Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 214

Tas Kebabı Tarifi


Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay


Yavaş yavaş hava sonbahara dönmeye başlayınca, artık yeniden canımız sıcak yemekler çekmeye başladı. Sulu yemek denince çoğu insanın aklına ilk tas kebabı gelir.


Anadolu’da daha eskilere giden bir geçmişi mutlaka vardır bu yemeğin, ancak günümüze Osmanlı Saray Mutfağı’ndan kalmıştır tas kebabı. Yemeğe tas kebabı denilmesinin sebebi, aslında yalnızca bakır taslarda pişirilmesinden geliyor. Bakır, yemek pişirme için, ısıyı çok iyi ilettiğinden en iyi metal, ancak bakımı çok özen istediğinden, bazı yıldızlı restoranlar haricinde modern mutfaklarda kullanımına, menemencilerden başka pek rastlamayız. Videomuzda, tas kebabını çelik tencere ile yaptık, ancak evde döküm demir tencereniz varsa kullanmanızı öneriyoruz.


Osmanlı’da tas kebabı bugün yaptığımızdan biraz daha farklı, bol baharat kullanılan bu mutfakta, etler önce tuz, tarçın, anason, kakule, nane ve maydanoz gibi baharatlar konulan bir suda 2-3 saat bekletiliyor. Sonra etler derin bir bakır tasta, yağ ile suları çekilinceye kadar pişiriliyor ve tas kebabı hazır. Yanına genellikle sarımsaklı yoğurt ile servis ediliyormuş.


Saray mutfağında salça, şu an kullandığımız uzun süre dayanıklı biber veya domates salçası değil, yemeklere yapılan domatesli sos anlamına geliyordu. Belki de, tas kebabına zaman içerisinde gelen salça eklemesi ve sebze çeşitleri, yemeğin Türkiye’de farklı topluluklar tarafından pişirilmesinden ve farklı tarifler oluşmasından geliyordur. Tarifimizdeki tas kebabı malzemeleri, çoğumuzun mutfağında halihazırda bulunan sebzeler, salça ve kuzu etiyle yapılıyor.


“Etli Sulu Yemek 101” diye bir ders olsa, ilk konu tas kebabı olurdu diye düşünüyorum. Tas kebabında ustalaştıktan sonra, pek çok kebabın, tandırın üstesinden rahatlıkla geleceğinizi düşünüyoruz.


Tas kebabını garnitürsüz yemem diyenlerdenseniz, patlıcan beğendi veya tereyağlı bir patates püresi ile, veya sadece kızarmış bir dilim ekşi maya ekmek ile servis edebilirsiniz. Hem hazırlaması hem de pişirmesi hızlı olan bu tarifi, her canınız çektiğinde yapacağınıza eminiz. Hazırlıklar tamamsa mutfağa geçelim!

Tas Kebabı Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

2 yemek kaşığı
tereyağı
750 gram (g)
kuzu, but, kemiksiz, kuşbaşı doğranmış
15 adet
arpacık soğan, küp doğranmış
4 adet
köy biberi, büyük yuvarlak dilim
4 diş
sarımsak, küçük doğranmış
2 adet
domates
1 yemek kaşığı
domates salçası
1,5 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Servis İçin

çeyrek demet
maydanoz, ince kıyılmış
Püf Noktası

Tas Kebabı Tarifi Püf Noktaları

Tas kebabını düdüklü tencerede pişirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Tas Kebabı Tarifi Servis Önerisi

Pirinç pilavıyla servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol