ARAMA YAP
15 dk
45 dk
Kolay
8 kişilik
4081

Bildiğiniz tüm börek çeşitlerinden oldukça farklı olan bir börek tarifi ile karşınızdayız.


Namıdiğer pileli börek tarifinin tüm püf noktalarını ele alarak, en pratik şekilde hazırlayabilmenizi sağlayacağımız bir reçete ile geldik.


Kırma börek kaymaklı hazırlanabileceği gibi lor peynirli de hazırlanabiliyor. Biz de bugün lor peyniriyle hazırladık. Lezzetini, içerisinde bulunan peynire borçlu olan sıra dışı bir tarif ortaya çıktı.


Özellikle kahvaltı sofralarına oldukça yakışan, görüntüsüyle iştahları kabartıp lezzetiyle adeta şölen havası yaratan kırma böreği tarifi; yiyenlerin çok sevdiği, yemeyenlerin de bu yazıdan sonra hemencecik hazırlamak isteyeceği bir tarif.


Sırrı sosunda gizli olan bu tarif, lezzetini de iç harcına borçlu. Burada böreğimizin iç harcının neler içerdiğini merak edebilirsiniz. Hemen cevaplayalım! Biz bugün böreğimizi lor peynirli ve maydanozlu hazırlamaya karar verdik. Siz de elinizde olan peynir çeşidine göre kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.


Lezzetiyle favori börekleriniz arasında yer alacak olan kırma böreği nerenin gelin hızlıca göz atalım. Ardından da kırma börek nasıl olur tüm püf noktalarıyla ele alalım.


Kırma böreği aynı zamanda göçmen böreği olarak adlandırılmaktadır. Genellikle Balıkesir tarafında yaşayan Dağıstan Azerilerine ait bir lezzettir. Hemen hemen her ilimizde yaygın bir şekilde hazırlanmaktadır.


Haydi o zaman kırma börek nasıl olur ve kırma börek kaç dakikada pişer hemencecik öğrenelim.


Huzurlarınızda kırma börek yapımı için hazırladığımız reçetemiz!


Böreğimiz için öncellikle fırınımızı 180 dereceye ısıtıyoruz. Ardından böreğimizin sosunu hazırlıyoruz. Bunun için yoğurt, ayçiçek yağı ve yumurtayı çırpıp, kenara alıyoruz.


Yufkayı tezgaha alıp, hazırlanan sosu fırça ile yufkaya yediriyoruz. Üzerine lor peyniri ve maydanoz ekleyip ikiye katlıyoruz. Enine sıkıştırarak uzun ince bir şekilde büzüştürüp fırın tepsisine alıyoruz.


Kalan yufkaları da aynı şekilde hazırlayıp, fırın tepsisine aldıktan sonra dilimliyoruz. Kalan sosu üzerine sürüp çörek otu serpiştiriyor ve kızarıp renk alana dek yaklaşık 45' fırınlıyoruz.


Kırma Börek Servis Önerileri


Kırma böreği tarifi için birkaç servis önerimiz var!


Tarifimizin yanına soğan halkası, havuç tarator ve mevsim salata tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da ayran, limonata ya da taze demlenmiş bir fincan çay kesinlikle çok yakışacaktır.


Kırma Börek Püf Noktaları         


Böreğin istenilen çıtırlıkta ve orijinal görüntüde olması için bolca sos dökmeyi ihmal etmeyin!


Kırma Börek Kaç Kaloridir?        


Kırma böreği kalori miktarını merak edenler için minik bir araştırma yaptık. Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 350 kalori bulunmaktadır.


Kilo kontrolü yapanlar için maalesef ki öneremiyoruz.


Kırma Börek Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Son olarak kırma böreği tarifini beğenenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


Hepsi birbirinden lezzetli, hepsi birbirinden şık sunuma sahip olan bu börekleri deneyip, favorinizi seçmeyi ihmal etmeyin.


İlk olarak Arnavut böreği tarifi, ardından fırında Çin böreği ve son olarak da dızmana göçmen böreği tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla