ARAMA YAP
45 dk
20 dk
Orta
8 kişilik
5279

Milföy, Fransızca bin yaprak anlamına gelir. Şu anda marketlerden aldığımız milföy, aslında hazırlaması çok emek ve sabır isteyen bir hamurdur. Öncelikle milföy hazırlarken, hamurun yapıldığı odanın sıcaklığını 16 dereceyi geçmemesi lazım, daha sonra isminden anlaşıldığı gibi bin yaprak, yani çok katlı bir yapıda olması için, hamuru sürekli katlanarak açılır. Hamuru katladıktan sonra, her seferinde gluten oluşumu sağlanması için bir dinlenme süresi bırakılır.

Yemek yapmak, matematikle ilerleyen bir zanaat. Mesela milföy hamuru katlamanın bir formülü var, hk= (k+1)^s, HK (hamur katlama), k (katlar), s (katlama sayısı). Gastronomi dünyasının renkli karakterlerinden ve Fransız mutfağı üzerine çok kapsamlı, iki ciltlik bir kitabı olan Julia Child, klasik bir milföy hamurunu 73 kere katlanması gerektiğini söyler.

Milföy hamuru, yemek kitaplarında ilk defa 17. yüzyılda geçmeye başlar. Fransız bir fırın çırağı olan Claude Glee, hasta babasına, doktorun tavsiye ettiği gibi yalnızca un, su ve tereyağdan oluşan bir ekmek yapmak ister. Böylece kazara milföy hamurunu bulmuş olur. 18. yüzyıla kadar milföy karşımıza çıkmaz, sonra Napolyon yönetimi zamanı pastaneler milföy tatlısı yapmaya başlar, tatlıya Napolyon da denilmesinin nedeni budur diye düşünüyorum.

Tamamen Fransız gibi görünen bu hamur aslında bize pek de yabancı değildir, İzmirlilerin çok sevdiği, İstanbulluların çok anlayamadığı boyoz ve katmer, milföy kadar katlanmasa da, aynı teknikle yapılan hamurlardır.


Milföy hamuru ilk yapılmaya başladığında sadece reçel veya marmelat ile servis edilirmiş, sonralarda, şimdi olduğu gibi, çilekli milföy kreması yani kat pastacı kreması katmanların arasına koyulmuş, üzerine pudra şekeri serperek servis edilmeye başlanmış. Çilekli milföy pasta yaparken, hazırlayacağınız pastacı kreması çok baz bir tariftir, yapacağınız başka tatlılarda, erimiş çikolata, limon veya portakal kabuğu, kahve gibi eklemeler yaparak çeşitlendirebilirsiniz.

Çilekli milföy haricinde milföy hamuru, hem tatlı hem tuzlu bir çok şekilde kullanılabilir. Yine Fransızların ünlü, baş aşağı tartı Tarte Tatin, puf böreği, palmiye aklıma ilk gelenlerden.

Çilekli Milföy Kaç Kaloridir?

Tatlı için hiç bir zaman yerimiz yok demeyiz değil mi? Ben en azından pek hayır diyen görmedim. Yemek yerken beynimize doyma sinyalleri gidiyor, ancak tatlıyı yemek gibi üç öğün yemediğimiz için, tıka basa doyduğumuz bir yemekten sonra, önümüze tatlı menüsü veya tabağı konulduğunda, doymuşluk hemen unutulur ve tatlıyı yeriz. Çilek milföy kalorisi 558 olan bir tatlı, ama hakkıyla yapılmış hangi tatlının kalorisinin düşük olduğu görülmüş ki? 

Şimdi çok düşünmeyelim, çilekli milföy yapalım, yiyelim ve mutlu olalım!

Pişirmeye Başla