Zeytinyağlı denince bol limonlu bir pırasa aklınıza ilk gelen tariflerden olur! İçerisindeki havuç ve pirinç ile hem doyurucu hem de hafif bir öğün olan pırasanın yanına bir çorba ya da et yemeği hazırlayarak, kolayca bir menü oluşturabilirsiniz. “Pırasanın yanına ne gider?” diye düşünüyorsanız, aslında bunun çok net yanıtları olmadığını söylemeliyiz. Damak zevkinize hangi yemekler uyuyorsa onlar pırasanın yanına iyi gider, çünkü pırasa yemeği pek çok tarifle kolayca uyum sağlayabilir. Sadece pırasa yemeği limon ya da portakalla hazırlandığı için tadını dengelemek adına yanına mayhoş aromalı lezzetler servis etmemekte fayda vardır.

Pırasa yemeğinin yanında ne yenir göz atmadan önce buraya iki enfes tarif bırakmak isteriz. Bizim versiyonlarımız ile pırasa yemeğini denediğinizde bayılacağınıza eminiz! Öyleyse gelin zeytinyağlı pırasa ve portakallı pırasa tariflerimize göz atın!

 

“Pırasa yemeğinin yanına hangi çorba gider?” diye merak edenlerin sorusunu yanıtlayarak başlayalım! Klasik Türk çorbaları pırasa yemeğinin yanına oldukça kolay uyum sağlayacaktır. Bir kış sebzesi olduğu için pırasa yemeğinin yanına da sıcacık içinizi ısıtacak bir çorba hazırlamaya ne dersiniz? Öyleyse gelin her menüye kolayca dahil olabilen geleneksel lezzetimiz mercimek çorbası tarifini pırasa yemeğinin yanına hazırlayalım!

Her menünün olmazsa olmazı salata ya da cacıktır! “Pırasanın yanına ne gider?” diye düşünenler için de klasik bir ferahlatıcı tarifimiz var: Cacık! Genelde sıcak havalarda tüketilse de aslında midelerin rahatlamaya ve ferahlamaya her mevsim ihtiyacı vardır. Siz de yemeğin yanında içecek olmadan yapamayanlardansanız bu sağlıklı ve hafif cacık tarifine hemen göz atın!

Ayrıca geleneksel lezzetlerimizden olan kısır, enfes bir salata alternatifi olarak sofralarda yerini alabilir. 

“Pırasa yemeğinin yanına ne pişirilir?” sorusu aklınızdan geçiyorsa, et yemekleri harika olacaktır. Tavuk ya da kırmızı eti çok rahat tercih edebilirsiniz. Pırasa oldukça hafif bir sebze yemeği olduğu için et yemeği ile menünüzün doyuruculuğunu ve protein miktarını artırabilirsiniz. Pırasa yemeği sizi biraz uğraştırdıysa, kolay bir ana yemeğe ne dersiniz? Pırasanın yanına pratik bir tavuk graten tarifi veya fırında tavuk harika olacaktır. Knorr Beşamel sos ile hızlıca hazırlayabileceğiniz tavuk grateni mutlaka pırasanın yanında deneyin!

Eğer pırasanın yanına kırmızı et ile bir yemek hazırlamak isterseniz, çözüm oldukça basit. Neredeyse bizim mutfağımızdaki tüm yemekler ile uyum sağlayan ve yediden yetmişe herkesin bayılarak tükettiği ızgara köfte, “Pırasanın yanına ne gider?” sorusunun da en leziz yanıtıdır!

“Pırasanın yanına ne gider?” diye merak edenler için başka seçenekler de paylaşmaya devam ediyoruz. Bizim menülerimizde genelde pilav ya da makarna ile bir karbonhidrat desteği almak çok yaygındır. Pırasa yemeği de pirinç ile hazırlandığı için yanına yine pirinç pilavı yapmayı tercih etmeyebilirsiniz, bizce de bu çok doğal. Öyleyse lokantalarda kebapların yanında bayılarak tükettiğiniz ve tadına doyamadığınız orijinal bir bulgur pilavı tarifine en dersiniz? Cevabınız “Evet” ise pırasa yemeğinin yanına çok yakışacak lokanta usulü bulgur pilavını denemenizi öneririz! Knorr Et Suyu Bulyon ile aroması artırılan bu tarifi sadece pırasanın yanında değil tüm sebze ve et yemeklerinizin yanında rahatlıkla servis edebilirsiniz.

“Pırasada zaten pirinç var o yüzden pilava hiç gerek yok, farklı bir karbonhidrat kaynağı ile menümü zenginleştireyim!” diyenlerdenseniz, sizin için de enfes bir tarif geliyor hazır mısınız? Son dakika misafirleri kapıyı çaldığında, işten eve yorgun argın döndüğünüzde ya da hızlıca bir öğle yemeği hazırlamak istediğinizde imdadınıza koşan makarnanın çok klasik bir versiyonu pırasa ile de çok uyumlu oluyor. Hangi tariften bahsettiğimizi anladınız bile! Tabii ki spaghetti bolognese, pırasanın yanına pratik ve leziz bir eşlikçi istediğiniz an sizinle!