Arzum İndirim

Kuymak Tarifi


Emre Ulu;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Kuymak, Samsun’dan Artvin’e kadar tüm Karadeniz bölgesinde oldukça popüler olan ve daha çok kahvaltıda tüketilen bir lezzet. Mısır unu, tereyağı ve peynirin birlikteliğinden doğan kuymak, kimi bölgelerde muhlama, mıhlama olarak da bilinir.


Karadeniz’in köylerindeki su değirmenlerinde özel olarak öğütülen ince mısır ununa ek olarak, tel peynir, Trabzon kolot peyniri, minci peyniri veya imansız peynirine ek olarak tereyağı ile hazırlanıyor. Kuymağı ilginç kılan özelliklerinden biri de peynirin tellenerek yiyeceği sünebilir hale getirerek uzayan bir lezzete dönüşmesi.


Aslında Anadolu’nun pek çok şehrinde yapılan buğday ya da arpa lapası da kuymak diye anılabiliyor. Bu yemeğin farkı ise içerisine peynir ilave edilmesi oluyor. İyi bir kuymak sadece Karadeniz’de yapılmıyor. Doğal ve taze ürünler ile dünyanın neresinde olursak olalım geleneksel kuymak soframızda yerini alabilir. Ama peynir taze değilse erimez, tereyağı taze değilse istediğimiz kokuyu alamaz ve geleneksel tada ulaşamayız. Bir de kuymak yapıldıktan hemen sonra tüketilmelidir. Kuymak hazırlarken bakır tava kullanmak geleneksel lezzete erişmek için önemli bir detay aslında. Doğru ürünler ile tam ölçülü kuymak tarifi yapmak aslında çok kolay. Haydi şimdi bu uzayan lezzetin püf noktalarını bulacağınız tarifimize geçelim.

Eğer küçük sofralarınızda kuymak hazırlamak istiyor ama ölçüsünü netleştiremiyorsanız sizi hemen 2 kişilik kuymak tarifine davet edelim!

Trabzon Usulü Kuymak Tarifi

Trabzon usulü kuymak yapılırken önce tereyağı eritilipi mısır unu ile kavuruluyor. Yağını salınca üzerine soğuk su ilave ediliyor. Yöreye özgü imansız ve kolot peyniri ekleyip kaynama noktasına geldikten sonra orta ateşte kavurmaya devam ediyoruz. Kaynadıktan sonra dibini biraz kızartıp servise hazır hale getiriyoruz.


Rize Usulü Kuymak Tarifi

Rize’de yapılan kuymakta kullanılan mısır unu diğer yörelere göre daha kalın çekilmiş oluyor. Yine aynı teknikle tereyağı kavrulduktan sonra kaynar su ekleniyor ve kıvam almaya başladıktan sonra da peynir ekleniyor.


Kuymak Mıhlama Farkı

Kuymak ve mıhlama farkı, yörelere özgü kullanılan peynir ve kullanılan mısır ununun oranına bağlı aslında. Trabzonluların peyniri bol kullanarak yaptığına kuymak, Rizelilerin mısır ununu fazla kullanarak yaptığına mıhlama deniliyor.

Kuymak Tarifi Malzemeleri

4 yemek kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı
mısır unu
2 su bardağı
ılık su
yarım tatlı kaşığı
tuz
1 su bardağı
tel peynir
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Kuymak Tarifi Püf Noktaları

Kuymak yapımında tereyağının yakılmadan eritilmesi ve hafif köpürmesi gerekiyor. Kullanacağınız peynirin tuz oranına göre tuz ilave etmelisiniz. Dilerseniz su yerine süt de koyabilirsiniz. Bir de yöresel peynir bulamadığınız zaman çeçil ya da taze kaşarlı kuymak da deneyebilirsiniz. Tabii geleneksel lezzetle aynı olmayacaktır.

Servis Önerisi

Kuymak Tarifi Servis Önerisi

Elbette lezzetli bir kuymağın yanına dumanı üstünde taze bir çay güzel eşlik eder. İyi çay nasıl demlenir derseniz, sayfamıza göz atın.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol