Bir kase her şeyi kapsayabilir mi?

Smoothie kaselerinden sonra hızla hayatımıza giren lezzet poke bowl’lar, bir nevi sushinin kasedeki hali olarak biliniyor. Sushi gibi içerisinde çiğ balık ve pirinç bulunan kaselerin lezzeti kadar hafif oluşu da tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi. Lezzeti kadar görüntüsü de dikkat çekici olan poke bowl’lar günümüzde sosyal medya paylaşımları için görsel şölen yaratıyor.

Poke aslen Hawaii’den gelen bir tarif. Biraz daha eskiye gidildiğinde poke’nin Hawaii’li balıkçılar tarafından keşfedildiğiniz görebilirsiniz. Tutulan balıkları küp küp doğrayarak soğuk ve çiğ olarak tüketen balıkçılardan günümüze gelen ‘poke’ kelime olarak ‘doğramak, dilimlemek’ anlamına geliyor. Balıklardan levrek ve somon küpleri tercih edilirken sıklıkla yağlı ton balığı da kullanılıyor. Küp küp doğranan ton balıkları marine sosun içinde bekletiliyor. Ardından Jasmine (yasemin) pirinci dolu bir kaseye ekleniyor. Çevresine de farklı sebzeler konularak zenginleştiriliyor. Son olarak soya sosu, pirinç sirkesi, susam yağı ile tatlandırılan kase zengin bir öğün oluşturmak için de birebir diyebiliriz.

Hawaii’de sokakta bile sıklıkla rastlayabileceğiniz poke bowl’u restoranlarda biraz daha farklı ve zenginleştirilmiş görmeniz mümkün. Biraz daha ayrıntılı incelemek gerekirse balıkların taze olmasıysa en önemli nokta. Balık ne kadar taze olursa poke bowl o kadar lezzetli oluyor. Küp küp doğranan balıklar soya sosu, şeker, pirinç sirkesi, susam yağı, susam ile bir marine sosuna konulup bekletiliyor. Sosun içerdiği asitlerle balık, ceviche yöntemi gibi pişmiş oluyor. Kasenin bir diğer elementi ise yasemin pirinciyle hazırlanan pilav. Bu pilav normalde yenilenlere göre biraz daha yapışkan oluyor ve tutuculuğu sağlıyor. Sonrasında üzerine eklenen sebzelerse kasenin besin değerini yükselten etmenlerden. Genellikle soya filizi, deniz yosunu, edamame, marine edilmiş salatalık, susam, taze soğan, avokado ve çıtır sarımsak tercih edilen sebzeler arasına giriyor. Bütün bu malzemeler farklı bir doku kattığı için tabak hem lezzetli hem de renkli bir görünüme sahip oluyor. Son olarak Japon mutfağının acı sosu olarak bilinen Togarashi ya da Wasabi de ilave edilen aromalardan bazıları.