Arzum İndirim

Patates Püreleri

: 3 Klasik Tarif ;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
2
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Püresinden yemeğine, kızartmasından salatasına yüzlerce çeşit yemeği olan patatesi nasıl bilirdiniz? Dünya tarihini değiştirip bugünkü uygarlığın temelini patates oluşturdu desek! Kimileri bir kıtayı kurtardı kimileri bir ülkenin insanlarını açlıktan öldürdü diyor. Evet, kulağa fazla abartılı geliyor ama 8 bin yıllık bir bitkiden de böylesi bir hikaye duymak pek şaşırtıcı olmasa gerek.

Dünya tarihçisi, yazar William H. McNeil, 1999’da yazdığı ‘Patates Dünya Tarihini Nasıl Değiştirdi?” isimli makalesinde bunu şöyle anlatıyor: “Patates, Amerika kıtasından geldi ve 1770’li yıllarda kıtlık ve açlık çeken Kuzey Avrupa’yı yok olmaktan kurtardı. Çünkü tahıla göre dört kat daha fazla karbonhidrat içeriyordu ve hızlı nüfus artışına sebep oldu. Kıta sanayileşti ve bugünkü uygarlığın temelini attı.” Kıtlık meselesine gelirsek, aslında patatesin burada pek de suçu yok! 1845 yılında başlayan ve 7 yıl süren İrlanda Patates Kıtlığı’nın müsebbibi aslında, patateslere bulaşan ve patateslerin tamamını kısa sürede yok eden ‘phytophthora infestans mantarı’. Ülkemizde ise 1850’lerde egzotik bir sebze olarak satılmaya başlayan patates, geç tanınsa da mutfak kültürümüzde hatırı sayılır ölçüde yer almış.

Etli, etsiz yüzlerce çeşit yemeği yapılabilen patates, dünyanın en çok tüketilen sebzelerinden biri. B ve C vitaminleri, protein, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, demir, bakır, manganez kalsiyum, niasin, tiamin bakımından zengin olan patates, hiç yağ içermeyen lifli bir besin. Normal patatese oranla yüksek beta karoten ve lif içeren tatlı patates de uzun süren bir tokluk hissi sağlar. Tat olarak bildiğimiz patatesten biraz farklı olsa da patates gibi pek çok şekilde yapılabilir.

Çorba, omlet, kızartma, hamur, atıştırmalık, hatta alkollü içeceklerde bile kullanılan patatesin en kolay yapılanı ve ünlüsü ise püredir. Pratik ve besleyici özelliğiyle hem çalışanlar hem de mutfakta çok vakit harcamak istemeyenler için kurtarıcı olan patates püreleri, içerisine katacağınız farklı malzeme ve baharatlarla ana yemeğin tahtına geçecek yepyeni lezzetlere bürünebiliyor. Tabii et yemekleriyle olan müthiş uyumunu anlatmamıza gerek yok.

Biz de başlı başına ana yemek olacağı gibi et ve tavuk yemeklerinin lezzetli yancısı olacak 3 farklı patates püresi tarifiyle karşınızdayız. Pratik ve kolay şekilde hazırlayabileceğiniz Patates Püreleri tariflerimizi hem resimli hem de videolu anlatımıyla sizin için daha da kolay hale getirdik.

Patates Püresi Yanında Ne Yenir?

Patates püresi, birçok yemekle uyumlu bir tattır. Ancak en iyi et yemekleriyle anlaşır. Örneğin; dana rosto ile nefis bir ikili olduğunu biliyoruz.

Patates Püresi Kaç Kalori?

Nişasta içeriği yüksek olan Patates Püreleri, 260 gr’ında 492 kcal vardır.

Patates Püresi Çeşitleri

Patates püresini pek çok tarifte kullanabileceğiniz gibi farklı çeşitlerde pişirmek de mümkün. Fırında kaşarlı patates püresi, fırında baharatlı patates püresi, çeşnili püre, kıymalı püre gibi aslında sizin dilediğiniz et, sebze ve baharatlarla hazırlayabileceğiniz varyasyona sahip bir lezzettir.

Patates Püreleri Malzemeleri

Klasik Patates püresi

2 adet
patates
1 yemek kaşığı
tereyağı
1 su bardağı
süt, yarım yağlı
1 tatlı kaşığı
muskat rendesi
1 tatlı kaşığı
tuz

Tatlı Patates Püresi

2 adet
tatlı patates
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım su bardağı
su
4 dal
taze kekik
yarım tatlı kaşığı
tuz

Taze Baharatlı Patates Püresi

1 adet
Knorr Patates Püresi
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

1+ çeyrek su bardağı
su
yarım su bardağı
süt
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım tatlı kaşığı
tuz
2 dal
taze biberiye, ince kıyılmış
5 dal
maydanoz, ince kıyılmış
4 dal
frenk soğanı, ince kıyılmış
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Patates Püreleri Püf Noktaları

Patateslerin yeterince haşlanıp haşlanmadığını kontrol etmek için çatal ya da bıçak batırabilirsiniz. Yumuşamışlarsa patatesler hazır demektir. Haşlanmış patatesleri ezmek için mutfak robotu kullanmak her ne kadar kolay olsa da bir çatal ya da kaşıkla ezmek daha iyi sonuç verecektir. Çünkü patates ezildiğinde nişastasını salar. Fazla salınan nişasta patatese yapışkan bir kıvam verecektir. Patates Püreleri hazırlarken tereyağı veya krema gibi malzemeler oda sıcaklığında ısıtılırsa daha iyi emilecektir. Sıvı malzemeler püreye azar azar eklenirse, püre çok sulu olmayacaktır. Eğer püreniz biraz sulu kaldıysa patates ekleyerek bunu düzeltebilirsiniz. Klasik Patates Püresi tarifinde kullanacağınız muskatı, tozu yerine rende kullanmayı tercih edebilirsiniz. Toz halindeki muskat, koku ve tazelik bakımından tazesinin yerini tutmayabilir. Aman muskat eklerken elinizin ayarını kaçırmayın, fazlası acı bir tat bırakabilir! Tatlı patatesin en değerlisi ise, besin değeri yüksek olan turuncu olanlarıdır. Bu turunculuk içerdiği beta karoten seviyesinin yüksek olmasındandır.

Servis Önerisi

Patates Püreleri Servis Önerisi

Dilerseniz patates püreleri üzerine sıcakken rendelenmiş kaşar peyniri ya da Malakan peyniri ilave edebilirsiniz. Üzerini de ince kıyılmış maydanoz ya da dereotuyla süsleyerek sunumunuzu renklendirebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol