Kaç Kişilik: 10 Kaç Kalori: 363

Doğum Günü Pastası Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
50
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Zor

Doğum günlerinde pasta hazırlama, ikram etme ve pasta üzerine mumlar koymanın kökeni ile ilgili bir çok farklı kültürden gelen hikayeler var. Öncelikle Yunan ile başlıyorum; tanrıça Artemis’in doğum gününü kutlamak için, her ay ayının altıncı gününde doğum günü pastası yapılır ve üzerine mumlar konulup yakılırmış.


Pagan kültürlerde ise, doğum günü mumlarının sembolik bir güç taşıdığına inanılırmış. Pagan inanışa göre, insanları doğum günlerinde kötü ruhlar ziyaret edermiş, bu kötü ruhları kovmak için de o kişinin eşi, dostu ve çevresi o gün yanında olur, onu mutlu eder ve kötü ruhları korkutmak için gürültü yaparlarmış.


18. yüzyıl Almanya’sında ise, doğum günü kutlamaları, öncelikle çocuklarla başlamış. Çocukları, kötü ruhlardan koruyacak oditoryum benzeri alanlarda, üzerinde mum olan pastalarla doğum günlerini kutlarlarmış.


Günümüzde, doğum günleri hala pasta ve üzerinde genelde yaşı kadar mum ile kutlanır ve tüm mumların bir nefesle, aynı anda söndürülebilmesi, o kişinin o sene dileğinin gerçekleşeceğine işaret eder.


Mutlaka herkesin bir favori pasta ve pastanesi vardır, ama evde yapılan pastanın o samimi hali ve daha doğal lezzeti de bir başkadır. Evet biliyorum, bir pasta yapmak genelde insanların gözünde büyür, ama bizim tarifimizle, etraf çok dağılmadan, pratik ve herkesin seveceği bir pasta yapabilirsiniz.


O zaman doğum günü pastası yapalım ve kutlamalar başlasın!

Doğum Günü Pastası Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

4 adet
yumurta
2 su bardağı
şeker
1 su bardağı
süt
1 su bardağı
tereyağı, erimiş
1 adet
kabartma tozu
1 adet
vanilin
4 su bardağı
un

Keki Islatmak İçin

1 su bardağı
süt

Pastacı Kreması İçin

2 buçuk su bardağı
süt
2 tatlı kaşığı
vanilin
Yarım su bardağı
şeker
4 yemek kaşığı
nişasta
Yarım tatlı kaşığı
tuz
2 yemek kaşığı
sana yağ
6 adet
yumurta sarısı
25 adet
böğürtlen, püre

Ganaj İçin

250 g gram (g)
bitter çikolata
320 "ger gram (g)
krema
Püf Noktası

Doğum Günü Pastası Tarifi Püf Noktaları

Doğum günü pastası için hazırladığınız pandispanyayı eşit kesmeye dikkat edin. Elim kayabilir, eşit olmaz derseniz bunun için özel yapılmış pandispanya kesme testereleri var, onlardan bir tane edinmenizi öneriyoruz.

Servis Önerisi

Doğum Günü Pastası Tarifi Servis Önerisi

Çilek, frambuaz gibi kırmızı meyvelerle servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol