ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Kolay
12 kişilik
255 kcal
20554

Öyle bir tarif ile geldik ki bugün, lezzetten havalara uçabilir, görüntüsüne gönlünüzü kaptırabilirsiniz. :) Nasıl mı bu kadar iddialı konuşabiliyoruz? Çünkü bu tatlıyı hazırlaması çok kolay, tadı çok hafif ve yeşil rengiyle göz kamaştırıyor.


Bugün sizlere, tüm püf noktalarıyla cennet çamuru tarifini anlatıyor olacağız. Tarifimin reçetesine geçmeden önce bilmeyenler için cennet çamuru nedir kısaca anlatmak istiyoruz. Ardından bu mükemmel lezzete sahip tatlı hakkında ‘’cennet çamuru nerenin tatlısı’’ diye soranları yanıtlamak istiyoruz.


Kilis’in meşhur tatlısı cennet çamuru, koyun sütünden hazırlanan muhallebiden elde edilmiş bir tatlıdır. ‘’Peki cennet çamuru ismi nereden gelir?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. :) Cennet çamuru tatlısı, adını cenneti andırır lezzetinden ve çamura benzeyen kıvamından almaktadır. Bu tatlımız ayrıca lezzet açısından künefeye de benzetilir ancak künefeye göre daha hafiftir. 


Tatlımız hakkında tüm merak edilenleri ve bilinmeyenleri öğrendiğimize göre mutfağa geçebiliriz.


Malzemeleriniz hazırsa evde cennet çamuru yapımına geçebiliriz. :) Çayınızı hazır edin çünkü tatlı hazır olduğunda bir an önce yemek için sabırsızlanabilirsiniz.


Cennet çamuru tatlısı için öncelikle derin bir tencerenin içerisine su, süt ve şekeri ekleyip, orta ateşte kaynatıyoruz. Karışımımız kaynayınca altını kısıp biraz daha pişmesini sağlıyoruz.


Kaynayan karışımın içerisine limon suyu ekleyip ocaktan alıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz.  Hazırladığımız karışım ılıyadursun biz de o esnada kadayıfları küçük parçalara bölüp tereyağı ile yoğuruyoruz. 


Yoğurduğumuz kadayıfları büyük bir tavanın içerisine alıp renk alana dek iyice kavuruyoruz. Kavurduğumuz kadayıfların üzerine ılıyan şerbetimizi azar azar ekliyoruz.


Antep fıstığından bir yemek kaşığı ayırıyoruz ve geri kalanını ekleyip karıştırıyoruz.


Tatlımızı borcama alıp düzlüyoruz ve üzerini Antep fıstığı ile süslüyoruz. 


Tatlımız hazır olduğuna göre dondurma veya kaymak ile servis edebiliriz. :)


Cennet Çamuru Tarifi Servis Önerisi


Tatlımızı hazırladıktan sonra yanına ne servis etsem diye düşünmeyin. Biz onu sizin için düşündük! Tatlımızın yanına en çok yakıştırdığımız servis önerilerine gelin göz atalım. 


Çay saatleri için oldukça doğru bir tercih olan cennet çamuru tatlısının yanına biz en çok çay yakıştırıyoruz. Taze demlenmiş bir bardak çay, kahve severler için de taze demlenmiş bir fincan filtre kahve öneriyoruz. :)  


Dondurmayı veya damak zevkinize göre süt kaymağını da unutmayın elbette ki. 


Cennet Çamuru Tarifi Püf Noktaları


Cennet çamuru tatlısında, hazırlanan şerbetin şekerlenmemesi için limon sıkmayı sakın ha unutmayın! Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, kadayıfların hamurlaşmaması için iyice kavrulması.


Cennet Çamuru Tarifi Kaç Kaloridir?


Cennet çamuru kalori miktarı için 100 gramında yaklaşık olarak 255 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz. 


Cennet Çamuru Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Kadayıflı Tarif


Cennet çamuru tarifini sevenlere 3 tane birbirinden lezzetli kadayıflı tatlıyı da paylaşmak istiyoruz.


Öncelikle en sade haliyle kadayıf tarifi, ardından cevizli kadayıf tarifi ve son olarak muhallebili kadayıf tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla