Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 145

Krem Karamel Tarifi


Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Krem karamel bir çok farklı ülkenin sahip çıktığı bir tatlıdır. Arapların Avrupa’ya şekeri tanıtması ile İngiltere’de ‘custard’, İspanya’da ‘crema catalana’, Fransa’da ‘creme caramel’ ve daha bir çok tatlı yaratılmıştır. Tatlının adı Fransızca olduğu için, Fransız tatlısı olarak bilinir. Ancak İngilizler, tatlının kendilerinden alındığını ve Fransızca adlandırılarak, Fransız tatlısı olarak lanse edildiğini söyler.

Anlayacağınız Türkiye ve Yunanistan arasında baklava, fava ve daha bir çok yemek hakkında bir çekişme varsa; krem karamel için de Avrupa ülkeleri arasında bir sahiplenme isteği var. Kimin yaptığı gastronomi açısından önem taşısa da; bizler için çok da önemli değil diye düşünüyorum. Önemli olan, krem karamel gibi lezzetli bir tatlının hayatlarımızda olması.

Krem karamel ve krem brule gibi tatlılar, ‘creme’ yani süt, krema ve bolca yumurta ile yapılan, bildiğimiz muhallebiden koyu kıvamlı bir muhallebi ve şekerin birleşimi ile yapılır.

Karamel Nasıl Yapılır?

Karameli farklı yöntemlerle yapabilirsiniz; sade, su ile, krema ile veya alkol ilavesi ile yapabilirsiniz. Tarifimizde, karameli sadece şeker ile yapacağız. Yalnızca şekeri tavaya koyarak; şekeri hiç karıştırmadan, koyu turuncu bir renk alana kadar karıştırarak karamel yapabilirsiniz. Renk alınca hemen ocaktan alın, ve kaplara paylaştırın. Tavada durdukça şeker pişmeye devam edip, yanar.

Krem karamel dört mevsim servis edilebilecek tatlılardır. Hem et yemeklerinden, hem de daha hafif balık veya sebze yemeklerinden sonra uyumlu bir tatlı olur. Aynı zamanda çok pratiktir ve 1 gün önceden hazırlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz.

Krem Karamel seviyorsanız; temelde aynı teknikle yapılan Creme Brulee ve Panna Cotta tariflerimizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

Şimdi mutfağa geçelim ve krem karamel yapmaya başlayalım!

Krem Karamel Tarifi Malzemeleri

Karameli İçin

140 gram (g)
şeker, 2/3 su bardağı

Kreması İçin

3 adet
yumurta sarısı
2 adet
yumurta
67 gram (g)
şeker, yarım su bardağı
7 gram (g)
vanilin
300 gram (g)
süt, 1,5 su bardağı
120 gram (g)
krema
Püf Noktası

Krem Karamel Tarifi Püf Noktaları

Krem karamelin kremi bir tür muhallebi dedik, ancak pişirilmesi ve yumurta yoğunluğu ile bildiğimiz muhallebiden farklılaşır. Krem karameli fazla pişirirseniz; içindeki yumurtalar da pişer, hem muhallebi ayrışmaya başlar, hem de yumurta kokar.


Pişirmeden önce doğru kıvama geldiğini ‘ribbon stage’ denemesi ile öğrenebilirsiniz. ‘Ribbon Stage’ birebire Türkçe çeviri ile kurdele aşaması demek oluyor. Çırpma telinizin ucunu kaldırıp, muhallebinin üzerine çırpma telinde kalan muhallebi ile havada 8 çizin. Hafif koyu bir sos kıvamındaysa ve çizdiğiniz 8’i görebiliyorsanız. Muhallebiniz fırına girmeye hazır demektir.


Servis Önerisi

Krem Karamel Tarifi Servis Önerisi

Ahududu, çilek, frenk üzümü gibi kırmızı meyvelerle yaptığınız bir salata ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol