Küçük büyük herkesin bayılarak yediği köfte hakkında her şey…

Her yörenin meşhur bir köftesi oluyor. Yapılışı kolay lezzeti harika olan bu lezzeti hemen hemen herkes seviyor. Temel anlamda kıyma ya da bulgur ile yapılan köftenin içerisine lezzetlendirmek için bol baharat ekleniyor. Yoğurulma şekilleriyle lezzeti değişen köfteler olduğu gibi tamamen etsiz olup bir o kadar lezzetli olanları da var.

Anne Köftesi - Kuru Köfte
En sevilen yemeklerden olan kuru köfte yapılışı en pratik olanlardan biri. Kıyma, ekmek içi, sarımsak, soğan, nane, maydanoz, yumurta, kimyon, tuz, karabiber bir kapta yoğrularak elde ediliyor. Şekil verildikten sonra az yağlı tavada kızartılıyor. Dilerseniz köftelere şekil verirken ortasına bir miktar kaşar peyniri koyarak top yapabilir ve kaşarlı köfte halinde servis edebilirsiniz. Eğer Anne Köftesine çok daha kolay bir adımla ulaşmak isterseniz Knorr Anne Köftesi ile harika bir köfte tarifi yapabilirsiniz. KNORR anne köftesi videosu linki verilecek.

Kadınbudu Köfte
Doyurucu ve lezzetli olan bu köftenin dışı çıtır içi yumuşacık. Köftenin yapımı anne köftesinden biraz daha farklı oluyor. Çiğ kıymanın bir kısmı soğan ile kavruluyor ve harca ilave ediliyor. Ekmek içi yerine haşlanmış pirinç köftenin içine ekleniyor. Yine baharatlar ve sarımsak eklendikten sonra bir süre dinlendiriliyor ve şekil veriliyor. En son olarak köfteler ilk olarak una sonrasında yumurtaya bulanarak kızartılıyor.

Hasan Paşa Köfte
Köfte ve patatesin bir araya gelmesiyle oluşan bu lezzet misafir sofralarının da vazgeçilmezi. Dilediğiniz lezzette köfte hamuru hazırlanıyor. Ardından yassı şekilde şekil verilip fırında pişiriliyor. Bu sırada kaşarlı patates püresi sıkma torbasıyla kullanılacak şekilde hazırlanıyor. Köftelerin altına dilim domates koyuluyor, domateslerin üzerine domates püresi ve köfteleri ilave ediliyor, son olarak patates püresini koyulup üzeri kızarana kadar pişiriliyor.

Dalyan Köfte
Sebze ve yumurta ile yapılan lezzetli bir köfte çeşidi olan dalyan köfte, bol protein içermesi açısından tercih ediliyor. Köfte hamurunu dikdörtgen şekilde açıp içerisine garnitür ve haşlanmış yumurta koyularak sarılıyor ve fırında pişiriliyor.

Sucuk Köfte
Özellikle Kayseri mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan sucuk köfte bol baharatla yapılıyor. Normalde hazırlanan köftelerden farklı olarak içerisine çemen eklenerek hazırlanıyor. Bu nedenle normal köftelere göre rengi biraz daha kırmızı oluyor ve bazen içine acı ilavesi yapılarak da tüketilebiliyor. Tıpkı kuru köfte gibi kızartılarak servis ediliyor.

İzmir Köfte
İzmir’in yemekleri arasında en sevilenlerinden olan İzmir köfte de patates ve köftenin mükemmel uyumlanması sonucu karşımıza çıkıyor. İzmir Köfte yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta kıyma seçiminin orta yağlı olması. Aksi halde köfteler fazlasıyla kuru oluyor. Köfte ve patatesler sırayla fırın tepsisine diziliyor sonra üzeri salça ve su ile bir sosla fırında pişiriliyor.

İnegöl Köfte
Bursa’nın meşhur köftesi İnegöl’ün lezzetini bilmeyen yok.  Elastik yapısı tamamen yoğrularak verilen bu köfte, kuzu ve dana kıymalarının karışımı ile yapılıyor. Kuzu ve dana kıymalarına rendelenmiş soğan ve tuz ekleyerek karışım iyice yapışkan bir kıvam alana kadar yoğruluyor. Yoğurma işlemi zahmetli geldiği durumlarda harca bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilavesi ile daha kolayca kıvamı tutturulabiliyor. Ardından köftelere şekil verip bir gece kadar buzdolabında bekletiliyor. Bu işlem köftenin lezzetini arttıran bir etken diyebiliriz.

Kasap Köfte
Kasap köfte de yine İnegöl köfte gibi elastik bir yapıya sahip. Bunun sebeplerinden biri yine yoğrulma süresi ve malzemelerin birbiri içine geçme oranından kaynaklanıyor. Kasap köftenin püf noktalarından biri kıyma karışımının %20’sinin kuzu kıyması olması. Aynı zamanda diğer köftelerden farklı olarak köfte harcının içerisine defne yaprağı ve et suyu eklenerek yoğruluyor. Yoğrulduktan sonra yine bir gün buzdolabında bekletilip öyle pişiriliyor.

Akçaabat Köfte
Trabzon’un bize kattığı en lezzetli köftelerden biri de Akçaabat köfte. Bol sarımsağı ve ağızda dağılan yapısıyla mükemmel lezzetin ta kendisi. Akçaabat köftenin en önemli püf noktalarından biri ise %20 oranında kuzu boşluk etinden çekilen kıyma içermesi, aynı zamanda dana ve kuzu kıymalarını birlikte çektirmek her iki kıymanın da homojen şekilde karışmasını sağlıyor. Bu köfteyi hazırlamak için ikinci bir püf noktası ise içerisine Trabzon ekmeği kırıntısı eklemek. Trabzon ekmeğinin ekşimsi ve aromatik yapısı köfteye lezzet katıyor. Son olarak diğer köftelerden farklı olarak sadece sarımsak içeriyor.

Tekirdağ Köfte
Bir diğer yöresel köfte de Trakya’dan geliyor. Tekirdağ köftenin püf noktaları ise içinde irmik bulunması. Normal köfte harçlarından farklı olarak yağlı kuzu ve dana kıyma ile yapılıyor ve içerisine soğan, sarımsak, yumurta, karbonat ve irmik ilave edilip yoğruluyor. Bir gün buzdolabında bekledikten sonra pişirilerek servis ediliyor.

Tire Köfte
Ege lezzetlerinden bir diğeri de Tire köfte. Tire köftenin lezzetinin sırrı bol tereyağında kızartılması ve tırnak pidelerinin üzerine eklenen domates sosu. Mevsimin domatesleri ile yapılan sos köfteye ayrı bir lezzet veriyor. Diğer köftelerden farklı olarak Tire köfte orta yağlı kıyma tuz ve karabiber içeriyor.

Islama Köfte
Adapazarı’nın lezzetli köftesi adını köftenin servis edildiği ekmekten alıyor. Kuru köfte harcına benzer bir harçla hazırlanan köfte ızgarada pişiriliyor. Bayat ekmek dilimleri için tereyağı, et suyu ve sarımsak içeren bir sos hazırlanıyor. Bayat ekmekler kızartılıp bu sosa bulanıp üzerine köfteler dizilerek servis ediliyor.

Çiğ Köfte
Etli ve etsiz olmak üzere ikiye ayrılan çiğ köftenin orijinali etli olanı. Bulgur, isot, soğan, sarımsak, salça ve çiğ kıymanın iyice yoğrularak yapılan çiğ köfte adını içindeki çiğ etten alıyor. Köftenin içine eklenen bulgur ise yoğrulma sırasında et, soğan ve salçadaki su ile şişiyor ve yumuşuyor.

 

İçli Köfte
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun Türk mutfağına kattığı en leziz köftelerden olan İçli köfte adından da anlaşıldığı gibi iki kısma sahip. Bulgur, kıyma ve irmikten yapılan bir dış çember ve kıyma ceviz baharatlarla harmanlanmış bir iç harçtan oluşuyor. İçli köfte yapması zahmetli ancak lezzeti efsane olan köftelerden bir tanesi demek doğru olur.

Dış kısım için irmik, yumurta çift çekilmiş kıyma, soğan ile bir hamur hazırlanıyor. İçi için ise kıyma ve soğan ile tereyağında kavrulduktan sonra içerisine salça, ceviz ve bol baharat ilave edilip soğutuluyor. Daha sonra dış harcıyla bir silindir elde edilerek iç harç içine dolduruluyor ve kapatılıyor. Dış harcı için hazırlanan hamura kolayca şekil vermek için ellerinizi sıvı yağ ile ıslatmayı unutmayın.