Knorr Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

Beef Wellington Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
40
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Zor

Wellington 1. Dükü, Arthur Wellesley’nin Waterloo savaşındaki başarısını kutlamak için yapılmış bir yemektir, Beef Wellington. Orijinal tarifte, milföy hamurundan sonra kaz ciğeri, sonra duxelles (yani kıyılmış) mantarlar ve en son bonfile gelir. Bazı kaynaklardan, yemeğin adının Wellington Dükü ile ilgili olmadığını, şekli Wellington çizmelere (yani yağmur çizmelerine) benzediği için bu ismi aldığını söyler. Tamamen İngiliz bir tarif gibi görünse de bu tarif önceden Fransa’da ‘Filet de Boeuf en Croute’ adıyla zaten yapılmaktaydı, ama menülerde Beef Wellington olarak geçer bu yemek.


Liderlerin yemeği denilebilecek Beef Wellington, tarihte karşımıza seneler sonra, Jack ve Jackie Kennedy’nin sofralarında, sonra da Richard Nixon’ın her devlet yemeğinde karşımıza çıkıyor.

Öncelikle mutfak robotu ile çektiğiniz veya ince kıydığınız mantarları pişiriyorsunuz. Sonra bonfileye tuz ve karabiber ekleyip, ısıtılmış bir tavada yüksek ateşte mühürlüyorsunuz. Milföy hamurlarını inceltin, tezgahınıza milföy hamurlarının sığacağı incelikte streç film açın. Önce hamurları streç filmin üstüne, sonra onların üzerine sırasıyla, dana jambon, sotelenmiş mantarlar ve mühürlenmiş bonfileyi üzerine hardal sürerek koyun. Tüm malzemeleri zarf gibi hamur ile sarın, hamurun üzerini yumurta sarısına boyayıp, bıçağın ucuyla zedelemeden dekoratif şekiller verin ve fırınlayın.

Beef Wellington Kalorisi Nedir?

Bir porsiyon Beef Wellington’ın kalorisi 328’dir. Hamur ve zengin içeriğiyle, hafif yemekler listesine girer diyemeyiz, ama soğuk kış akşamlarında bir ziyafet olacağına eminiz.Şimdi Beef Wellington tarifimize geçelim!

Beef Wellington Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

800 gram (g)
dana bonfile
6 dilim
Jambon
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım yemek kaşığı
Knorr Karabiber
yarım yemek kaşığı
tuz
2 adet
milföy yaprağı
2 adet
yumurta sarısı
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 tatlı kaşığı
Calve Hardal
1 adet
streç film

Püre İçin

1 adet
Knorr Patates Püresi
yarım su bardağı
süt
yarım yemek kaşığı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
tuz
çeyrek su bardağı
su
1 adet
frenk soğanı

İç Harcı İçin

250 gram (g)
mantar, robotta küçük parçalara çekilmiş
3 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
7-8 dal
taze kekik
1 yemek kaşığı
elma sirkesi
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Püf Noktası

Beef Wellington Tarifi Püf Noktaları

Bonfileyi milföy hamurunun içinde pişmeden önce, iyice ısıtılmış döküm tava veya ızgarada mühürlerseniz, en son fırında pişerken suyunu kaybetmez, istenilen renkte ve dokuda kalır.

Servis Önerisi

Beef Wellington Tarifi Servis Önerisi

Patates püresi ve üzerine ince doğranmış frenk soğan veya fırınlanmış Brüksel lahanası ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 08.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol