ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
305 kcal
14144

Arkadaşlar ile toplanılan akşamlarda farklı atıştırmalıklar hazırlamaya bayılırız çünkü muhabbet ederken zamanın nasıl geçtiğini ve atıştırmalıkların nasıl tükendiğini anlayamayız! Sizlere bugün anlatacağımız Nachos tarif hem kolay hem de büyük porsiyonlu!


Hazır Meksika lezzetlerinden bahsetmişken başka bir klasik olan Taco tarifini, peynirli kolay nachos tarifini ve pratik bir öğün olan Meksika piliç dürüm tariflerimizi de buraya bırakalım…


Atıştırmalıklarla aranız iyiyse ve arkadaşlarınız için sık sık farklı lezzetler arıyorsanız sizi hemen gofret patates tarifimize de davet edelim!


Nachos Nedir?


Nachos’un kelime anlamı, üzerinde erimiş peynir olsun ya da olmasın baharatlı tortilla cipsleridir. Nachos tarifini ilk olarak hazırlayan şef Ignacio "Nacho" Anaya’nın adıyla anılır. Nachos yapımı çok basit bir tarife dayansa da zamanla oldukça zenginleşmiştir. Bu yüzden evde Nachos yaparken, istediğiniz malzemeyi eklemekte özgürsünüz! Sadece Nachos hazırlarken malzemelerin bazı özelliklerine dikkat ederseniz çok daha lezzetli olacaktır. Nachos cipsi için orijinal tarifte tortilla cipsleri kullanılıyor ama tortilla cipsi bulamadıysanız sade mısır cipsi de harika olacaktır. Nachos peyniri için kolay eriyen ve akışkan bir peynir seçmeniz gerekir, cheddar, kaşar ya da mozarella oldukça uygundur.


Nachos Hangi Ülkenin Yemeğidir?


Nachos sanıldığı gibi tam olarak Meksika mutfağına ait bir tarif değildir. Amerika-Meksika ya da Teksas-Meksika mutfağının ortak ürünüdür ve ilk yapıldığı yer de Teksas yakınlarındadır. 1943 yılında Amerika-Meksika sınırında görev yapan askerlerin eşleri Meksika tarafında alışverişe gider ve burada yemek yedikleri sırada Nachos ile tanışırlar! İlk bilinen Nachos tarifi oldukça basitti, tortilla cipsleri, peynir ve jalapeño! Nachos sosları, sonradan tanıştığımız ve tarifin farklı coğrafyaları seyahat etmesiyle ortaya çıktı.

Pişirmeye Başla

Nachos Tarifi

: Meksika Baharatlarına Yolculuk
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
sade mısır cipsi
1 paket
Knorr Karabiber
Çeyrek tatlı kaşığı

Üzeri İçin

ayçiçeği yağı
2 yemek kaşığı
soğan, küçük küp doğranmış
1 adet
sarımsak, rendelenmiş
1 diş
dana kıyma, az yağlı
150 gram (g)
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı

Servis İçin

Calve Cheddar Sos
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Cipsleri soslamadan önce fırınlarsanız daha çıtır bir sonuç elde edersiniz.

Servis Önerisi

Nachos Tarifi Servis Önerisi:

Nachos’un lezzetini zenginleştirmek için yanında dip soslar ile servis edebilirsiniz. Nachos dip sosları için tarifimize göz atın!