Kaç Kişilik: 4

Fırında Kış Kızartması

: Evde Ne Varsa ;
22.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Kızartma denince aklımıza yaz aylarında sıkça tüketilen patlıcan, kabak, patates ve üzerine bol domates sosla servis edilen yemek aklımıza geliyor. Bizse bugün kış versiyonuna değiniyoruz.


Tabi yoğurdu da unutmamak gerek, zira yoğurtsuz bir sebze kızartması asla düşünülemez. Kızartmayı seven ama yağından dolayı tercih etmeyenler için kızartmanın lezzetini aratmayacak alternatifler de var.


Sebzeleri çeşitli pişirme teknikleriyle afiyetle yiyebilirsiniz. Buharda, fırında ya da tavada soteleme tekniğini kullanabilirsiniz…


Fırında kış kızartmasına gelirsek; tarifi uygularken dilediğiniz sebzeyi kullanabilirsiniz. Renk renk, çeşit, çeşit, seçim sizin. Kış mevsimindeyse patlıcan ve kabak yerine, karnabahar, brokoli, havuç, Brüksel lahanası ve kereviz kullanarak tüketebilirsiniz. Pratik ve sağlıklı olması sebebiyle bu yemeği evde her an bulundurabilir, misafirlerinize de ana yemek yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz. Sevdiğiniz baharatları ve son olarak üzerine yoğurt eklerseniz ana yemek yerine geçmesi de pek mümkün. Malzemeler hazırsa sizi tarife doğru alalım.


 

Fırında Kış Kızartması Malzemeleri

1 adet
brokoli, bütün
2 adet
havuç
2 adet
patates
2 adet
kırmızı kapya biber
2 diş
sarımsak
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Domates Sos İçin

3 adet
domates
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
sirke
1 diş
sarımsak
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Püf Noktası

Fırında Kış Kızartması Püf Noktaları

Sebzeleri yıkadıktan sonra kurulamanız gerekiyor. Aksi takdirde sebzeler fırında sulanacak ve yumuşak kalacak. Gerekirse sebzeleri kuruturken kağıt havlu kullanabilirsiniz. Marinasyon kısmı da oldukça önemli. Zeytinyağı, tuz ve karabiberle sebzeler iyice karıştırılmalı. Dilerseniz hazır çeşni de ilave edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Fırında Kış Kızartması Servis Önerisi

Fırında sebzeyi ana yemeklerin yanında da servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol