ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
260 kcal
10314

Göçmen bir balık olan lüfer, dünyanın hemen her yerindeki tropik ve subtropik sularda bulunur. Soğuk denizlerde yaşayan lüfer, yağlı bir balık olduğu için çok lezzetlidir. “Boğazın sultanı” diye sofralarımızda baş tacı ettiğimiz lüfer balığının yakından tanıdığımız birçok türü mevcuttur. Defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, kofana, sırtıkara gibi boyutlarına göre isimlendirilirler.


Eylül ortasından ocak sonuna kadar olan dönem, lüferin en leziz dönemidir. Ancak bu dönem dışında lüfer avlamak, lüferin soy devamı açısından çok tehlikelidir. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan lüferi kurtaracak en önemli şeylerden biri, biz tüketicilerin hassasiyeti. Yasal olarak 20 cm’nin altındaki lüferi avlamak da satmak da yasak! Elbette balık pazarına giderken yanımızda cetvel taşımamıza gerek yok ama evden çıkmadan karışınızı ölçüp, balıkları bu ölçü üzerinden kıyaslayarak avlanma yasağına uygun olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Siz satın almazsanız balık satıcıları tezgahları yavru lüferlerle dolduramaz! 


Lüfer balığı, oldukça güçlü bir B12 vitamini kaynağıdır Antioksidan olan selenyum, magnezyum, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, potasyum, fosfor, çinko, bakır ve sodyum mineralleri açısında zengin bir besindir. Bu yüzden de mevsiminde sıkça tüketilmesi önerilir. Lüfer balığını damak zevkinize göre buğulama, yahni, ızgara, kızartma yöntemleriyle pişirebilirsiniz. Daha da lezzetlendirmek isterseniz pişirme sırasında sos ya da çeşitli sebzeler gibi yardımcı malzemeler kullanabilirsiniz. Deniz ve et ürünlerine çok yakışan Calve Hardal sosu ile hazırladığımız, pişirmesi oldukça kolay ve pratik Fırında Hardal Soslu Lüfer tarifimize bayılacaksınız. Fırında Hardal Soslu Lüfer yapılışı ile ilgili püf noktalarını yazımızda görebilirsiniz. Haydi, şimdi Boğaz’a açılalım…

Pişirmeye Başla

Fırında Hardal Soslu Lüfer


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
lüfer, temizlenmiş
2 adet
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı

Sos için

Calve Hardal
2 yemek kaşığı
kapari, yıkanmış, ikiye bölünmüş
1 yemek kaşığı
maydanoz, sapları ayıklanmış, ince kıyılmış
çeyrek demet
sızma zeytinyağı
2 yemek kaşığı
bal
1 tatlı kaşığı
limon, suyu ve kabuğunun rendesi
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Balık alırken mutlaka balığın gözlerinin parlak, karnının diri, solungaçlarının kırmızı olmasına dikkat edin. Ayrıca 20 cm’nin altındaki lüferleri kesinlikle satın almayın!

Servis Önerisi

Fırında Hardal Soslu Lüfer Servis Önerisi:

Fırında Hardal Soslu Lüfer yanına Roka Salatası iyi bir eşlikçi olacaktır.