Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 206

Kalamar Tava Tarifi

;
23.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
14
Dakika
Dinlenme
180
Dakika
Zorluk
Orta

Deniz mahsulü yemeyenlerin bile sevdiği bir yemektir kalamar tava. Her şeyin kızartması zaten güzel olur diyenler çıkabilir, haklılar da, sonuçta ne kadar yağ, o kadar lezzet. Kalamar sadece kızartması güzel olan bir deniz mahsulü değil, ızgarası, dolması da çok lezzeti olur, ama şimdi sadece kızartmadan bahsedeceğiz.


Çok lezzetli bir hayvan olan kalamar, hayatta kalma konusunda da çok azimlidir. Yaklaşık 60 milyon yıllık bir evrimin sonunda, şu anki halini alan kalamar, sadece bu kadar uzun mazisinden bile Darwin’in ‘güçlü olanın yaşaması’ (survival of the fittest) teorisinin kanlı canlı örneğidir. İnsanlar olarak çok üzücü bir şekilde hızla kirlettiğimiz deniz ve okyanuslarda hayatta kalabilirler, başkalarına av olmamak için de ışığı yansıtma özelliği olan derileri sayesinde, su altında kamufle olurlar. Omurgasızlar arasında en zeki hayvanlar sayılan kalamarlar, çok da iyi avcılar, bilim insanlarına göre iyi avcı olmak için gerekli muhakeme yeteneğine sahiptirler.


Yani kısaca, bu derece hayata tutunan kalamarı avlayıp, yiyebildiğimiz için çok şanslıyız.


Kalamar Ekim – Ocak ayları arasında avlanır. Kalamar avı gece yapılır. Mesela Datça’da akşam yemekleri yenir ve geceye doğru balıkçılar, kalamar sepetleriyle denize çıkarlar, çok da açığa gitmeden, gece kıyıya yüzen kalamarları, denize sepet sallayarak yakalarlar. Uzanınca dokunacak gibi olduğunuz yıldızların altında, kalamara çıkmanın zevki de başkadır tabi. Yalnız yakalarken aman dikkat, üstünüze su ve mürekkep fışkırtabilirler.


Kalamar tava nedir ve nasıl hazırlanır derseniz, kalamar tava, halka kesilmiş kalamarın, un, su, karbonat veya soda ile hazırlanan bir hamura batırılıp kızartması ile yapılır, İtalya’da yanında sadece limon ve tuz ile, Türkiye’de yanına tarator sos ile servis edilir. Kalamar tava tarifimizde, fish and chips’den esinlenerek, kalamar tava sosu olarak tartar sos benzeri bir sos yapıyoruz.


Kalamarı pişmeye hazırlamayı, eğer balıkçınıza ayıklatmadıysanız, aşağıdaki adımları izleyerek kalamarı kolayca yapabilirsiniz:


1. Kalamarın başını vücudundan ayırın, ve iç organlarını çıkartın. Çıkartırken hassas davranırsanız, iç organlarla gelecek mürekkep kesesini zedelememiş olursunuz, kalamar mürekkebini yapacağınız bir risotto veya makarnada kullanabilirsiniz. Siyah yemekte çok alışık olmadığımız bir renk, ama kalamar mürekkebi yemeğinize hem lezzet, hem de bir deniz parfümü varmış da sıkmışsınız gibi harika bir koku verecektir.


2. Sonra tam ortasından geçen şeffaf kemiği çekip çıkarın.


3. Kuyrukları da pişirmek üzere, bir bütün halinde vücuttan ayırın.


4. En son iç ve dış deriyi bıçak yardımıyla temizleyin. Kalamarlar pişirmeye hazır!


Denizden çıkan ve yediğimiz her canlı gibi, kalamar da bizlere çok faydalıdır. Öncelikle doymuş yağ açısından çok zengindir, doymuş yağlar zaten vücudumuzda bulunur ve hücre zarının en az %50’sini oluşturur, kemiklerin sağlığında önemli rol oynar, karaciğere iyi gelir ve bağışıklık sistemini destekler. Aynı zamanda protein ve mineraller açısından çok zengindir ve bir porsiyon kalamar tava kalorisi sadece sadece 206’dır.


Çok kolay ve lezzetli, kalamar tarifimize geçelim!


Kalamar Tava Sosu


Kalamar tava nedir ve nasıl hazırlanır derseniz, kalamar tava, halka kesilmiş kalamarın, un, su, karbonat veya soda ile hazırlanan bir hamura batırılıp kızartması ile yapılır, İtalya’da yanında sadece limon ve tuz ile Türkiye’de yanına tarator sos ile servis edilir. Kalamar tava tarifimizde, fish and chips’den esinlenerek, kalamar tava sosu olarak tartar sos benzeri bir sos hazırlıyoruz.


Dondurulmuş Kalamar Tava


Kalamar tava pişirmeden önce yumuşaması için buzdolabından maden suyu veya karbonatlı su içerisinde, buzdolabında 2 saat bekletmenizi öneriyoruz. Dondurulmuş kalamar alıyorsanız bu adımı atlayıp doğrudan tarife geçebilirsiniz.

Kalamar Tava Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

8 adet
kalamar, halka dilimlenmiş
2 su bardağı
un

Marinasyon

1 adet
şişe soda
1 tatlı kaşığı
tuz
1 adet
limon suyu
1 tatlı kaşığı
karbonat

Sos için

3 adet
kornişon turşu
1 diş
ezilmiş sarımsak
1 dilim
ekmek, mutfak robotunda çekilmiş
Yarım adet
limon, suyu
5 yemek kaşığı
Calve Mayonez
5-6 yaprak
maydanoz, ince kıyılmış

Pişirmek için

5 su bardağı
ayçiçeği yağı
Püf Noktası

Kalamar Tava Tarifi Püf Noktaları

Kalamar tava pişirmeden önce yumuşaması için buzdolabından maden suyu veya karbonatlı su içerisinde, buzdolabında 2 saat bekletmenizi öneriyoruz. Dondurulmuş kalamar alıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Kalamar Tava Tarifi Servis Önerisi

Kalamar tava hazırlandıktan sonra üzerine taze maydanoz eklerseniz nefis olur.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol