Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 260

Fırında Hardal Soslu Lüfer


Tuğçe Aydemir;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Göçmen bir balık olan lüfer, dünyanın hemen her yerindeki tropik ve subtropik sularda bulunur. Soğuk denizlerde yaşayan lüfer, yağlı bir balık olduğu için çok lezzetlidir. “Boğazın sultanı” diye sofralarımızda baş tacı ettiğimiz lüfer balığının yakından tanıdığımız birçok türü mevcuttur. Defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, kofana, sırtıkara gibi boyutlarına göre isimlendirilirler.

Eylül ortasından ocak sonuna kadar olan dönem, lüferin en leziz dönemidir. Ancak bu dönem dışında lüfer avlamak, lüferin soy devamı açısından çok tehlikelidir. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan lüferi kurtaracak en önemli şeylerden biri, biz tüketicilerin hassasiyeti. Yasal olarak 20 cm’nin altındaki lüferi avlamak da satmak da yasak! Elbette balık pazarına giderken yanımızda cetvel taşımamıza gerek yok ama evden çıkmadan karışınızı ölçüp, balıkları bu ölçü üzerinden kıyaslayarak avlanma yasağına uygun olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Siz satın almazsanız balık satıcıları tezgahları yavru lüferlerle dolduramaz! 

Lüfer balığı, oldukça güçlü bir B12 vitamini kaynağıdır Antioksidan olan selenyum, magnezyum, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, potasyum, fosfor, çinko, bakır ve sodyum mineralleri açısında zengin bir besindir. Bu yüzden de mevsiminde sıkça tüketilmesi önerilir. Lüfer balığını damak zevkinize göre buğulama, yahni, ızgara, kızartma yöntemleriyle pişirebilirsiniz. Daha da lezzetlendirmek isterseniz pişirme sırasında sos ya da çeşitli sebzeler gibi yardımcı malzemeler kullanabilirsiniz. Deniz ve et ürünlerine çok yakışan Calve Hardal sosu ile hazırladığımız, pişirmesi oldukça kolay ve pratik Fırında Hardal Soslu Lüfer tarifimize bayılacaksınız. Fırında Hardal Soslu Lüfer yapılışı ile ilgili püf noktalarını yazımızda görebilirsiniz. Haydi, şimdi Boğaz’a açılalım…

Fırında Hardal Soslu Lüfer Malzemeleri

2 adet
lüfer, temizlenmiş
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Sos için

2 yemek kaşığı
Calve Hardal
1 yemek kaşığı
kapari, yıkanmıi, ikiye bölünmüş
çeyrek demet
maydanoz, sapları ayıklanmış, ince kıyılmış
2 yemek kaşığı
sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
bal
1 adet
limon, suyu ve kabuğunun rendesi
Püf Noktası

Fırında Hardal Soslu Lüfer Püf Noktaları

Balık alırken mutlaka balığın gözlerinin parlak, karnının diri, solungaçlarının kırmızı olmasına dikkat edin. Ayrıca 20 cm’nin altındaki lüferleri kesinlikle satın almayın!

Servis Önerisi

Fırında Hardal Soslu Lüfer Servis Önerisi

Fırında Hardal Soslu Lüfer yanına Roka Salatası iyi bir eşlikçi olacaktır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol