Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 90

Beef Stroganoff Tarifi


Emre Ulu;
18.05.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Hiç merak ettiniz mi kimdir bu Stroganofflar diye? Stroganofflar, 16. Yüzyılda yaşamış asil bir Rus ailesidir, şu an aileden kalan sanat koleksiyonunu Saint Petersburg’da Stroganoff Sarayı’nda ziyaret edebilirsiniz. Kont Stroganoff, Fransız etkisinde kalmış bir adamdır ve evinde de Fransız şefler çalıştırır. İlk Beef Stroganoff tarifi, Fransız hardalı ve Rus ekşi kreması ile küp kesilmiş etlerle Kont’un şefi tarafından yapılmıştır ve Kont’un adı bu yemeğe verilmiştir.


Zaman içerisinde, Rusya’da rejim değişikliklerinde Uzak Doğu ve Asya’ya giden göçmenlerle Beef Stroganoff gittiği coğrafyalardan etkilenmiştir. Ancak günümüzde yaptığımız klasik reçeteye, 1900’lerin başında ulaşılmıştır ve gastronominin kutsal kitabı sayılan Larousse Gastronomique’e girmiştir, klasik tarifin yanında domates soslu varyasyonu da paylaşır.


Masaya kar gibi beyaz masa örtümüzü serdik ve en güzel yemek takımlarını çıkardıysak, Beef Stroganoff tarifimize geçebiliriz.

Beef Stragonof tarifi biraz gözünüze meşakkatli geldiyse, sizi hemen pratik döküm tavada antrikot tarifimize davet edelim ya da biraz daha geleneksel lezzetlere göz atmak isterseniz lokanta usulü beyti tarifimize buyurun!

Kırmızı eti biraz ağır buluyorsanız ya da beyaz etle aranız daha iyiyse buraya tavuk graten tarifini bırakıyoruz, çok seveceğinize eminiz!

Beef Stroganoff Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

500 gram (g)
dana biftek, dövülmüş, ince kesilmiş
4 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 adet
soğan, büyük boy
300 gram (g)
mantar, dörde bölünmüş
2 yemek kaşığı
un
1 adet
Knorr Kemik İlik Suyu, 2 su bardağı
1 yemek kaşığı
Calve Hardal
yarım su bardağı
krema
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
8-10 yaprak
maydanoz
Püf Noktası

Beef Stroganoff Tarifi Püf Noktaları

Eti sotelerken, dışının iyice karamelize olduğundan emin olun, yemeğin hem tadı hem de görünümü çok fark edecektir.

Servis Önerisi

Beef Stroganoff Tarifi Servis Önerisi

Fırında, püre veya kızarmış patates hepsi eşit derecede yakışır Beef Stroganoffa. Sade bir Basmati pirinci pilavıyla da servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol