Arzum İndirim

Kuyu Kebabı Tarifi


Emre Ulu;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
210
Dakika
Zorluk
Zor

Türkiye’nin birçok farklı noktasında, farklı hayvan etlerinin kuyuda pişirilmesiyle hazırlanan bir geleneksel kebap çeşididir. Kuyu Kebabı özellikle Aydın, Manisa, İzmir-Tire, Muğla ve çevresinde çok sık yapılır. Etin odun ateşinde ağır ağır piştiği, çok lezzetli bu geleneksel yemeği kuyu lezzetinde, kendi evinizde de hazırlayabilirsiniz. Birkaç küçük püf noktası ile aynı lezzet evinizde! Kuyu Kebabını evinizde nasıl hazırlayacağınızı merak ediyorsanız, sizi hiç bekletmeden mutfağa alalım!

Kuyu Kebabı Kaç Kalori?

Bir porsiyon Kuyu Kebabı (100 gram), yaklaşık 219 kaloridir. İçerisinde 15.99 gram yağ, 1.14 gram karbonhidrat, 16.97 gram protein bulunmaktadır. Hayvansal protein ve yağlardan zengin olan Kuyu Kebabının kalorisi kullanılacak et türüne göre değişebilir.


Kuyu Kebabı Tarifi Malzemeleri

4 kilo (kg)
kuzu eti, irice 1-2 kiloluk parçalar halinde
birkaç tatlı kaşığı
tuz
1 adet
tepsi, etleri alabilecek büyüklükte
1 adet
ızgara teli, tepsiden büyük
500 gram (g)
su, kase içinde
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Kuyu Kebabı Tarifi Püf Noktaları

Büryan, piryan, kuyu kebabı vs gibi isimler alır. Geleneksel toprağa kazılmış 1,5 metre Çapında 2 metre derinlikte olan kuyuların ısıtılıp, içine kuzuların asılıp 2-4 saat arası pişirilmesiyle yapılır.

Servis Önerisi

Kuyu Kebabı Tarifi Servis Önerisi

Kuyu Kebabını yanında bol köpüklü ayran, sıcak lavaş, turşu ve közlenmiş sebzelerle veya sade pilavla beraber servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol