ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
15439

Kızartma denince aklımıza yaz aylarında sıkça tüketilen patlıcan, kabak, patates ve üzerine bol domates sosla servis edilen yemek aklımıza geliyor. Bizse bugün kış versiyonuna değiniyoruz.


Tabi yoğurdu da unutmamak gerek, zira yoğurtsuz bir sebze kızartması asla düşünülemez. Kızartmayı seven ama yağından dolayı tercih etmeyenler için kızartmanın lezzetini aratmayacak alternatifler de var.


Sebzeleri çeşitli pişirme teknikleriyle afiyetle yiyebilirsiniz. Buharda, fırında ya da tavada soteleme tekniğini kullanabilirsiniz…


Fırında kış kızartmasına gelirsek; tarifi uygularken dilediğiniz sebzeyi kullanabilirsiniz. Renk renk, çeşit, çeşit, seçim sizin. Kış mevsimindeyse patlıcan ve kabak yerine, karnabahar, brokoli, havuç, Brüksel lahanası ve kereviz kullanarak tüketebilirsiniz. Pratik ve sağlıklı olması sebebiyle bu yemeği evde her an bulundurabilir, misafirlerinize de ana yemek yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz. Sevdiğiniz baharatları ve son olarak üzerine yoğurt eklerseniz ana yemek yerine geçmesi de pek mümkün. Malzemeler hazırsa sizi tarife doğru alalım.


 

Pişirmeye Başla

Fırında Kış Kızartması

: Evde Ne Varsa ;

Malzemeler

- 4 kişi +
brokoli, bütün
1 adet
havuç
2 adet
patates
2 adet
kırmızı kapya biber
2 adet
sarımsak
2 diş
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı

Domates Sos İçin

domates
3 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
sirke
1 tatlı kaşığı
sarımsak
1 diş
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Sebzeleri yıkadıktan sonra kurulamanız gerekiyor. Aksi takdirde sebzeler fırında sulanacak ve yumuşak kalacak. Gerekirse sebzeleri kuruturken kağıt havlu kullanabilirsiniz. Marinasyon kısmı da oldukça önemli. Zeytinyağı, tuz ve karabiberle sebzeler iyice karıştırılmalı. Dilerseniz hazır çeşni de ilave edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Fırında Kış Kızartması Servis Önerisi:

Fırında sebzeyi ana yemeklerin yanında da servis edebilirsiniz.