Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 2 Kaç Kalori: 98

Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Vegan beslenmenin popülerleştiği ve intoleransların daha bir hissedildiği bu günlerde, süt ve süt ürünlerine karşı görüşler duyabilirsiniz. Ancak kararında tüketildiği zaman, özellikle yoğurt ve kefir çok faydalıdır. Kefiri başka bir güne bırakalım, şimdi yoğurttan bahsedeceğiz.


Yoğurt, sütün doğru derecede mayalanması ile yapılır, içinde yararlı bakteriler barındırır ve dolayısıyla bağırsak florasını düzenler ve probiyotiktir. Kemik sağlığını destekler, kalsiyum, potasyım ve magnezyum deposudur.


Knorr Karabuğdaylı Yoğurt çorbası içindeki karabuğday ve nohut ile beraber çorba hem daha doyurucu, hem de besleyici oluyor. Mesela nohut, çok iyi bir bitkisel protein kaynağıdır, karabuğday ise kan şekerini dengeler ve kolestrolü düşürür.


Şimdi mutfağa geçelim ve pirinçli yoğurt çorbası yapmaya başlayalım!

Erişteli Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt, bildik bileli başımızın tacı; zira başka hiçbir besine benzemez, tek! Onu benzersiz besin değeri kadar öğünlerimizdeki yeri. Yoğurt, yemeklerde en çok kullanılan malzemelerinden biri olduğu gibi, yemeklerle ya da tek başına ve günün her saatinde yenebilmesi. Yoğurdun her yere ve her saate uyabilen esnekliği zamanla gelişen damak alışkanlıklarına bağlı olarak zenginleşmiş; kah süzülerek, kah su katılarak zenginleştirilmiş. Öte yandan yoğurdun pişirilerek tüketildiği bir yeme alışkanlığımız var. Bunlar arasında en yaygın olarak bilinen, en çok sevilen ve en çok tercih edilenler yoğurtlu çorbalar. Örneğin, farklı yörelerde, farklı isimler alan erişteli yoğurt çorbası bunlar arasında başı çekenlerden biri. Muhtemelen çorbayı daha besleyici hale getirmek için bakliyat takviyesiyle ortaya çıkan erişteli nohutlu yoğurt çorbası da var. Genellikle bu çorbaların bağlayıcısı olan yumurta ve undan birini tercih edenler olduğu için farklı pişirme yöntemleri de var tabii. Erişteli yoğurt çorbası yumurtasız hazırlandığında özellikle alerjik bünyelere çözüm olabiliyor. Erişteli yoğurt çorbası nasıl yapılır diyenler bir de bizim tarifimize bir göz atın, bakalım zevkinize göre mi? Belki hemen yaparsınız…


Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
pilav, kalmış
1 adet
Knorr Karabuğdaylı Yoğurt Çorbası
5 su bardağı
su

Sunum için

2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
4-5 dal
maydanoz
Püf Noktası

Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Çorbaya pirinci koyduktan sonra çok fazla kaynatmanızı önermiyoruz, fazla kaynadıkça çorba koyulaşacaktır. Zaten taneli olan çorbanın koyu kıvamlı olmasına gerek yok

Servis Önerisi

Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi Servis Önerisi

Kızarmış bir dilim ekşi maya ekmek ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 07.05.2020
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol