Koskoca bir yaz geçti ve nihayetinde sonbahar mevsiminin en güzel ayı ve son ayı olan kasım ayına geldik bile. Şarkılarda, sözlerde duyduğumuz gibi Kasım’da aşk bir başkadır! Tabii bununla sınırlı da değil, Kasım’da meyve ve sebzeler de bir başkadır, sevmeyenleri yoktur!

Lezzeti, içerisinde bol vitamin bulundurması ve her damak tarzına hitap etmesiyle, yaz aylarında “keşke olsa da yesek” dediğimiz kasım ayı sebze meyvelerine gelin birlikte bir göz atalım!

Kasım Ayı Meyveleri Nelerdir? 

Kasım ayı meyveleri içerilerinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran, aynı zamanda pazar tezgahlarında bol bol bulabildiğimiz meyvelerdir. Gelin kasım ayında hangi meyveler var kısaca bir değinelim. :)

Portakal

Güzel aroması, bol sulu olması ve içerisinde yüksek oranda C vitamini bulundurmasıyla hastalıklara karşı savaş açan portakal, mutlaka bol bol tüketilmeli.

Elma

Diyet menülerinin vazgeçilmez meyvesi olan elma, aynı zamanda içerisinde yüksek oranda lif bulunan, oldukça sağlıklı ve her mevsimde kolaylıkla bulunan bir meyve.

Mandalina

İsmi bile ağzımızın sulanmasına yeterli olan, tam bir C vitamini deposu olan mandalina, mevsimi geçmese de hep yesek dediğimiz meyvelerden biri. Mutlaka bol bol, taze taze tüketilmeli.

Üzüm

Aslında bir yaz meyvesi olan ama ömrü kasım ayına kadar devam eden oldukça lezzetli bir meyvede sıra. Evet, üzümden bahsediyoruz! Siyahı, yeşili, çekirdeksizi diye uzayıp giden türlerinin her biri ayrı özel.

Muz

Yılın her mevsiminde rahatlıkla bulabileceğimiz ama en lezzetli olanların kasım ayında tezgahlarda sergilendiği meyve muzda sıra! Potasyum kaynağı bu meyveyi ister tatlılarda kullanın isterseniz de direkt tüketin, her türlü enfes!

Kasım ayı meyvelerini öğrendik. Gelin şimdi de kasım ayında hangi sebzeler taze taze bulunur, ona göz atalım.

Kasım Ayı Sebzeleri Nelerdir? 

Taze fasulye, barbunya ve taze bezelye pazar tezgahlarından rafa kalktı ve yerini lezzetli mi lezzetli kasım ayı sebzelerine bıraktı. :)

Bize de hemen pazara gidip en tazesinden, en lezzetlisinden olanları özenle seçmek kaldı. Pazarın yolunu tutmadan önce gelin Kasım ayında hangi sebzeler var onu öğrenelim!

Pırasa

Çocuklara yedirirken maalesef ki çok zorlandığımız pırasanın birçok faydası bulunmaktadır. Besin değeri açısından oldukça zengin olan pırasa Demir, Magnezyum ve A, K, C vitaminleri bakımından zengindir.

Şalgam

Tam da mevsim geçişlerindeki hastalıkların önlenmesinde etkili olan, aynı zamanda şalgam suyunun ana maddesi olan bu sebzemizi mutfaklarınızdan eksik etmemelisiniz. Hele ki kış aylarına doğru yaklaşırken!

Kereviz

Sonbahar sebzelerinin baş tacı olan kereviz salatalarda, mezelerde ve zeytinyağlılarda tercih edilir genellikle. Oldukça lezzetli ve güzel bir aromaya sahip olan bu kök sebzesi, düşük kalorilidir de.

Pazı

Pazı denince aklımıza ilk dolmasının gelmemesi mümkün değil. :) Özellikle soğuk günlerde yenen C vitamini deposu pazılı tarifleri sevmeyen yoktur. Besin değeri açısından oldukça zengin olması, pazıyı soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı oldukça etkili kılar.

Bal Kabağı

Sonbahar ve kış mevsiminde pazar tezgâhlarında dilimlenmiş ya da bütün olarak bulabildiğimiz bal kabakları potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bakımından oldukça zengindir. İster çorbasını yapın, ister tatlısını. Bal kabağı her türlü nefis!