ARAMA YAP
5 dk
15 dk
Kolay
2 kişilik
337332

Kahvaltının gerçekten mutlulukla bir ilgisi olduğunu hepimiz deneyimlemişizdir. Hafta içi çok fırsatımız olmasa da hafta sonu tüm ailenin bir arada olduğu kahvaltılar, güne keyifle başlamamızın en büyük sebebidir. Hele bir de bu sofralarda yöresel lezzetler varsa ve maharetli ellerden çıkmışsa! Evet sofralar kalabalıkken, lezzetli yemekleri çok daha fazla kişiyle paylaşmak harika ama bu bir zorunluluk değil. En yakın dostunuzla, eşinizle ya da çocuğunuzla paylaştığınız küçük sofraların da keyfi başkadır!


İşte bugün biz de böyle küçük sofralar için tam ölçülü bir tarif hazırladık: 2 kişilik kuymak tarifi! Karadeniz mutfağının armağanı olan ve o bölgenin meşhur tereyağı ile kolot peynirinin baş rolde olduğu iki kişilik kuymak tarifini henüz denemediyseniz eminiz ekmek banmaya doyamayacaksınız!


Kuymak kıvamının tutturulmasının zor olduğunu düşünüyorsanız hiç endişelenmeyin çünkü kuymak tarifini kolay hale getirdik ve tarif adımlarında sizlere anlattık! Eğer en iyi kuymak tarifini büyük porsiyonlu ve orijinal yöntemiyle hazırlamak isterseniz sizi gerçek kuymak tarifimize de bekleriz!


2 kişilik kuymak tarifini sevdiyseniz, peynir, tereyağı ve mısır unu birlikteliğinin lezzetini de sevmişsiniz demektir. Öyleyse yine Karadeniz mutfağının bizlere tanıttığı ve tadına doyum olmaz muhlama tarifinden de bahsedelim! Aslında temelde 2 kişilik kuymak tarifimiz ile arasında çok bir fark yok sadece muhlamada birden fazla çeşit peynir kullanılıyor. Hangi peynirlerin kullanıldığını öğrenmek için tarifimize göz atmayı unutmayın!


Malzemeler hazırsa küçük kahvaltı sofralarınız için 2 kişilik kuymak yapımına geçelim mi ne dersiniz?


2 Kişilik Kuymak Kaç Kalori?


2 kişilik kuymak tarifi tereyağı, mısır unu ve yağlı bir peynir olan kolot peyniri içeriği ile diyet yapanları biraz üzecek cinsten. 2 kişilik kuymak tarifi yaklaşık 488 kaloridir, bu yüzden tüketilen miktara ve en önemlisi yanında bol bol yediren ekmek miktarına dikkat etmek önemlidir.

Pişirmeye Başla

2 Kişilik Kuymak Tarifi

: Küçük Kahvaltı Sofraları İçin
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 2 kişi +
tereyağı
1 yemek kaşığı
mısır unu
1 yemek kaşığı
su, ılık
1 su bardağı
tuz
Çeyrek tatlı kaşığı
kolot peyniri
Yarım su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

En lezzetli kuymak tarifini hazırlamak için tereyağının ve kolot peynirinin iyi kalite olmasına dikkat etmelisiniz çünkü bol aromaları ile kuymağın lezzetini zenginleştireceklerdir.