ARAMA YAP
10 dk
25 dk
Kolay
2 kişilik
89 kcal
155174

 


Püre, genelde sebze ve meyvelerin pişirilmesi, sonrasında ezilmesi veya bir tülbentten geçirilmesi ile yapılan bir yiyecektir. Püre Fransızca bir kelimedir, rafine etmek, sadeleştirmek anlamına gelir.


Püre denildiğinde, önce aklımıza patates püresi gelir. Bu arada size başka popüler püreleri de hatırlatmak isteriz; Babagannuş, fava, humus, zeytin ezmesi bunlardan birkaçı.


Püreler, özellikle patates püresini sevmeyen yoktur. Bebeklere de püre yapılmış yemekler verilir, onlar da bayıla bayıla yer. Yetişkinler için durum pek de farklı değildir. Izgara tavuk, balık veya et, hiç fark etmez, hepsinin yanına sıcacık sütlü ve tereyağlı bir patates püresi çok yakışır.


Patates püresi, çok kolay bir yemektir. Yemek yapmaya yeni başlayanların da kolaylıkla yapacağı, kötü yapması neredeyse imkansız olan yemeklerdendir. Fransızlar tüm yemekler gibi patates püresini çok ciddiye almıştır.


Patatesler haşlanıp, süzüldükten sonra ocak açıkken aynı tencereye alınır. İçlerindeki tüm su çıkana kadar, sabırla ve spatula ile, patatesleri tencerenin tavasına bastırarak eze eze, yaklaşık 15 dakika pişirirler. Daha sonra sütü veya kremayı eklerler. Ocaktan almadan önce en son tereyağını koyarlar ve servis edecekleri yemeğe göre taze baharat eklemeyi unutmazlar. Frenk soğanı, maydanoz, patates püresi ile en çok yakışan taze baharatlardan bazılarıdır.


Püre denildiğinde hepimizin aklına ilk patates püresi gelir ve tarifini de paylaştığımız gibi çok lezzetli ve çok da sevilen bir yemektir. Diğer taraftan başka sebzelerle püre yapılacağını hatırlatacak bir tarifimiz var; Kereviz Püresi ile İki Kişilik Fırında Somon!


 


Dolabınızda her zaman olan malzemelerle yapacağınız, klasiklerinizden biri haline gelecek olan patates püresi tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Patates Püresi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 2 kişi +
patates
4 adet
süt
1,5 su bardağı
tereyağı
3 yemek kaşığı
taze kaşar peyniri, rendelenmiş
4 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patates püresini farklı tarzlarda yapabilirsiniz, ben bir kaç tanesinden ve bunlara göre püf noktalardan bahsedeceğim. Siz o gün nasıl yapmak istiyorsanız, ona göre püf noktayı uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Birincisi, zaten çok hızlı yapılan bir yemek olan patates püresini daha da hızlandıran bir tarz. Taze patatesleri, iyice yıkayıp kabukları ile bütün veya iki ya da dörde bölünmüş şekilde haşlıyorsunuz. Haşlandıktan sonra, süzüp, patates ezici ile ezip, ocaktan almadan önce tereyağı koyup, servis ediyorsunuz.

 

Diğer bir usül ise, hem sütlü hem kremalı veya yalnızca kremalı yapmak. Burada sütün veya kremanın kesmemesine dikkat ederek, yavaş yavaş, püre ile aynı ısıya gelecek şekilde eklemeniz gerekiyor.

 

Sonuncu ise, mükemmel püre. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, patatesleri haşladıktan sonra, tekrar tencereye alıp, patateslerin içindeki su tamamen buharlaşana kadar ezerek pişirmek. Bu işlem sırasında tencerenin dibi tutabilir, patatesler yanmadığı sürece sorun değil.

Servis Önerisi

Patates Püresi Servis Önerisi:

Patatese en çok yakışan baharat muskattır. Her patates yemeğine, püre de dahil olmak üzere, muskat rendesi ekleyebilirsiniz. Bir tavuk veya balığın yanına servis ediyorsanız, taze tarhun veya dereotu, etin yanına servis ediyorsanız ince kıyılmış taze maydanoz ilave edebilirsiniz.