Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 324

Burdur Şiş Tarifi


Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
40
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Köfte yapmanın bize göre standart bir denklemi vardır, yöreye veya bölge çeşidine göre içindeki baharatlar veya hazırlanış şekilleri değişiklikler gösterse de köfte, bayat ekmek içi –veya galeta unu, yumurta ve rendelenmiş soğan ile yapılır. Burdur şişin köftesini diğer köftelerden ayıran ise yalnızca et ile yapılmasıdır.19. yüzyılın başında, Burdur şiş ilk defa yapılmaya başladığında keçi etinden yapılan kıyma ile yapılıyormuş, şimdi ise taze hazırlanmış, kaburga etinden yapılan dana kıyması ile servis ediliyor. Burdur şiş, özel yapılmış pidesi ve közlenmiş yeşil biber ile servis edilir, gittiğiniz lokantalarda yanına bir de bol limonlu yeşil salata ikram ederler.


Bahçeli veya mangal yapmaya uygun bir evde yaşıyorsanız, Burdur şişleri kesinlikle kömür ateşinde yapmanızı öneriyoruz, kömür ateşi ve yüksek ısılı bir mangal varsa, hiçbir şeyin kötü gitme ihtimali olamaz. Eğer çoğumuz gibi apartmanda yaşıyorsanız, veya benim gibi mangalın başında durmaktan hoşlanmıyorsanız, fırını önce tüm fırını ısıtacak şekilde 200-220 dereceye ayarlayın, fırın ısındıktan sonra Burdur şişleri koyun, içleri piştikten –yani yaklaşık 10 dakika sonra, fırının ızgarasını açın ve şişlerin üzerini kızartın.


Et yemeden doyamıyorum, spor yaptım protein almalıyım diyenler için birebir, Burdur şiş yapmak için mutfağa geçelim!

Burdur Şiş Tarifi Malzemeleri

ana malzemeler

1,5 kilo (kg)
kaburga dana kıyma
1,5 yemek kaşığı
tuz
2 adet
domates
2 adet
kuru soğan
10 adet
yeşil biber
Püf Noktası

Burdur Şiş Tarifi Püf Noktaları

Köftenin suyunu bırakmaması için, yüksek ısıda olan mangalın üzerine koyun, dışları kızarana kadar, ara sıra döndürerek pişirin. Bu arada dekoratif görünmesi açısından, şişlerin yanmasını istemiyorsanız uçlarını alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz.

Servis Önerisi

Burdur Şiş Tarifi Servis Önerisi

Burdur şiş, pide ve közlenmiş biber ile servis edilir. Ama neticede bu bir köftedir, istediğiniz pilav, püre veya salatayla servis edebilirsiniz. Ben mesela safranlı bir pilav ve bakliyatlı bir yeşil salata ile servis etmeyi tercih ederim.

Asıl Yayın Tarihi: 29.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol