Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 84

Barbekü Soslu Tavuk Sote Tarifi

: Mangal Aromalı Bol Protein
Emre Ulu;
18.05.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Barbekü sos yemek kültürümüzde yaygınlaşalı çok uzun zaman olmadı. Zira barbekü dilimize ve mutfak kültürümüze sonradan geldi. Barbekü, bazı yönleriyle mangal kültürümüzün çok benzeri, ancak teknik anlamda farklı yanları olan bir et pişirme yöntemi. Barbekü ile pişirilen et çeşitlerine, deniz ürünlerine lezzet arttırıcı olarak kullanılan barbekü sos da hayatımıza söz konusu yöntemle birlikte girdi.
Barbeküde et pişirmeyi ve barbekü partilerini Amerikan filmlerinden biliyorduk. Bizim mangal geleneğimizle aşağı yukarı eş olan bir et pişirme ve sosyalleşme yöntemi idi. İkisinde de aslolan lezzetli et yemek… Ancak mangal, üzeri açık bir çeşit ızgara yöntemi iken, barbekü üzeri kapalı bir pişirme aracıdır aynı zamanda. Yani, mangal üzerindeki et, açıkta ve çok yüksek derecede, hızlıca pişer. Barbeküdeki et kapalı şekilde, mangala oranla daha düşük ateşte, içeride kalan dumanla ağır ağır pişirilir. Her ikisi de lezzetlidir; zira kırmızı et, beyaz et ya da tavuktan kömür közüne damlayan yağlar yanarak eti tütsüler ve asıl lezzet buradan gelir.
Barbekü sosunda aranan o isli ya da dumansı tat, söz konusu barbekü etiyle birebir eşleşen lezzettir. Yalnızca etlere değil, sebzelere de eklenebilen barbekü sosa ilk kez 17’nci yüzyılda Amerika’da rastlanır. Bu dönemde kolonilerden oluşan coğrafyada soslar bölgelere göre değişiklik gösterir. Ticari amaçla üretilen ilk barbekü sos, 1909’da Atlanta’da üretilir, 1940’da ulusal üretime geçilir.
Barbekü sos seven için eti ziyafete dönüştürür; ki meraklısı çoktur. Neyse ki, temelde soğan, sarımsak, zeytinyağı, kırmızıbiber, karabiber, kimyon, kişniş, zencefil, domates püresi, pekmez, sirke, şeker, et suyu, limon suyu gibi malzemelerin az ya da çok miktarda bir araya getirilmesiyle evde barbekü sos yapılabilir. Bu sosun en yakıştığı lezzetleri ise barbekü soslu tavuk göğsü yemek tarifleri ile sofralarımıza taşırız.

Siz de barbekü sosun ağzınıza layık olduğunu düşünüyorsanız bizim barbekü soslu tavuk sote tarifi isabetli bir seçim olur. Barbekü soslu tavuk yapımı için en lezzetli seçeneklerden birini değerlendirmek üzere sizi aramıza bekleriz.

Eğer soslu tavuk tariflerini seviyorsanız, mantarlı tavuk sote tarifimize bakmadan geçmeyin!


Barbekü Soslu Farklı Tarifler


Baharatlarla harmanlanarak lokum kıvamına gelen barbekü soslu tavuk kanat tıka basa doymak isteyenler için bire bir! Hemen kolları sıvayıp işe koyulun!


Barbekü sosun lezzet kattığı yemeklere notumuz her zaman yüksek. Barbekü sosun yoğun aromasını çıtır pizza hamuru ile buluşturuyoruz. Evde barbekü soslu pizza nasıl yapılır? yazımızda anlatıyoruz.


Tavuk etini bir de Meksika usulü deneyin! Bol malzemesiyle hem gözünüze hem midenize bayram ettirecek barbekü soslu piliç burrito tarifi için tıklayın!

Barbekü Soslu Tavuk Sote Tarifi Malzemeleri

5 yemek kaşığı
Calve BBQ Sos
4 adet
tavuk göğüs
3 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Püf Noktası

Barbekü Soslu Tavuk Sote Tarifi Püf Noktaları

Tavukların daha iyi pişmesi için tavuklara bıçak ile çizikler atmalısınız. Böylelikle sosu içine daha iyi geçer ve pişmesini kolaylaştırır. Tavuk göğüs etinin suyunu kaybetmemesi için sotelenme aşamasında kısık ateşte pişirmeyin, böylelikle suyunu kaybetmeden pişecektir.

Servis Önerisi

Barbekü Soslu Tavuk Sote Tarifi Servis Önerisi

Barbekü soslu tavuk soteyi tamamlayacağınız tam ölçülü iki kişilik pilav tarifimize de göz atmayı unutmayın.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol