Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarna Tarifi

: Hint Mutfağından Gelen Şifalı Lezzet
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
2
Kişilik
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Yediğimiz her şeye enfes bir rayiha katan, hoş kokusuyla peşinden sürükleyen, sindirimi kolaylaştırıp pek çok hastalığa iyi gelen ve bunları yaparken biz farkında olmadan hayatımızda önemli bir yer tutan baharat her zaman yararlı, şifalı, lezzetli. Baharat dilimize Arapça’dan geçmiş, “kokulu bitkiler” anlamına gelen bir sözcük. Bahar, yine Arapça’da “sarı papatya” anlamına gelir. Yemeklere tat ve koku vermesi için kullanılan baharat, doğu ülkelerinin, başta Hindistan olmak üzere, Suriye, Mısır, Arabistan coğrafyalarının ürünü; bu nedenle uzun yolculuklara ancak kurutulduktan sonra çıkabilmiş. Baharatı hala kuru tüketme geleneğinin başlangıcı o uzun seyahatlere dayanır.

Çeşni, tatları birleştiren bir unsur; yemeklerde çeşniyi artıran şeylerin başında baharat gelir. Damaklarda tat duyularını harekete geçiren baharat, sıradan bir yemeği ziyafete dönüştürebilir. Önemli olan bir yemekte doğru baharatı, doğru ölçülerde kullanmaktır. Şüphesiz baharatın yemeğe uyumu ve tarife hangi aşamada ekleneceği önemlidir; zira bazen aynı baharatın yemeğe pişme esnasında eklenmesiyle, ilk başta ilave edilmesi arasındaki fark piştikten sonra ortaya çıkan lezzet bakımından çok şeyi değiştirebilir.

Baharat dünyasının en güçlü lezzetlerinden biri olan köri, Hint mutfağının dünya mutfaklarına bir armağanı; aslen bir baharat karışımı. İçinde belirli makul oranlarda kişniş tohumu, kimyon, zencefil, zerdeçal, karabiber ve kırmızıbiber olan köri, et, tavuk, sebze yemeklerine, fırınlanmış yemeklere, çorbalara, salatalara çok yakışır. Körinin sarımsak, soğan, zeytinyağı, tereyağı, krema gibi lezzet eşlikçilerine uyumu tamdır; hamur işleriyle aşk yaşar. Bizim köri soslu kremalı tavuklu makarna tarifi körinin bu özelliklerinden birçoğunu bir araya getirir. Yani, köri soslu tavuk ve makarna yapmak isteyenlerle, tavuklu körili makarna yapmak isteyenler de köri soslu kremalı tavuklu makarna tarifi peşinden gidebilirler. Çok mu karışık oldu? Değil aslında, Köri – Sos – Krema – Tavuk – Makarna bir arada, hepsi bu!

Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarna Kaç Kaloridir?


1 porsiyon Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarna yaklaşık 500 kaloridir.


Körili Noodle Tarifi: Uğur Kardaş ile Knorr Çabuk Noodle


Şef Uğur Kardaş ile birlikte Ağır Mimar ve tüm beyaz yakalıların keyfine göre güzel bir Körili Knorr Çabuk Noodle hazırladık! Ağır Mimar evde çabucak noodle hazırlamanın püf noktalarını sordu, Uğur Kardaş yanıtladı ve enfes bir lezzet ortaya çıktı. Siz de “Mikrodalgada Noodle yapılır mı?”, “Noodle et ve sebzeler ile zenginleştirilebilir mi?”, “Ofisteyken en pratik noodle nasıl yapılır?”, “Evde yapılan noodle ofise nasıl götürülür?” gibi soruların cevaplarını videomuzda bulabilirsiniz.

Köri Soslu Makarna Tarifi


Hem maliyeti hem de lezzeti açısından her evde sık sık pişirilen makarnayı küçük dokunuşlarla çok daha lezzetli hale getirmek, daha farklı yapmak mümkün. Bu lezzete ulaşmanın en kolay yollarından birisi Güneydoğu Asya’nın baş tacı olan köri baharatını kullanmaktan geçiyor. Birden fazla baharatın vücut bulduğu köri hem yüzleri gülümsetiyor hem de midenizi şenlendiriyor. Sofranızın vazgeçilmezlerinden olacak olan lezzetli köri soslu makarnanın tarifi öğrenmek için buyurun tarifimize…

Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarna Tarifi

Malzemeleri
2 adet
Knorr Körili Tavuklu Makarna
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 su bardağı
garnitür, süzülmüş
1 su bardağı
hindistan cevizi sütü
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarna Tarifi Püf Noktaları

Dilerseniz zeytinyağı yerine tereyağı kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarna Tarifi Servis Önerisi

Kütür kütür acur turşusu Köri Soslu Kremalı Tavuklu Makarnanızla çok iyi bir ikili olacak.


Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol