Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 72

Nigiri (Sushi) Tarifi

: Evde de Harika Olur
Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Dinlenme
60
Dakika
Zorluk
Zor

Balık, bizim mutfağımızda genelde pişmiş olarak tercih ediliyor. Fırında, buğulama, ızgara, tencere yemeklerinde ya da çorbalarda severek kullanıyoruz. Uzak Doğu’da ise balık pişmiş olduğu kadar çiğ olarak da tüketiliyor. Balığın ülkelerdeki kullanımı ve geleneksel reçeteler yazımızda bunu çok daha detaylı anlattık, mutlaka göz atın! Uzak Doğu’dan ve çiğ balıktan bahsettiğimizde herkesin aklına ilk gelen tarif tabii ki sushi olacaktır! Sushi çeşitleri, Japon mutfağına ait bir lezzet olsa da şu an dünyanın her yerinde kolayca bulunabilmekte ve sevilerek tüketilmektedir. Nigiri, sushi önerilerinde ilk deneyenler için pek uygun bir seçim değildir çünkü yoğun bir çiğ balık aromasına sahiptir. Ama yosun tadından çok fazla hoşlanmayanlar için en uygun seçenektir.

Nigiri (sushi) yaparken genelde levrek, karides ve somon gibi deniz ürünleri tercih edilir. Minik balık filetonun üzeri pirinç ile kaplandıktan sonra, sushi sosları eşliğinde servis edilir.

Hazır Asya mutfağına doğru uzanmışken, Asya ve Amerika mutfağını aynı potada eritmiş Hawaii’den bir tarife ne dersiniz? Öyleyse gelin poke bowl tarifimize göz atın!

Nigiri Çeşitleri

Nigiri (sushi) çeşitleri kullanılan balık ya da diğer deniz ürünlerine göre farklı isimlendirmelerle bilinir. En bilinenleri somon ile yapılan sake nigiri ve levrek ile yapılan Suzuki nigiridir. Ama temelde nigiri (sushi) çeşitlerinin hepsi elle şekillendirilmiş pirincin üzerinde sunulan minik çiğ balık filetolarıdır ve bu yöntem değişmez. Bilinen sushi çeşitlerinin aksine nigiri roll yapılmaz, sunum şekli sabittir.

Sashimi İle Nigiri Farkı

Gelelim sashimi & nigiri karşılaştırmasına! Sashimi aslında bazı kesimler tarafından sushi çeşitlerinden sayılmaz çünkü sadece çiğ deniz ürünü içerir ve pirinç ya da nori içermez. Zaten nigiri (sushi) ile sashimi arasındaki fark da buradan ortaya çıkıyor. Sashimi sadece çiğ deniz ürünü içerirken, nigiri (sushi) pirinç ve deniz ürünü içerir.

Nigiri (Sushi) Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
sushi pirinci
1 su bardağı
su
1 yemek kaşığı
pirinç sirkesi
1 tatlı kaşığı
şeker
Yarım tatlı kaşığı
tuz

Üzeri için

1 dilim
somon balığı
2 yemek kaşığı
soya sosu
1 yemek kaşığı
bal
1 tatlı kaşığı
rezene

Servis için

5 yemek kaşığı
soya sosu
3 yemek kaşığı
Wasabi
1 adet
zencefil turşusu
3-4 adet
jumbo karides
Servis Önerisi

Nigiri (Sushi) Tarifi Servis Önerisi

Pirinci seçerken mutlaka özen gösterin, sushi pirinci nişasta oranı yüksek bir pirinçtir.

Pirinç pişerken kapağını açmamak esastır, miktarına göre tabanını kaplayacak büyüklükte tencere kullanın.

Pirinci spatula ile havalandırırken bastırmak yerine kabın altından girip havaya kaldırmaya özen gösterin.

Artan pirinci saklayıp, bowl yapımında kullanabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol