ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Kolay
8 kişilik
374 kcal
27718

Muzlu Magnolia, New York’tan çıkmış bir tatlıdır. İsmi, ilk yapıldığı Magnolia Bakery’den almıştır. Popüler olmaları önce, fazla olan kek hamurları ile cupcake yaparak, sonra da hepimizin –özellikle de kadınların sanırım, sevdiği bir Amerikan dizisinde görünerek oluyor.


Magnolia Bakery’i zaman içerisinde, kurucusu olan iki arkadaş devrediyor ve farklı kıtalarda bir çok mağazası olan bir kurumsal bir pastaneye dönüşüyor. Umarım lezzetinden bir şey kaybetmemiştir diyoruz ve Muzlu Magnolia tarifimizi anlatmaya geçiyoruz.


Magnolia tatlısı, son yıllarda Türkiye’de oldukça popülerleşen bir tatlı, bunun nedeni ise içinde herkesin seveceği bir şeyler olması. Puding veya muhallebi, bisküvi, ve meyvelerle yapılır. İçindeki bisküviyle birlikte puding size çocukluğunuzu hatırlatır, meyveler ise tatlıyı tamamlar. Şimdi mutfağa geçelim ve Muzlu Magnolia yapmaya başlayalım!


Alternatif Muzlu Magnolia Önerileri


İnek veya keçi sütü ile yapılan Magnolia tatlısını, hayvansal gıda tüketmeyen veya laktoz intolerası olanların da tüketebileceği bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Badem, fındık veya soya sütü gibi bitkisel bazı sütlerle hazırlayabilirsiniz.


Şeker kullanmıyorsanız, hurma suyu, bal gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.


Yulaflı bisküvi yerine, bebe bisküvisi veya artan tart hamurunuz varsa onları kırıntı şeklinde pişirip koyabilirsiniz. Daha şekerli bir tatlı yemek istiyorum derseniz, bisküvi yerine acıbadem kurabiyesi kullanmak iyi bir fikir olabilir. Son olarak, çikolata seviyorsanız, pudinge çikolata eritip koyabilir veya kakao ekleyebilirsiniz.


Bu arada Muzlu Magnolia gibi pudingli tatlılardan hoşlanıyorsanız; daha hafif ve sağlıklı bir alternatif olarak Chia Tohumlu Puding, çikolatalı bir alternatif olarak ise Supangle tariflerimizi öneriyoruz!

Pişirmeye Başla

Muzlu Magnolia

;

Malzemeler

- 8 kişi +
yulaflı bisküvi
1 paket
muz
2 adet

Kreması için

süt
5 su bardağı
buğday nişastası
3 yemek kaşığı
un
2 yemek kaşığı
tereyağı
3 yemek kaşığı
şeker
1 su bardağı

Üzeri İçin

yulaflı bisküvi
100 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Muhallebiyi yaparken, kıvamının çok koyulaşmamasına dikkat edin, çünkü muhallebi oda sıcaklığına gelirken de daha kıvam alacaktır.

Servis Önerisi

Muzlu Magnolia Servis Önerisi:

Puding veya muhallebi, bisküviyi bekledikçe yumuşatacağı için, Magnolia tatlısını servis etmeden hemen önce tabağa koymanızı rica ediyoruz.

Diğer bir servis önerimiz ise, bisküvilerden her kap için bir tane ayırıp, servis etmeden önce pudingin üzerine kırıntı haline getirip koymanız olacak. Hem dekoratif duracak, hem de bir çıtırlık verecektir.