ARAMA YAP
10 dk
45 dk
Orta
4 kişilik
228 kcal
30921

Balığı fırında pişirmek her zaman için kurtarıcı ve pratik bir fikir. Sağlıklı alternafleriniz arasına da not edilebilir. 

Eylül’ün gelişiyle biten av yasağı ve balıklara hasret kalan mutfakları buluşturuyoruz. Tercihimiz bu sefer mevsim itibariyle de çinekoptan yana. Lüfer, çinekop, sarıkanat hepsi aynı ailenin fertleri arasında yer alıyor ancak boyutları büyüklükleri ve haliyle içindeki et miktarıyla farklılık gösteriyorlar. Ancak yine de sevdiğiniz bir tarifi hepsine uygulamanız mümkün. Yalnızca pişirme süreleri biraz fark edebilir, gözünüz balıkta olsun. Bunun yanı sıra balık alırken mutlaka balığın gözleri parlak, karnı diri, solungaçlarının kırmızı olmasına dikkat edin. Taze balığın tadı tariflerde bambaşka olacak ve yemeğe lezzet katacaktır. 

Çinekop balığını buğulama, ızgara, kızartma yöntemleriyle de pişirmeniz mümkün. Her haliyle lezzet deposu olan balığı lezzetlendirmek sizin tercihinize ve damak zevkinize kalıyor. Biz bu tarifte her ne kadar klasikten şaşmamış olsak da siz sınırlarınızı zorlamakta özgürsünüz. Sınırlar demişken, sizi tarife almadan önce bizim balık tariflerimizden bir kaç örnek verelim, belki bu tarifler balığa bakış açınızı değiştirir ve balıklı tarifler konusunda repertuarınızı genişletebilir. O halde hemen Yemekte Keyif Var’ın en sevilen balık tariflerine geçelim: Balık Kokoreç, Fırında Soya Soslu Somon, Uzakdoğu Usulü Levrek Tava ve Cips Kaplı İskorpit Kızartma. Daha da fazlası için sizi buraya, Fırında Çinekop tarifi içinse aşağıya alalım.

Fırında balık yapmanın ne kadar kolay olduğunu görecek, pişirmesi oldukça kolay bu tarife bayılacaksınız.

Pişirmeye Başla