Bahar geldi, önce tarlalar sonra manav reyonları ve pazar tezgahları yemyeşil sebzelerle dolup taşmaya başladı. Bu sebzelerin en leziz olanlarından birini, bezelyeyi konu alıyoruz bugün. Zeytinyağlısını, etlisini, tavuklusunu yapıp bayıla bayıla yediğimiz bezelye yemeği tarifi çeşitlerini ve bezelyeli pilav tarifi çeşitlerini sıralayacağız sizler için.

Bezelye Yemeği Çeşitleri

Bezelye yemeği yapımı kolay, lezzeti bol sebze tariflerinden. Diyet yapanların ve kalori hesabıyla beslenenlerin de sık sık tercih edebileceği bezelye yemeği kalori bakımından oldukça dost canlısı. 😊

Haydi sizi üç leziz yemek tarifiyle tanıştıralım, akşam yemeği sofralarınıza bezelye yemeği menüsü hazırlayalım!

1- Etli Bezelye Tarifi

Sebze yemeklerini etle buluşturmayı sevenler için harika bir tarifle başlayalım listemize! Etli bezelye yemeği tarifi, hem lezzeti hem de aromasıyla akşam yemeği sofralarınıza çok yakışacak. Bir yandan protein deposu, bir yandan vitamin deposu!

2- Kıymalı Bezelye Tarifi

Parça et veya kuşbaşı et sevmeyen ama sebzeli ana yemeklerinde kırmızı et lezzeti ve besleyiciliği arayanları kıymalı bezelye tarifimizle buluşturmak istiyoruz. Suyuna ekmek bana bana yiyeceğiniz enfes bir yemek tarifi bu!

3- Tavuklu Bezelye Tarifi

Bir bezelye yemeği tarifi yapayım, proteinli olsun ama etin lezzeti bezelyeyi baskılamasın diyorsanız size enfes bir önerimiz var. Tavuklu bezelye yemeği tarifi! Proteine doyuran, lezzeti bol enfes tavuklu bezelye tarifi, aynı zamanda oldukça da pratik!

Bezelyeli Pilav Çeşitleri

Bezelye yemeklerinin yanına pilav çok yakışıyor. Kimi zaman ayrı tabaklarda yan yana, kimi zaman aynı tabakta üst üste servis edilen bezelye yemeği ve pirinç pilavı; ayrılmaz ikililerden adeta. Bu ayrılmaz ikiliyi beraber pişirmek neden olmasın peki?

Bezelyeli pilav tarifi çeşitleri, tek tencerede hazırlanabilen; az bulaşık çıkartan ve oldukça da pratik olan tariflerden. Pastırma, et, tavuk, peynir gibi malzemelerle lezzet profilini zenginleştirebilmek de cabası. 

Her damak zevkine hitap eden bir çeşidi olan bezelyeli pilav kalori bakımından da yiyenleri mutlu edecek. Haydi bezelyeli pilav yapımına giden yolları beraber keşfedelim!

1- Pastırmalı ve Bezelyeli Pilav Tarifi

Bezelye ve pirinç, birbirine çok yakışan malzemeler. Bezelye yemeklerinin yanına sık sık pilav hazırlamamızın yanı sıra, bazen pilavlarımızı bezelyeli hazırlıyor; tadına doyamadan yiyoruz! Şimdi bahsedeceğimiz tarif, bu leziz ikiliyi pastırmanın lezzetiyle buluşturuyor. Hem aromatik hem enfes pastırmalı ve bezelyeli pilav tarifi, davet sofralarına yakışır cinsten!

2- Bezelyeli Pilav Tarifi

Bezelyeli pilav nasıl olur diyenler için, bezelyeli pilav tarifinin en klasik versiyonunu da not düşmemek olmaz. Ne diri kalmış ne de lapa olmuş enfes bir pirinç pilavı, üstelik bir de bezelyeli! Haydi sizi bu klasik bezelyeli pilav tarifine alalım!

3- Tavuklu Bezelyeli Pilav Tarifi

Tavuklu bezelye yemeği sevenler, bu leziz tarife bayılacak. Tavuklu bezelyeli pilav tarifi, tek tencerede enfes bir akşam yemeği. Kaşıklar hazırlansın, sofralar bu lezzet için kurulsun!

4- Peynirli ve Bezelyeli Pilav Tarifi

Son olarak listemizi leziz bir bezelyeli pilav tarifiyle bitiriyoruz. Bu pilav hem çok kolay hazırlanıyor hem de tadı bunu asla ele vermiyor! Peynirli ve bezelyeli pilav tarifi, peynir sevenleri çok mutlu edecek. 

Bezelyeli Pilavın Yanına Ne Gider?

Bezelyeli pilav tarifi, tadını baskılamayacak her türlü salata, meze, başlangıç, içecek ve çorba tarifiyle çok yakışacaktır. Örneğin dereotuyla yoğurdun müthiş buluşmasından oluşan haydari mezesi, salataların en lezizlerinden gavurdağı salatası tarifi, başlangıç olarak da yazın en güzel lezzetlerinden domates çorbası tarifi sofralarınızı lezzetle tamamlayacak!