ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
214 kcal
14917


Yavaş yavaş hava sonbahara dönmeye başlayınca, artık yeniden canımız sıcak yemekler çekmeye başladı. Sulu yemek denince çoğu insanın aklına ilk tas kebabı gelir.


Anadolu’da daha eskilere giden bir geçmişi mutlaka vardır bu yemeğin, ancak günümüze Osmanlı Saray Mutfağı’ndan kalmıştır tas kebabı. Yemeğe tas kebabı denilmesinin sebebi, aslında yalnızca bakır taslarda pişirilmesinden geliyor. Bakır, yemek pişirme için, ısıyı çok iyi ilettiğinden en iyi metal, ancak bakımı çok özen istediğinden, bazı yıldızlı restoranlar haricinde modern mutfaklarda kullanımına, menemencilerden başka pek rastlamayız. Videomuzda, tas kebabını çelik tencere ile yaptık, ancak evde döküm demir tencereniz varsa kullanmanızı öneriyoruz.


Osmanlı’da tas kebabı bugün yaptığımızdan biraz daha farklı, bol baharat kullanılan bu mutfakta, etler önce tuz, tarçın, anason, kakule, nane ve maydanoz gibi baharatlar konulan bir suda 2-3 saat bekletiliyor. Sonra etler derin bir bakır tasta, yağ ile suları çekilinceye kadar pişiriliyor ve tas kebabı hazır. Yanına genellikle sarımsaklı yoğurt ile servis ediliyormuş.


Saray mutfağında salça, şu an kullandığımız uzun süre dayanıklı biber veya domates salçası değil, yemeklere yapılan domatesli sos anlamına geliyordu. Belki de, tas kebabına zaman içerisinde gelen salça eklemesi ve sebze çeşitleri, yemeğin Türkiye’de farklı topluluklar tarafından pişirilmesinden ve farklı tarifler oluşmasından geliyordur. Tarifimizdeki tas kebabı malzemeleri, çoğumuzun mutfağında halihazırda bulunan sebzeler, salça ve kuzu etiyle yapılıyor.


“Etli Sulu Yemek 101” diye bir ders olsa, ilk konu tas kebabı olurdu diye düşünüyorum. Tas kebabında ustalaştıktan sonra, pek çok kebabın, tandırın üstesinden rahatlıkla geleceğinizi düşünüyoruz.


Tas kebabını garnitürsüz yemem diyenlerdenseniz, patlıcan beğendi veya tereyağlı bir patates püresi ile, veya sadece kızarmış bir dilim ekşi maya ekmek ile servis edebilirsiniz. Hem hazırlaması hem de pişirmesi hızlı olan bu tarifi, her canınız çektiğinde yapacağınıza eminiz. Hazırlıklar tamamsa mutfağa geçelim!

Pişirmeye Başla

Tas Kebabı Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

tereyağı
2 yemek kaşığı
kuzu, but, kemiksiz, kuşbaşı doğranmış
750 gram (g)
arpacık soğan, küp doğranmış
15 adet
köy biberi, büyük yuvarlak dilim
4 adet
sarımsak, küçük doğranmış
4 diş
domates
2 adet
domates salçası
1 yemek kaşığı
su
1,5 su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı

Servis İçin

maydanoz, ince kıyılmış
çeyrek demet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tas kebabını düdüklü tencerede pişirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Tas Kebabı Tarifi Servis Önerisi:

Pirinç pilavıyla servis edebilirsiniz.