ARAMA YAP
50 dk
45 dk
Zor
12 kişilik
363 kcal
12973

Doğum günlerinde pasta hazırlama, ikram etme ve pasta üzerine mumlar koymanın kökeni ile ilgili bir çok farklı kültürden gelen hikayeler var. Öncelikle Yunan ile başlıyorum; tanrıça Artemis’in doğum gününü kutlamak için, her ay ayının altıncı gününde doğum günü pastası yapılır ve üzerine mumlar konulup yakılırmış.


Pagan kültürlerde ise, doğum günü mumlarının sembolik bir güç taşıdığına inanılırmış. Pagan inanışa göre, insanları doğum günlerinde kötü ruhlar ziyaret edermiş, bu kötü ruhları kovmak için de o kişinin eşi, dostu ve çevresi o gün yanında olur, onu mutlu eder ve kötü ruhları korkutmak için gürültü yaparlarmış.


18. yüzyıl Almanya’sında ise, doğum günü kutlamaları, öncelikle çocuklarla başlamış. Çocukları, kötü ruhlardan koruyacak oditoryum benzeri alanlarda, üzerinde mum olan pastalarla doğum günlerini kutlarlarmış.


Günümüzde, doğum günleri hala pasta ve üzerinde genelde yaşı kadar mum ile kutlanır ve tüm mumların bir nefesle, aynı anda söndürülebilmesi, o kişinin o sene dileğinin gerçekleşeceğine işaret eder.


Mutlaka herkesin bir favori pasta ve pastanesi vardır, ama evde yapılan pastanın o samimi hali ve daha doğal lezzeti de bir başkadır. Evet biliyorum, bir pasta yapmak genelde insanların gözünde büyür, ama bizim tarifimizle, etraf çok dağılmadan, pratik ve herkesin seveceği bir pasta yapabilirsiniz.


O zaman doğum günü pastası yapalım ve kutlamalar başlasın!

Pişirmeye Başla

Doğum Günü Pastası Tarifi

;

Malzemeler

- 12 kişi +

Ana Malzemeler

yumurta
4 adet
şeker
2 su bardağı
süt
1 su bardağı
tereyağı, erimiş
1 su bardağı
kabartma tozu
1 adet
vanilin
1 adet
un
4 su bardağı

Keki Islatmak İçin

süt
1 su bardağı

Pastacı Kreması İçin

süt
2 buçuk su bardağı
vanilin
2 tatlı kaşığı
şeker
Yarım su bardağı
nişasta
4 yemek kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
margarin
2 yemek kaşığı
yumurta sarısı
6 adet
böğürtlen, püre edilmiş
25 adet

Ganaj İçin

bitter çikolata
250 gram (g)
krema
bir buçuk su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Doğum günü pastası için hazırladığınız pandispanyayı eşit kesmeye dikkat edin. Elim kayabilir, eşit olmaz derseniz bunun için özel yapılmış pandispanya kesme testereleri var, onlardan bir tane edinmenizi öneriyoruz.

Servis Önerisi

Doğum Günü Pastası Tarifi Servis Önerisi:

Çilek, frambuaz gibi kırmızı meyvelerle servis edebilirsiniz.