ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
90 kcal
28953

Hiç merak ettiniz mi kimdir bu Stroganofflar diye? Stroganofflar, 16. Yüzyılda yaşamış asil bir Rus ailesidir, şu an aileden kalan sanat koleksiyonunu Saint Petersburg’da Stroganoff Sarayı’nda ziyaret edebilirsiniz. Kont Stroganoff, Fransız etkisinde kalmış bir adamdır ve evinde de Fransız şefler çalıştırır. İlk Beef Stroganoff tarifi, Fransız hardalı ve Rus ekşi kreması ile küp kesilmiş etlerle Kont’un şefi tarafından yapılmıştır ve Kont’un adı bu yemeğe verilmiştir.


Zaman içerisinde, Rusya’da rejim değişikliklerinde Uzak Doğu ve Asya’ya giden göçmenlerle Beef Stroganoff gittiği coğrafyalardan etkilenmiştir. Ancak günümüzde yaptığımız klasik reçeteye, 1900’lerin başında ulaşılmıştır ve gastronominin kutsal kitabı sayılan Larousse Gastronomique’e girmiştir, klasik tarifin yanında domates soslu varyasyonu da paylaşır.


Masaya kar gibi beyaz masa örtümüzü serdik ve en güzel yemek takımlarını çıkardıysak, Beef Stroganoff tarifimize geçebiliriz.


Beef Stragonof tarifi biraz gözünüze meşakkatli geldiyse, sizi hemen pratik döküm tavada antrikot tarifimize davet edelim ya da biraz daha geleneksel lezzetlere göz atmak isterseniz lokanta usulü beyti tarifimize buyurun!


Kırmızı eti biraz ağır buluyorsanız ya da beyaz etle aranız daha iyiyse buraya tavuk graten tarifini bırakıyoruz, çok seveceğinize eminiz!

Pişirmeye Başla

Beef Stroganoff Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

dana biftek, dövülmüş, ince kesilmiş
500 gram (g)
ayçiçek yağı
4 yemek kaşığı
soğan, büyük boy
1 adet
mantar, dörde bölünmüş
300 gram (g)
un
2 yemek kaşığı
Knorr Kemik İlik Suyu, 2 su bardağı
1 adet
Calve Hardal
1 yemek kaşığı
krema
yarım su bardağı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
maydanoz
8-10 yaprak
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Eti sotelerken, dışının iyice karamelize olduğundan emin olun, yemeğin hem tadı hem de görünümü çok fark edecektir.

Servis Önerisi

Beef Stroganoff Tarifi Servis Önerisi:

Fırında, püre veya kızarmış patates hepsi eşit derecede yakışır Beef Stroganoffa. Sade bir Basmati pirinci pilavıyla da servis edebilirsiniz.