Kaç Kişilik: 4

Dana Carpaccio Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
180
Dakika
Zorluk
Kolay

Carpaccio 1950’lerde Venedik’teki ünlü Harry’s Bar’da, Giuseppe Cipriani tarafından yapılmıştır. İnce kesilmiş veya ince olana kadar dövülmüş et, limon, zeytinyağı, rende Parmesan peyniri veya trüf mantarı ile servis ediliyordu.


Kendisinden asırlar sonra bulunan Carpaccio’nun ismi ise, Bellini’nin de öğrencisi olan ünlü Venedikli ressam Vittore Carpaccio’dan gelir.


Zaman içerisinde deniz ürünleri ve pancar, rezene, enginar gibi ürünlerin de carpaccio’ları yine limon suyu veya sirke, zeytinyağı ve karabiber ile servis edilmeye başlandı.


Çiğ et yemek bazılarına radikal bir seçim gibi gelse de, aslında taze, doğru şekilde kesilmiş ve hazırlanmış çiğ bir et veya balıktaki aromayı, çoğu zaman piştiklerinde bulamazsınız.


Bir eti veya balığı pişirmek, içinde bulunabilecek zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlar, ama öte yandan pişmiş etin sindirimi çiğ ete göre çok daha zor olur. Ette bulunan yağda çözünen vitaminler, A, D, E ve K, et pişirildiğinde de hala yapısında kalır, ancak suda çözünen B ve C vitaminlerinin çoğu pişirme işlemi sırasında, etin yapısında bulunan minerallerle kaybedilir.


Dana carpaccio tarifimizi, yemyeşil bol aromalı bir salsa ile servis ediyoruz. Farklı bir şeyler denemek isterseniz, hazırladığınız dana carpaccio ile pizza veya tapas yapabilirsiniz, ya da kışın taze ıspanak salatasının üstünde, kavrulmuş çam fıstığı ekleyerek tüketebilirsiniz.


Şimdi şef bıçakları çıksın, Dana Carpaccio tarifimize geçelim!

Dana Carpaccio Kaç Kalori?

1 porsiyon Dana Carpaccio 551 kaloridir. Protein, A, C vitaminleri ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Dana Carpaccio Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

250 gram (g)
kontrafile, sinirleri temizlenmiş
1 tatlı kaşığı
deniz tuzu
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
6-8 dal
taze kekik
5-6 diş
sarımsak

Yeşil Elma Salsa İçin

2 dal
taze soğan, ince kıyılmış
1 adet
sivri biber, çekirdekleri alınmış, küçük küp doğranmış
2 adet
yeşil elma, soyulmuş, çekirdekleri alınmış ve küçük küp doğranmış
2 adet
avokado, soyulmuş, irice doğranmış
1 adet
lime, suyu
6-8 dal
maydanoz, ince kıyılmış
yarım tatlı kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
2 yemek kaşığı
zeytinyağı

Üzeri İçin

2 yemek kaşığı
parmesan, rendelenmiş
Püf Noktası

Dana Carpaccio Tarifi Püf Noktaları

Et alırken her zaman etin tazeliğine dikkat etmelisiniz, ancak dana carpaccio gibi yemeklerde tazeliğe daha özen göstermelisiniz. Ben genelde vakumda dinlendirilmiş, kıpkırmızı bir bonfile varsa onu tercih ediyor. Canlı kırmızı renk hem tazeliğe işaret ediyor, aynı zamanda tabaklandığında da çok güzel duruyor. Ayrıca, etin sinirlerinin iyice temizlenmiş olduğundan mutlaka emin olun, üzerinde sinirleri kalan bir et, dana carpaccio gibi bir yemeğin tüm zevkini kaçırabilir.

Servis Önerisi

Dana Carpaccio Tarifi Servis Önerisi

Roka veya taze ıspanak salatası ve kızarmış ekmek ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 07.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol