ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Zor
4 kişilik
72 kcal
32680

Balık, bizim mutfağımızda genelde pişmiş olarak tercih ediliyor. Fırında, buğulama, ızgara, tencere yemeklerinde ya da çorbalarda severek kullanıyoruz. Uzak Doğu’da ise balık pişmiş olduğu kadar çiğ olarak da tüketiliyor. Balığın ülkelerdeki kullanımı ve geleneksel reçeteler yazımızda bunu çok daha detaylı anlattık, mutlaka göz atın! Uzak Doğu’dan ve çiğ balıktan bahsettiğimizde herkesin aklına ilk gelen tarif tabii ki sushi olacaktır! Sushi çeşitleri, Japon mutfağına ait bir lezzet olsa da şu an dünyanın her yerinde kolayca bulunabilmekte ve sevilerek tüketilmektedir. Nigiri, sushi önerilerinde ilk deneyenler için pek uygun bir seçim değildir çünkü yoğun bir çiğ balık aromasına sahiptir. Ama yosun tadından çok fazla hoşlanmayanlar için en uygun seçenektir.


Nigiri (sushi) yaparken genelde levrek, karides ve somon gibi deniz ürünleri tercih edilir. Minik balık filetonun üzeri pirinç ile kaplandıktan sonra, sushi sosları eşliğinde servis edilir.


Hazır Asya mutfağına doğru uzanmışken, Asya ve Amerika mutfağını aynı potada eritmiş Hawaii’den bir tarife ne dersiniz? Öyleyse gelin poke bowl tarifimize göz atın!


Nigiri Çeşitleri


Nigiri (sushi) çeşitleri kullanılan balık ya da diğer deniz ürünlerine göre farklı isimlendirmelerle bilinir. En bilinenleri somon ile yapılan sake nigiri ve levrek ile yapılan Suzuki nigiridir. Ama temelde nigiri (sushi) çeşitlerinin hepsi elle şekillendirilmiş pirincin üzerinde sunulan minik çiğ balık filetolarıdır ve bu yöntem değişmez. Bilinen sushi çeşitlerinin aksine nigiri roll yapılmaz, sunum şekli sabittir.


Sashimi İle Nigiri Farkı


Gelelim sashimi & nigiri karşılaştırmasına! Sashimi aslında bazı kesimler tarafından sushi çeşitlerinden sayılmaz çünkü sadece çiğ deniz ürünü içerir ve pirinç ya da nori içermez. Zaten nigiri (sushi) ile sashimi arasındaki fark da buradan ortaya çıkıyor. Sashimi sadece çiğ deniz ürünü içerirken, nigiri (sushi) pirinç ve deniz ürünü içerir.

Pişirmeye Başla

Nigiri (Sushi) Tarifi

: Evde de Harika Olur
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
sushi pirinci
1 su bardağı
su
1 su bardağı
pirinç sirkesi
1 yemek kaşığı
şeker
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı

Üzeri için

somon balığı
1 dilim
soya sosu
2 yemek kaşığı
bal
1 yemek kaşığı
rezene
1 tatlı kaşığı

Servis için

soya sosu
5 yemek kaşığı
Wasabi
3 yemek kaşığı
zencefil turşusu
1 adet
jumbo karides
3-4 adet
Servis Önerisi

Nigiri (Sushi) Tarifi Servis Önerisi:

Pirinci seçerken mutlaka özen gösterin, sushi pirinci nişasta oranı yüksek bir pirinçtir.

Pirinç pişerken kapağını açmamak esastır, miktarına göre tabanını kaplayacak büyüklükte tencere kullanın.

Pirinci spatula ile havalandırırken bastırmak yerine kabın altından girip havaya kaldırmaya özen gösterin.

Artan pirinci saklayıp, bowl yapımında kullanabilirsiniz.