Waffle dendiğinde aklınıza sadece ABD’nin kahvaltı gelenekleri gelmesin.

Dünya üzerinde pek çok örneğini tadabileceğiniz waffle’ı artık pek çok restoranın tatlı ya da ana yemek menüsünde görmek mümkün. 

Hatta şimdilerde dondurma külahı olarak, kızarmış tavukla ya da havyarla bile servis ediliyor.

Waffle'ı dünyanın her yerinde tüketebilseniz de en güzel örneğini ana vatanı olan Belçika'da denemeniz gerekir. Zira Belçika wafflelar’ının diğerlerinden daha iyi olmasının iki nedeni var. İlki; yapımında kullanılan makineler. Bu özel waffle makineleri yalnızca Belçika'da üretiliyor ve diğer makinelerin aksine hamura fazladan bir gevreklik kazandırıyor.

Belçika wafflelar’ının daha iyi olmasının ikinci nedeniyse harçlarında maya kullanılması. Burada mayalanan wafflelar çok daha yoğun bir dokuya sahip olarak daha fazla kabarıyor ve hacmini koruyor.

"Waffle yapmanın neresi bu kadar zor?" diye düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak temelde yumurta, un, süt, şeker ve mayanın karıştırılmasıyla elde edilen bu hamur, kullanılan malzeme miktarına ve çeşidine göre tatta ve dokuda büyük değişiklikler gösterebiliyor.

Bunun en güzel örneğini farklı yumurtalarla hazırlanan bir waffle'da ya da mayalanma süresini kısalttığınız bir waffle hamurunda görebilirsiniz.

Zira waffle işi de her hamur işi gibi biraz el pratiğinden ve birkaç farklı denemeden sonra nihai halini alıyor.