ARAMA YAP
30 dk
10 dk
Kolay
4 kişilik
320 kcal
14927

Dillere desten lezzetiyle; baharatsız, Trabzon ekmeğinin içiyle lezzetlendirilen Akçaabat köftesine sofralarınızda yer açın. 


Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Akçaabatlı lokantacılar tarafından yapılan bu enfes köfte tarifini bir kez denedikten sonra tadını kolay kolay unutamayacaksınız. Sarımsak, kıyma ve ekmek içinden hazırlanan özel karışım özenle yoğurulup, belirli büyüklerde oval hale getiriliyor ve daha sonra afiyetle yeniyor. Akçaabat köftesi, Akçaabat’ın özel yetiştirilen dana ile elde edilen bir köfte çeşidi. Akçaabat köftesi için genellikle hayvanın ön kol eti, kaburga eti ve işkembe yağı kullanılarak lezzetine lezzet katılıyor. Bu köfteyi diğer köftelerden ayıran en önemli özellikler biriyse kullanılan etin doğal ortamda ve yaylalarda yetiştirilen danalardan elde edilmiş olması.  


Köftenin karışımını hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri yoğurma aşaması. İçine eklenen dana eti, tuz, sarımsak ve ekmek içi gibi malzemelerin özdeşleşmesi köftenin lezzetini yakalamanızda yardımcı olacaktır. Diğer bir özelliğiyse odun ateşinde pişmesi ancak evde yapacaksanız önceden ısıtılmış fırında 180 derecede köfteleri pişirebilirsiniz.

Pişirmeye Başla

Akçaabat Köfte Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
dana kıyma
1 kilo (kg)
iç yağı
1 su bardağı
ekmek, bayat
1 su bardağı
sarımsak
4-5 diş
tuz
1 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kasaptan et alırken bir kilogram dana etine 100 gram iç yağı yani kavram yağı koymasını söyleyiniz. Genelde tek çekip, yarısını ikinci defa çekmesini isteyin. Kuru ekşi mayalı ekmek olursa iyi olur. Yoksa esmer veya tam buğday ekmeği ile de olur. Köfteleri bir çukur tabak veya tepsiye dizip, arasına streç film, yağlı kağıt veya plastik kağıt koyup üst üste koyabilirsiniz.

Servis Önerisi

Akçaabat Köfte Tarifi Servis Önerisi:

Akçaabat köftesini servis ederken arzu ederseniz yanında bol soğanlı, sumaklı piyaz, kızarmış biber, domates ve tırnak pideyle beraber servis edebilirsiniz. İçecek olaraksa yanında buz gibi ev yapımı ayran tamamlayıcısı olacak.