ARAMA YAP
15 dk
45 dk
Orta
4 kişilik
180 kcal
19333

Kış aylarında rahatlıkla tüketebileceğiniz, aynı zamanda protein açısından zengin olan Kıymalı nohut yemeği tarifi ile karşınızdayız.


Nohut, baklagiller familyasının hiç kuşkusuz en çok tüketileni. Türk mutfağında nohut denince akla ilk gelen; Humus, Nohut Dürüm veya Fırında Güveç tarifleri oluyor.


Tabii etli nohut yemeğini de unutmamak gerek. Akşamdan haşlanan nohutlar, kuşbaşı et ile buluşunca adeta herkesin favorisi oluyor ve damaklarda unutulmaz izler bırakıyor. Lezzetine diyecek lafımız yok elbette ki ama hazırlaması oldukça meşakkatli diyebiliriz. Etlerin yumuşayıp pişme süresi, yemeğin pişme süresini de uzatıyor. Hal böyle olunca da sabırsızlananlar ya da yemek hazırlamak için fazla vakti olmayanlar daha pratik tariflere yöneliyor. Tam da bu noktada nohuttan vazgeçmeyenler için hazırlaması daha pratik olan kıymalı nohut yemeğini öneriyoruz sizlere.


Hem sevdiğiniz yemeği yiyecek hem de uzun saatler pişmesini beklemeyeceksiniz. Kıymalı nohut yemeği yapımına geçmeden önce, çok kısa nohudun faydalarına da değinmek istiyoruz.


-Nohut, içerisinde yer alan fosfor, kalsiyum, çinko ve magnezyum sayesinde kemik yapısını güçlendirir.


-İçerisindeki yüksek lif ve potasyum, kalp sağlığını destekler.


-Kandaki kolesterol miktarını dengeler.


-İçerisindeki E vitamini yaşlılığı geciktirir.


Nohudun faydalarına da değindiğimize göre yemeğinin nasıl yapıldığına geçebiliriz artık. 


Kıymalı nohut yemeği için nohutları ayıklayıp bir güzel yıkıyoruz, ardından suda bekletiyoruz. Ertesi gün nohutları fazla yumuşamadan bir miktar haşlıyoruz. Haşlanan nohutları kenara alıp, yemeğimizin yapımına geçiyoruz.


Öncelikle rendelenmiş veya ince ince kıyılmış soğanları yağda kavuruyoruz. İçerisine kıymayı ekleyip rengi değişinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz. Ardından içerisine salça ekleyip bir miktar daha kavuruyor ve yumuşayana dek pişiriyoruz. Yemeğimizi ocaktan almadan kısa bir süre önce, yemeğe lezzet katan tuzunu da ekleyip ocaktan alıyoruz.


Yemeğimizi, üzerine kimyon ekleyip servis ediyoruz.


Kıymalı Nohut Yemeği Tarifi Servis Önerileri


Sıra geldi nohutları en güzel şekilde servis etmeye. Biz kıymalı nohut yemeğinin yanına en çok pilav yakıştırıyoruz. Bol tereyağlı bir pilav ve özenle hazırlanmış bir cacık menünüzü tamamlayacak en güzel lezzetler.


İçecek olmadan olmaz elbette ki. Evde hazırlanmış buz gibi bir soğuk çay tercih ederek lezzetin doruklarına çıkabilirsiniz.


Kıymalı Nohut Yemeği Tarifi Püf Noktaları


Nohut yemeğini hazırlarken daha besleyici olması için içerisine kemik suyu ekleyebilir ya da bir parça ilikli kemik ekleyerek daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.


Kıymalı Nohut Yemeği Tarifi Kaç Kaloridir?


Kıymalı nohut yemeği kalori miktarına da bir göz atalım, ne dersiniz? Evlerimizde sıklıkla pişen, özellikle de kış aylarında bol bol yediğimiz kıymalı nohut yemeğinin bir porsiyonunda yaklaşık olarak 180 kalori bulunmaktadır. Protein deposu bu tarifimize akşam yemeklerinizde mutlaka yer vermelisiniz.


Kıymalı Nohut Yemeği Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Nohut severler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarifimiz mevcut. Öncelikle şifa deposu işkembeli nohut yemeği, ardından etsiz olmaz diyenler için etli nohut yemeği ve son olarak da güveç yemeklerini sevenler için etli nohut güveç tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


 


 

Pişirmeye Başla