Arzum İndirim

Çıtır Çıtır Hamsi Tava Tarifi


Emre Ulu;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Her balığın sofradaki yeri ayrıdır ama Türk insanı için hamsi denilince akan sular durur. Ülkemizin denizlerinde en çok bulunan balık türü olan hamsi, küçük gövdeleriyle ve parlak renkleriyle Karadeniz ile özdeşleşmiş bir balık türüdür. Protein deposu olan hamsi en çok kızartma, fırında, buğulama şeklinde, pilav içinde ya da köfte olarak tüketilir. Kılçıklı ya da kılçıksız hamsi tava en çok soframıza konuk olan halidir.


Çıtır çıtır hamsi tava yapımı için hem lezzetli hem kolay hem de pratik bir tarifle karşınızdayız. Hamsi tava nasıl yapılır sorunuzun cevabı için püf noktaları yazımızda. Haydi, şimdi Karadeniz’e açılalım…

Hamsi Tava Kaç Kaloridir?

1 porsiyon Hamsi Tava yaklaşık 230 kaloridir. Fırında pişirildiği için sağlıklı bir tercihtir.


Fırında Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

En sevileni kızartma olsa da pişirme esnasında etrafa yaydığı koku ve sonrasındaki meşakkatli süreci dolayısıyla fırında hamsi kızartma daha da tercih edilen bir yemek. Yapılışı da çok kolaydır. Mısır ununa bulanan hamsiler 180 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dakika pişirilir.


Hamsi Tava Dizilişi

Çok geniş olmayan balık tavasına hamsilerin kuyrukları ortada kalacak şekilde dizilir. Hamsileri dizdikten sonra pişirmeye başlayabilirsiniz.


Hamsi Nasıl Ayıklanır?

Balık mevsimin açılmasıyla sofralarda omega-3’ler yerini almaya başlıyor. Tabii bu aşamada balıklar nasıl temizlenecek ya da ayıklanacak soruları yükseliyor. Hamsi gibi küçük balıklar ise sözü geçen konunun başını çekiyor. Ancak merak etmeyin, çünkü sanılanın aksine hamsi ayıklamak oldukça kolay. Özellikle de kılçıksız hamsi tava yapacaksanız detaylar için buyurun!

Çıtır Çıtır Hamsi Tava Tarifi Malzemeleri

1 kilo (kg)
hamsi, ayıklanmış
2 su bardağı
mısır unu
1 tatlı kaşığı
tuz

Sos için

yarım su bardağı
ayçiçek yağı

Sunum için

1 adet
soğan, orta boy, yemeklik, ince dilim doğranmış
yarım adet
limon, suyu
1 demet
roka, yıkanmış ve kurulanmış
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Çıtır Çıtır Hamsi Tava Tarifi Püf Noktaları

Balık alırken mutlaka balığın gözlerinin canlı, parlak ve saydam olmasına dikkat edin. Hamsiye dokunduğunuzda kuyruk kısmının sert olması, parmakla baskı uyguladığınızda çukur meydana gelmemesi gerekir. Hamsi tava yapılışı için ocağınızın kısık olması gerekiyor. Hamsilerin kızardığını anlamak için kuyruklarının çıtır olmasına ve üst kısımlarının renginin hafifçe değişmesine bakmanız yeterli.

Servis Önerisi

Çıtır Çıtır Hamsi Tava Tarifi Servis Önerisi

Limon suyu ve soğanları karıştırıp roka ile birlikte servis edin. Dilerseniz Roka Salatası ile de servis edebilirsiniz. Salataların lezzetini iyi bir sos yukarı taşır. İyi bir sos ile başarılı ve lezzetli bir salatadan söz edebiliriz. Roka Salatası yapımı için biz de salatanın yeşillikle beraberliğini güçlendirecek Knorr Tatlı Kırmızı Biberli ve Maydanozlu Salata Sosu kullandık. Çeşitli kuruyemiş, meyve ve bakliyatlarla zevkinize göre uyarlayabileceğiniz Roka Salatası tarifi, oldukça kolay ve pratik. Videolu anlatımlı Roka Salatası tarif için sizi böyle alalım. 

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol