ARAMA YAP
180 dk
Kolay
4 kişilik
10670

Carpaccio 1950’lerde Venedik’teki ünlü Harry’s Bar’da, Giuseppe Cipriani tarafından yapılmıştır. İnce kesilmiş veya ince olana kadar dövülmüş et, limon, zeytinyağı, rende Parmesan peyniri veya trüf mantarı ile servis ediliyordu.


Kendisinden asırlar sonra bulunan Carpaccio’nun ismi ise, Bellini’nin de öğrencisi olan ünlü Venedikli ressam Vittore Carpaccio’dan gelir.


Zaman içerisinde deniz ürünleri ve pancar, rezene, enginar gibi ürünlerin de carpaccio’ları yine limon suyu veya sirke, zeytinyağı ve karabiber ile servis edilmeye başlandı.


Çiğ et yemek bazılarına radikal bir seçim gibi gelse de, aslında taze, doğru şekilde kesilmiş ve hazırlanmış çiğ bir et veya balıktaki aromayı, çoğu zaman piştiklerinde bulamazsınız.


Bir eti veya balığı pişirmek, içinde bulunabilecek zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlar, ama öte yandan pişmiş etin sindirimi çiğ ete göre çok daha zor olur. Ette bulunan yağda çözünen vitaminler, A, D, E ve K, et pişirildiğinde de hala yapısında kalır, ancak suda çözünen B ve C vitaminlerinin çoğu pişirme işlemi sırasında, etin yapısında bulunan minerallerle kaybedilir.


Dana carpaccio tarifimizi, yemyeşil bol aromalı bir salsa ile servis ediyoruz. Farklı bir şeyler denemek isterseniz, hazırladığınız dana carpaccio ile pizza veya tapas yapabilirsiniz, ya da kışın taze ıspanak salatasının üstünde, kavrulmuş çam fıstığı ekleyerek tüketebilirsiniz.


Şimdi şef bıçakları çıksın, Dana Carpaccio tarifimize geçelim!


Dana Carpaccio Kaç Kalori?


1 porsiyon Dana Carpaccio 551 kaloridir. Protein, A, C vitaminleri ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Pişirmeye Başla

Dana Carpaccio Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

kontrafile, sinirleri temizlenmiş
250 gram (g)
deniz tuzu
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
taze kekik
6-8 dal
sarımsak
5-6 diş

Yeşil Elma Salsa İçin

taze soğan, ince kıyılmış
2 dal
sivri biber, çekirdekleri alınmış, küçük küp doğranmış
1 adet
yeşil elma, soyulmuş, çekirdekleri alınmış ve küçük küp doğranmış
2 adet
avokado, soyulmuş, irice doğranmış
2 adet
lime, suyu
1 adet
maydanoz, ince kıyılmış
6-8 dal
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı

Üzeri İçin

parmesan, rendelenmiş
2 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Et alırken her zaman etin tazeliğine dikkat etmelisiniz, ancak dana carpaccio gibi yemeklerde tazeliğe daha özen göstermelisiniz. Ben genelde vakumda dinlendirilmiş, kıpkırmızı bir bonfile varsa onu tercih ediyor. Canlı kırmızı renk hem tazeliğe işaret ediyor, aynı zamanda tabaklandığında da çok güzel duruyor. Ayrıca, etin sinirlerinin iyice temizlenmiş olduğundan mutlaka emin olun, üzerinde sinirleri kalan bir et, dana carpaccio gibi bir yemeğin tüm zevkini kaçırabilir.

Servis Önerisi

Dana Carpaccio Tarifi Servis Önerisi:

Roka veya taze ıspanak salatası ve kızarmış ekmek ile servis edebilirsiniz.