ARAMA YAP
0 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
90 kcal
4903

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan geleneksel bir çorba çeşidi olan ezogelin çorbasından bahsedeceğiz bugün. Çorbanın tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmasa da genellikle 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde ortaya çıktığı görüşü oldukça yaygındır.


Haydi gelin birlikte ezogelin çorbasının adını nereden aldığına birlikte göz atalım.


Çorbanın adı, Ezo adında bir kadına ithafen konulmuştur. Hikâyeye göre, Ezo isimli bir kadın Sivasın Kangal ilçesinde yaşıyordu. Ezo'nun kocası çeşitli sebeplerle savaşa gitmek zorunda kalınca, Ezo da onu özleyip yemeğe hasret kalmamak için bir çorba icat etmiştir. Bu çorba daha sonra Ezo'nun adıyla anılmaya başlamış ve insanlar arasında yayılarak günümüze kadar gelmiştir.


Lokanta usulü ezogelin çorbasının lezzetinin ne derece dillere destan olduğunu bilmeyen yoktur. Bir nevi de hasta çorbası olarak da adlandırabileceğimiz ezogelin; yaz demeden, kış demeden sofralarımızın en güzel başlangıcı oluyor.


Hem doyurucu hem de lezzetli olması nedeniyle sofralarda sıkça tercih edilen kolay ezogelin çorba yapılışı, kendine özgü tadı ve aroması, Türk mutfak kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca Türk mutfağından dünya mutfaklarına da yayılan ve farklı ülkelerde de beğeniyle tüketilen bir çorba çeşididir.


Düdüklüde ezogelin çorbası yaparak zamandan tasarrufun da oldukça mümkün olduğu bir çorba diyebiliriz ezogelin için.


Haydi o zaman hazırsanız mutfağa geçelim ve yemek kültürümüzde oldukça özel bir yere sahip ezogelin nasıl yapılıyor öğrenelim.


Bugün Knorr Ezogelin Çorbası tarifi ile kolay ezogelin hazırlayacağız. Bunun için orta boy bir tencereye çorba karışımı ve suyu ekleyip orta ateşte kaynayana dek karıştırıyoruz.


Kaynayınca altını kısıp, kapağı kapalı olarak 10 dakika pişiriyoruz. Son olarak da üzerine nane ve pul biber ekleyip servis ediyoruz.


Ezogelin Çorbası Tarifi Servis Önerileri


Akşam yemeğinde başlangıç olarak ezogelin çorba varsa pilav ve etli taze fasulye olmazsa olmazdır. Yancı olarak da ev yapımı turşu, ev yapımı yoğurt ya da çoban salata tercih edebilirsiniz.


İçecek olarak da ister soğuk çay isterseniz de bol köpüklü bir bardak ayran tercih edebilirsiniz tercih sizin.


Ezogelin Çorbası Tarifi Püf Noktaları


Ezogelin çorbası hazırlarken kısık ateşte sürekli olarak karıştırarak dibinin tutmasını engelleyebilirsiniz.


Ezogelin Çorbası Tarifi Kaç Kaloridir?


Ezogelin çorbası kalori miktarını öğrenmeye geldi sıra.  Çorbamızın 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 90 kalori bulunmaktadır. Diyet menülerinde, akşam yemeklerinde ve günün her öğününde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


Ezogelin Çorbası Tarifini Sevenlere 2 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Kolay ezogelin çorba tarifimizi sevenlere şimdi de 2 tane daha birbirinden lezzetli çorba tarifi önerisinde bulunmak istiyoruz.


İlk olarak mercimek çorbası tarifini, ardından da protein deposu olan yoğurtlu tavuk çorbası tarifini mutlaka denemelisiniz.


Tarifleri not etmeyi ve sayfamızı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın!


Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Pişirmeye Başla

Ezogelin Çorbası Tarifi

: Tarihi Lezzet
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Ezogelin Çorba
1 paket
su
5 su bardağı
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
Knorr Nane
1 tatlı kaşığı