ARAMA YAP
20 dk
40 dk
Kolay
4 kişilik
5261

Ailemin Kadıköy Çarşı’sında tavukçu dükkanı vardı ve insanlar babamın soslu tavuğundan almaya Avrupa yakasından gelirlerdi. Bazen yemek yapmayı gözde büyütmemek gerekiyor bence, babam hep tavuk içine ne sebze ne baharat koyarsan onun tadını alır ve bu çok doğru.


Tavuk yemekleri, yeni yemek yapmaya başlayanların, öğrencilerin, az vakti olanların ve sporcuların dostudur. Hem protein deposudur, hem yağsız beslenmek isterseniz tavuk göğüs çok doğru bir tercihtir, aynı zamanda bütün tavuk bile diğer etlere göre çok daha hızlı pişer ve sevdiğiniz garnitür ve baharatlarla, tam damak tadınıza uygun hazırlayabilirsiniz.


Hazır mevsim kışa dönüyorken, taze ıspanaklar manavlara gelmeye başladı, zamanını kaçırmadan ıspanaklı, sarımsaklı fırında tavuk yapmak için mutfağa geçelim!


Fırında Tavuk Kaç Kalori?


1 porsiyon Fırında Tavuk 465 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Fırında Tavuk Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +

Malzemeler

tavuk, kalça
2 adet
tavuk, but
2 adet
Knorr Tavuk Çeşnisi
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
pırasa
1 adet
sarımsak
2 diş
su
2 su bardağı
elma sirkesi
2 yemek kaşığı
fasulye, haşlanmış
2 su bardağı
ıspanak
1 demet
Knorr Kekik, taze
3-4 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Fırında yaptığınız tavuk yemeklerini, but veya tavuk kalça ile yapmanızı öneriyoruz. Eğer evde tavuk göğüs varsa veya yağsız beyaz et tüketmeye dikkat ediyorsanız, tavuğu zeytinyağında marine edip, buzdolabında 1 saat bekletmenizi ve fırınlamanızı tavsiye ediyoruz, böylece kurumayacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Tavuk Tarifi Servis Önerisi:

Yasmin pirinç veya fırın patates ile servis edebilirsiniz.