ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
1 kişilik
13122

Türkiye’nin zengin kültürel çeşitliliği hem hayata güzel renkler katıyor, hem de mutfaklara. Zeytinyağlı yemekler da bu durumun bir ürünüdür, Sefarad, Ermeni, Rum, Türk her topluluğun başka bir tarifi, başka bir usülü vardır, ortak payda Türkiye’deki evlerin mutfaklarına yaz kış değişen sebzelerle pişen zeytinyağlı yemeklerdir.


Enginar Akdeniz’in verdiği hediyelerden biridir, mevsimindeyken kesinlikle kaçırmamak, sık sık yapmak gerekir. Lezzetli olduğu gibi, çok da faydalıdır; antioksidanlar açısından en zengin sebzelerden birisindir, C ve K vitamini oranı yüksektir ve folik asit almak için önemli bir kaynaktır.


Şimdi mahalledeki enginarcıdan, alışverişimizi yaptıysak mutfağa geçelim ve zeytinyağlı enginar yapalım!


Zeytinyağlı Enginar Kaç Kalori?


1 porsiyon Zeytinyağlı Enginar 148 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Zeytinyağlı Enginar Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 1 kişi +

Ana malzemeler

enginar, temizlenmiş
3 adet
arpacık soğan, ikiye bölünmüş
5 adet
zeytinyağı
5 yemek kaşığı
su
yarım su bardağı
portakal suyu
1 su bardağı
bezelye
1 su bardağı
patates, küp kesilmiş
yarım adet
Knorr Sebzeli Çeşni
1 yemek kaşığı
havuç, küp kesilmiş
1 adet

Servis için

portakal kabuğu, traşlanmış, ince kesilmiş
yarım adet
dereotu, ince kıyılmış
4-5 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Enginar dışarıya sımsıkı kapalı görüntüsüyle, temizlemesi çok zor bir sebze gibi görünür, aslında hiç değildir, hatta pazarlarda sizle konuşurken bakmadan enginarı ayıklarlar. Enginarın önce en dıştaki sert yapraklarını kopartıp atacaksınız, sonra ucunu kesecekseniz, eğer bütün çanak olarak pişirecekseniz, bıçak ile çanağın etrafında dönerek, ortada sadece tüylü kısım kalacak şekilde yaprakları kesin. Sapı kesin ve tüylü kısmını bir kaşık yardımıyla hiç kalmayacak şekilde temizleyin ve limon suyu ve sıktığınız limonları içine attığınız suyun içinde ayıkladığınız enginarları pişirene kadar bekletebilirsiniz. Eğer hazır temizlenmiş alıyorsanız, pişirmeden önce limonlu suyunda çıkarın, hızlıca suyun altında tutun ve yine hazırlamış olduğunuz limon sulu suyun içerisinde, pişirene kadar bekletin. Limonlu suda bekletmezseniz, enginar hemen kararır.

Servis Önerisi

Zeytinyağlı Enginar Tarifi Servis Önerisi:

Zeytinyağlı enginarı safranlı Basmati pirinç ile veya yeşil salata ile servis edebilirsiniz.