ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Kolay
2 kişilik
90 kcal

Patates Püresi Tarifleri

: 3 Klasik Tarif
Tuğçe Aydemir;

Püresinden yemeğine, kızartmasından salatasına yüzlerce çeşit yemeği olan patatesi kim sevmez ki! Etli, etsiz yüzlerce çeşit yemeği yapılabilen patatesin en ünlü tarifi ise püresidir. Pratik ve besleyici özelliğiyle hem çalışanlar hem de mutfakta çok vakit harcamak istemeyenler için kurtarıcı olan patates püresi tarifleri, içerisine katacağınız farklı malzeme ve baharatlarla ana yemeğin tahtına geçecek yepyeni lezzetlere bürünebiliyor. Tabii, patates püresi tariflerinin et yemekleriyle olan müthiş uyumunu anlatmamıza gerek yok.

Biz de başlı başına ana yemek olacağı gibi et ve tavuk yemeklerinin lezzetli eşlikçisi olacak 3 farklı patatesli püre tarifiyle karşınızdayız. Pratik ve kolay şekilde hazırlayabileceğiniz patates püresi tariflerini videolu anlatımıyla sizin için daha da kolay hale getirdik. Siz de hemen denemek isterseniz buyurun patates püresi yapımı için yazımıza!

Patates Püresi Yanında Ne Yenir?

Patates püresi tarifleri, birçok yemekle kolayca uyum sağlayabilir. Ancak en yakıştığı yemekler genelde et yemekleridir. Dana rosto, antrikot ve ızgara tavuk, patates püresi tariflerinin akla ilk gelen eşlikçilerindendir.

Patates püresi kadar enfes olacak kereviz püresi ile hazırlanan bir fırında somon tarifini de buraya bırakmak isteriz, çok seveceğinize eminiz!

Patates Püresi Çeşitleri

Patates püresi tariflerini, farklı çeşitlerde pişirmek de mümkün. Fırında kaşarlı patates püresi, fırında baharatlı patates püresi, çeşnili püre, kıymalı püre gibi aslında sizin dilediğiniz et, sebze ve baharatlarla hazırlayabileceğiniz varyasyona sahip bir lezzettir.

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 2 kişi +

Klasik Patates püresi

patates
2 adet
tereyağı
1 yemek kaşığı
süt, yarım yağlı
1 su bardağı
muskat rendesi
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı

Tatlı Patates Püresi

tatlı patates
2 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
su
yarım su bardağı
taze kekik
4 dal
tuz
yarım tatlı kaşığı

Taze Baharatlı Patates Püresi

Knorr Patates Püresi
1 adet
su
1+ çeyrek su bardağı
süt
yarım su bardağı
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
taze biberiye, ince kıyılmış
2 dal
maydanoz, ince kıyılmış
5 dal
frenk soğanı, ince kıyılmış
4 dal
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patateslerin yeterince haşlanıp haşlanmadığını kontrol etmek için çatal ya da bıçak batırabilirsiniz. Yumuşamışlarsa patatesler hazır demektir. Haşlanmış patatesleri ezmek için mutfak robotu kullanmak her ne kadar kolay olsa da bir çatal ya da kaşıkla ezmek daha iyi sonuç verecektir. Çünkü patates ezildiğinde nişastasını salar. Fazla salınan nişasta patatese yapışkan bir kıvam verecektir. Patates Püreleri hazırlarken tereyağı veya krema gibi malzemeler oda sıcaklığında ısıtılırsa daha iyi emilecektir. Sıvı malzemeler püreye azar azar eklenirse, püre çok sulu olmayacaktır. Eğer püreniz biraz sulu kaldıysa patates ekleyerek bunu düzeltebilirsiniz. Klasik Patates Püresi tarifinde kullanacağınız muskatı, tozu yerine rende kullanmayı tercih edebilirsiniz. Toz halindeki muskat, koku ve tazelik bakımından tazesinin yerini tutmayabilir. Aman muskat eklerken elinizin ayarını kaçırmayın, fazlası acı bir tat bırakabilir! Tatlı patatesin en değerlisi ise, besin değeri yüksek olan turuncu olanlarıdır. Bu turunculuk içerdiği beta karoten seviyesinin yüksek olmasındandır.

Servis Önerisi

Patates Püresi Tarifleri Servis Önerisi:

Dilerseniz patates püreleri üzerine sıcakken rendelenmiş kaşar peyniri ya da Malakan peyniri ilave edebilirsiniz. Üzerini de ince kıyılmış maydanoz ya da dereotuyla süsleyerek sunumunuzu renklendirebilirsiniz.