Çocukluğumuzdan bu yana en sevilen menüde illa ki köfte-patates var. Tabii bu durumun içinde ikisinin de birbiriyle olan tartışılmaz uyumu da var. Zira her türlü köftenin yanına yakışan patates ister kızarmış olsun ister fırında, hiç fark etmiyor. Özellikle anne köftesi olan kuru köftenin yanına yakışan ev yapımı patatese de diyecek yok. Biz buna kısaca anne patatesi diyebiliriz. Anne patatesinin bir özelliği de köfte gibi az yağda kızarması ve patates dilimlerinin mükemmel ölçüde birbirine yakın olmaması.

Soğan, sarımsak, kimyon, ekmek içi ve yumurta ile hazırlanan köfte sıklıkla az yağlı tavada kızartılıyor. Dışı kıtır içi yumuşacık olan köfteyi ekmek arasında ya da tabakta servis edebilirsiniz. Her iki sunum için de yanında ya da ekmeğin arasında çıtır çıtır patates kızartması ve dilimlenmiş domates harika bir öğün yapmanız için size gereken lezzetlerden.

Bunun yanı sıra bu ikilinin mükemmel olduğu bir diğer sunum ise İzmir köfte. İzmir köfte pişirme aşamaları açısından daha kısa zaman alsa da lezzeti en az kuru köfte patates kadar mükemmel oluyor. Köfte harcını hazırladıktan sonra köftelere şekil vererek patates dilimleri ile fırın kabına alıyorsunuz sonrasında üzerine salçalı su ekleyerek fırında pişiriyorsunuz. İşte bu kadar basit’ Fırında yapılabilecek en doyurucu seçenekler arasında demek mümkün.