Tavuk Ciğeri Tarifi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Sakatat, kimleri için etin en lezzetli yeri kimileri için ise asla yemem dediği bir tat. İçerdiği zengin protein ve mineraller sayesinde kırmızı etin yerini tutabilen tavuk ciğeri, sakatat tüketme konusunda mesafeli kişilerin dahi sevebildiği bir yiyecek. Kırmızı ete göre daha ekonomik olan tavuk ciğeri, kolay hazırlanabildiği için vücudun ihtiyacı olan besinleri doğal yollarla almamızı sağlayabilecek pratik de bir lezzet aslında.


Kırmızı eti kullanabildiğimiz tüm yemeklerde sade, baharatlı ya da sebzeli olarak kullanabileceğimiz tavuk ciğerini sote, kavurma, haşlama, kızartma gibi pek çok teknikle kolaylıkla hazırlamak mümkün. Marine veya pişirme aşamasında kullanabileceğiniz lezzetli baharat karışımı Knorr Tavuk Çeşnisi ile hazırladığımız Tavuk Ciğeri tarifi için tüm detaylar sayfamızda. Hazırsanız, başlayalım.

Tavuk Ciğeri Tarifi Malzemeleri

500 gram (g)
tavuk ciğeri, beyaz zarları ayıklanmış, küp doğranmış
4 yemek kaşığı
un
100 gram (g)
sivri biber
1 yemek kaşığı
Knorr Tavuk Çeşni
5 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Tavuk Ciğeri Tarifi Püf Noktaları

Tavuk ciğerini daha lezzetlendirmek için birkaç saat sütte bekletebilirsiniz. Tavuk ciğeri pişirirken fazladan su eklemeyin, çünkü kendisi de su salacaktır. Pişirme esnasında yağ sıçramaması için kapaklı bir tava kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Tavuk Ciğeri Tarifi Servis Önerisi

Salata ve pilavı hiç beraber düşündünüz mü? Hazırlanışı zahmetsiz ve aynı zamanda oldukça lezzetli olan pilav salatası tarifi, tavuk ciğer ile eşsiz bir öğüne dönüşüyor.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol