Kaç Kişilik: 4

Çilekli Galette Tarifi

: Mükemmel Çıtırlıkta ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Galette, çıtır çıtır bir hamura sahiptir ve Fransız mutfağının en sevilen meyveli tatlılarındandır. Mükemmel çıtırlığı da soğuk tereyağı parçaları ile hazırlanan hamurundan gelir. Tatlısı gibi tuzlusu da yapılan galettenin lezzeti, Fransa esintisini sofralarınıza taşıyacak.

Galettadan biraz bahsettiğimize göre şimdi gelelim tarifimize… İçi bol çilekli dışı mükemmel çıtırlıkta çilekli galette tarifimiz sizlerle! Henüz ülkemizde çok bilinmese de “Çilekli galette nasıl yapılır?” sorularını yavaş yavaş duymaya başladık. Çünkü şerbetli tatlıları biraz ağır bulanlar, ince hamurlu çilekli galetteyi çok sevdi! Aynı şekilde hamurlu tatlılara mesafeli olan ve sağlık beslenmeyi benimseyenler de bu çilekli galettenin hafifliğine karşı koyamadı…

Çilekli galettenin yapımı oldukça kolay sayılabilir, hamur işlerine aşina olanları hiç zorlamayacaktır. Zaten bizim tam ölçülü çilekli galette tarifimiz de en büyük yardımcınız olacaktır, sizin tek yapmanız gereken en tatlı çilekleri seçmek!

Özellikle yaz aylarında üzerine bir top dondurma ile servis edilerek, tam bir yaz tatlısına dönüşen çilekli galetteyi denedikten sonra eminiz favori tatlı tarifleriniz arasına girecektir. Ama “Tatlılar benim vazgeçilmezim, çok çeşitli tatlı tarifini görmek isterim!” derseniz de şerbetlisinden, sütlüsüne, meyvelisinden dondurmalısına kadar çok sayıda tarifimizin yer aldığı tatlı tarifleri sayfamızı da ziyaret etmeyi unutmayın!

Peki çilek mevsiminde değilsek ya da evde o an çilek yerine elmamız varsa ne yapacağız? Tabii ki elmalı galette! Tarçının muhteşem kokusuyla aroması zenginleşen elmalı galettetarifimize de göz atmadan geçmeyin!

Çilekli Galette Kaç Kaloridir?

1 dilim çilekle galette yaklaşık 297 kaloridir.

Çilekli Galette Tarifi Malzemeleri

200 gram (g)
un
50 gram (g)
şeker
3 gram (g)
tuz
120 gram (g)
tereyağı, soğuk, küp kesilmiş
60 gram (g)
soğuk su
1 adet
yumurta

Dolgusu için

400 gram (g)
çilek, ince dilimlenmiş
30 gram (g)
şeker

Servis için

4 top
Atelier Gelarto Madagaskar Vanilyalı Dondurma
2-3 dal
fesleğen
Servis Önerisi

Çilekli Galette Tarifi Servis Önerisi

Dilerseniz üzerine balzamik sirke ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol