ARAMA YAP
40 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
16640

Neredeyse solungaçlarına kadar uzayan ağzı ve diğer balıklara göre hüzünlü bakan gözleriyle hamsi, balık yemem diyenlerin bile severek yediği bir balıktır. Av mevsimi açıldığı anda hamsiyi tezgahlarda görmeye başlarsınız. Yazın da görürsünüz ama buzhanedir. Kış hamsisinin tadını alanlar yazın pek tercih etmezler. Her balık gibi hamsi de kışın soğuk havayı gördükçe iyice yağlanır, dolayısıyla lezzetlenir. Türkiye’de Marmara ve Karadeniz’den hamsi çıkar ve ikisi de çok lezzetlidir.


Eğer Karadenizli değilseniz ve Karadeniz’e giderseniz, mutfaklarında en çok üç şeye rastlayacaksınız; hamsi, hamsi ve yine hamsi! Karalahana, fasulye ve mısır unu da var tabi ama hamsiyle çok yaratıcı olabiliyorlar. Hamsili pilav, hamsi kuşu, hamsili kaygana birkaç örnek. Hamsili pilav hangi yöreye aittir derseniz, aslında tüm Karadeniz’in yemeğidir.


Hamsili pilav yapımı çok kolay bir yemektir. Önceden pişirdiğiniz pilav ile çiğ hamsileri birleştirip 15 dakika pişirip, demlendiriyorsunuz ve hamsili pilavınız hazır. Bir porsiyon hamsili pilav kalorisi 334’dür, protein ve kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynayan omega-3 açısından çok zengindir.


Tezgahtaki en güzel hamsileri aldıysak, mutfağa geçelim!

Pişirmeye Başla

Hamsili Pilav Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

hamsi, ayıklanmış, kılçıkları alınıp fileto edilmiş
yarım kilo (kg)
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
su, kaynar
1,5 su bardağı
baldo pirinç
2 su bardağı
soğan, piyazlık doğranmış
1 adet
limon, suyu
1 adet
dolmalık üzüm, suda bekletilmiş
1 yemek kaşığı
sarımsak, ince doğranmış
3 diş
maydanoz
4 dal
dereotu
4 dal
şeker
1 tatlı kaşığı
tarçın
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
yenibahar
1/2 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Bu tarz pilavlı yemeklerde biraz tatlılık seviyorsanız, soğanın pişirme süresini uzun tutup karamelize edebilirsiniz, bir de kuş üzümü ekleyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Hamsili Pilav Tarifi Servis Önerisi:

Taze baharatlı bir yeşil salata ile servis edebilirsiniz.