ARAMA YAP
40 dk
40 dk
Zor
4 kişilik
14646

Wellington 1. Dükü, Arthur Wellesley’nin Waterloo savaşındaki başarısını kutlamak için yapılmış bir yemektir, Beef Wellington. Orijinal tarifte, milföy hamurundan sonra kaz ciğeri, sonra duxelles (yani kıyılmış) mantarlar ve en son bonfile gelir. Bazı kaynaklardan, yemeğin adının Wellington Dükü ile ilgili olmadığını, şekli Wellington çizmelere (yani yağmur çizmelerine) benzediği için bu ismi aldığını söyler. Tamamen İngiliz bir tarif gibi görünse de bu tarif önceden Fransa’da ‘Filet de Boeuf en Croute’ adıyla zaten yapılmaktaydı, ama menülerde Beef Wellington olarak geçer bu yemek.


Liderlerin yemeği denilebilecek Beef Wellington, tarihte karşımıza seneler sonra, Jack ve Jackie Kennedy’nin sofralarında, sonra da Richard Nixon’ın her devlet yemeğinde karşımıza çıkıyor.


Öncelikle mutfak robotu ile çektiğiniz veya ince kıydığınız mantarları pişiriyorsunuz. Sonra bonfileye tuz ve karabiber ekleyip, ısıtılmış bir tavada yüksek ateşte mühürlüyorsunuz. Milföy hamurlarını inceltin, tezgahınıza milföy hamurlarının sığacağı incelikte streç film açın. Önce hamurları streç filmin üstüne, sonra onların üzerine sırasıyla, dana jambon, sotelenmiş mantarlar ve mühürlenmiş bonfileyi üzerine hardal sürerek koyun. Tüm malzemeleri zarf gibi hamur ile sarın, hamurun üzerini yumurta sarısına boyayıp, bıçağın ucuyla zedelemeden dekoratif şekiller verin ve fırınlayın.


Beef Wellington Kalorisi Nedir?


Bir porsiyon Beef Wellington’ın kalorisi 328’dir. Hamur ve zengin içeriğiyle, hafif yemekler listesine girer diyemeyiz, ama soğuk kış akşamlarında bir ziyafet olacağına eminiz.


 


Şimdi Beef Wellington tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Beef Wellington Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

dana bonfile
800 gram (g)
Jambon
6 dilim
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
yarım yemek kaşığı
tuz
yarım yemek kaşığı
milföy yaprağı
2 adet
yumurta sarısı
2 adet
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
Calve Hardal
2 tatlı kaşığı
streç film
1 adet

Püre İçin

Knorr Patates Püresi
1 adet
süt
yarım su bardağı
tereyağı
yarım yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
su
çeyrek su bardağı
frenk soğanı
1 adet

İç Harcı İçin

mantar, robotta küçük parçalara çekilmiş
250 gram (g)
ayçiçek yağı
3 yemek kaşığı
taze kekik
7-8 dal
elma sirkesi
1 yemek kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Bonfileyi milföy hamurunun içinde pişmeden önce, iyice ısıtılmış döküm tava veya ızgarada mühürlerseniz, en son fırında pişerken suyunu kaybetmez, istenilen renkte ve dokuda kalır.

Servis Önerisi

Beef Wellington Tarifi Servis Önerisi:

Patates püresi ve üzerine ince doğranmış frenk soğan veya fırınlanmış Brüksel lahanası ile servis edebilirsiniz.