ARAMA YAP
60 dk
45 dk
Orta
8 kişilik
170 kcal
9277

Düğünlerde, cenazelerde ve Ramazan aylarında sofralarda yerini alan enfes bir tarif ile karşınızdayız.


Özellikle Alanya’da düğün yemeği olarak yapılan gülüklü çorbası, yöresel bir lezzeti soframıza taşıyan eşsiz tariflerden bir tanesi. Biz de bugün sizleri bu yöresel lezzet ile buluşturmak istiyoruz.


Sofralara lezzet ve zenginlik katan gülüklü çorba nedir ve gülüklü çorba hikayesi nedir kısaca anlatıp, ardından mutfağa geçip sizlerle birlikte bu eşsiz lezzeti denemek istiyoruz.


Gülüklü çorba tavuk eti ve köftelerin aynı tencerede buluştuğu, pirinç eklenerek doyuruculuğu arttırılan ve baharat eklenerek de lezzeti en üst seviyeye çıkarılan bir çorba. Çorba dediğimize bakmayın tek başına ana yemek kadar doyurucu ve zengin bir tarif aslında.


‘’Gülüklü mü Hülüklü mü?’’ sorusuyla tartışmaların odağında olan bu çorba, Alanya Belediyesi tarafından iki ismiyle de tescillenmiş ve iki ismi de koruma altına alınmıştır.


Düğünlerde özellikle gelin ve damattan sonra misafirlere ikram edilen bu çorbanın içerisinde bulunan küçük köfte topları ve pirinçten dolayı bu ismi aldığı bilinmektedir.


Çorbamızın hikayesini merak edenler için kısaca değinelim burada. Eskiden evlenme çağına gelmiş bekar kız ve erkeklere ‘’Senin çorbanı ne zaman içeceğiz?’’ sorusu yöneltilirmiş. Bu soruda bahsi geçen çorbanın gülüklü çorba olduğunu söyleyebiliriz. Mizah amaçlı sorulan bu soruda bahsedilen gülüklü çorba, imkanlar el verdikçe düğünlerde davetlilere sunulurmuş.


Çorbamız hakkında hemen hemen her şeyi öğrendik. Geriye bir tek gülüklü çorba yapımını öğrenmek kaldı. Buyurunuz sizi mutfağa kadar alalım ve hızlıca nasıl yapıldığına göz atalım.


Gülüklü çorba için orta boy bir tencerede tavuk göğüslerini 30' haşlıyoruz. Haşlanan tavukların suyunu ayırıp, tavukları sıcakken didikleyip kenara alıyoruz.


Orta boy bir kabın içerisine kıyma, karabiber, pul biber ve yarım tatlı kaşığı tuz ekliyoruz ve pürüzsüz bir kıvam alana dek yoğuruyoruz. Küçük toplara yuvarlayıp, kenara alıyoruz.


Derin ve geniş bir tencerede ayçiçek yağını ısıtıp, köfteleri orta ateşte 5' kızartıp içerisinden alıyoruz. 


Aynı tencereye tereyağı, salça, nane ve yarım tatlı kaşığı pul biber ekleyip karıştırıyoruz. 5 su bardağı kenara alınan tavuk suyundan ekliyor, pirinç ve tuzu ilave ediyor ve kapağı kapalı olarak kısık ateşte 5' pişiriyoruz.


Nohut, köfte ve tavukları ekleyip karıştırdıktan sonra 5' kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişiriyoruz.


Altını kapatıp, limon suyunu ekledikten sonra servise hazır hale geliyor.


Gülüklü Çorba Servis Önerileri


Gülüklü çorba yanına ne gider hızlıca değinelim istiyoruz.


Oldukça doyurucu olan bu çorbamızı hafif yemekler tercih ederek tamamlayabilirsiniz.


Pirinç pilavı, zeytinyağlı taze fasulye ve çoban salata tarifimizin yanına oldukça yakışacaktır. İçecek olarak da bol köpüklü bir bardak ayran ile lezzet dolu anlar yaşayabilirsiniz.


Gülüklü Çorba Püf Noktaları


Gülüklü çorba hazırlarken bilinmesi gereken birkaç püf noktası mevcut.


Köfteler tencere ile buluşmadan hemen önce kızgın yağda kızartılması yemeğin içerisinde dağılmasını engelleyecektir. Biraz domates rendesi de yemeğin lezzetini arttıracaktır.


Gülüklü Çorba Kaç Kaloridir?


Gülüklü çorba kalori miktarına göz atalım şimdi de. 


Gülüklü çorba tarifinin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 170 kalori bulunmaktadır. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan bu tarifimize menülerinizde gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz.


Gülüklü Çorba Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Yöresel başka lezzetler denemek isteyenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli çorba tarifimiz var.


İlk olarak bakliyat çorbası tarifini, ardından gerdan çorbası tarifi ve son olarak da toyga çorbası tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


 

Pişirmeye Başla