Sevdiklerinizi mutlu etmeye de kendinizi şımartmaya da uygun bu hafif Ramazan tatlıları, sofralarınıza çok yakışacak. Ramazan bitmeden hepsini deneyin, hepsini keşfedin!

Sofralarımızı ve yeme içme alışkanlıklarımızı en çok değiştiren dönem geldi de çattı. Ramazan ayından bahsediyoruz tabii ki! Ramazan ayı öyle bir dönem ki, yılın geri kalanında mutfağa çok girmeyenler bile bir ay boyunca sevdiklerine özenerek iftar menüleri, sahur sofraları kuruyor. Kalabalık sofralar adeta lezzetle, bereketle şenleniyor!

Ramazanda sık sık mutfağa girmemizin yanı sıra sık sık yemek üzerine de düşünüyoruz. Tüm gün yemeden içmeden gezen bünyelerin canı, binbir farklı şey çekiyor oruç süresince. Başta su ve tabii ki yemek olan bu arzu nesnelerini, leziz tatlılar takip ediyor. “İftar bir olsa da tatlı yesem” diyen tatlı düşkünleri için bugün, lezzetli ramazan tatlılarının oluşturduğu bir liste hazırlamak istedik.

İftar için tatlı tarifleriyle dolu bu listemiz, her damak zevkine hitap ediyor. Haydi daha fazla bekletmeden keşfetmeye başlayalım!

1- Dondurmalı Güllaç Tarifi

En beğenilen Ramazan tatlılarından biri tabii ki de güllaç tatlısı. Ramazan’ın sıcak havalara denk gelmesiyle güllaçlar da dondurmalarla taçlanıp şenlendi. Bu dondurmalı güllaç tarifi, hafifliği ve pratikliğiyle Ramazan boyunca bol bol tercih edeceğiniz iftar tatlılarından olacak. Şerbetli tatlıları ağır bulanlar şimdiden bu leziz güllaç tarifine bayıldı bile!

2- Muhallebili Kadayıf Tarifi

Sırada sütlü tatlı sevenleri şerbetli tatlı sevenlerle buluşturan eşsiz bir tarifimiz var. Muhallebili kadayıf tatlısı tarifi, her kaşıkta yiyenleri mest ediyor. Göründüğünden daha da pratik olan bu tatlı tarifini, mutfağa yeni girenler de kolaylıkla yapabilir üstelik.

3- Tavuk Göğsü Tarifi

Türk mutfağının eşsiz tatlılarından biriyle devam ediyoruz listemize. Tavuk göğsü tarifi, yiyenlerin her kaşıkta büyülendiği enfes bir lezzet. Belki çok kolay değil kabul ama verilen her bir emeğe, mutfakta geçen her dakikaya değiyor, biz kefiliz!

4- Keşkül Tarifi

Geleneksel ve pratik Ramazan tatlılarından biri olan keşkül tarifinin geçmişi saray mutfaklarına dayanıyor. Sultanlara layık keşkülün yıldızı ise badem. Keşkül tarifi çok da ekonomik sayılmıyor maalesef ama arada kendimizi şımartmamız gerek değil mi?

5- Fırında Sütlaç Tarifi

Siz sütlacı tencerede pişirip kaselere alır, sonra da dinlendirip yer misiniz yoksa fırın kaplarına paylaştırıp bir tur da fırında pişirir misiniz? Bizce sütlaç klasik versiyonuyla da, fırında üzeri kızarmış haliyle de enfes. Bu listemizde fırında sütlaç tarifine yer vermek istedik. Karamelize üst katmanı, damaklarınızı her lokmada şenlendirecek.

6- Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

İrmiğin muhallebiyle olan bu eşsiz buluşması, sütlü tatlı sevenleri çok mutlu edecek. Kaşık kaşık yenen sütlü irmik tatlısı tarifi, her lokmada mest eden tatlılardan!

7- Trileçe Tarifi

Özellikle soğuk soğuk tüketildiğinde insanın içini ferahlatan; bol sütlü ve bol aromalı bir tatlı tarifiyle devam ediyoruz listemize. Trileçe tarifi, tüm gün hayali kurulan tatlılara kavuşmak için enfes bir seçenek. İsterseniz tarifimizdeki gibi karamel hazırlayıp onunla sunabilir, isterseniz de meyveli soslarla taçlandırabilirsiniz kendi trileçe tarifinizi.

8- Magnolia Tarifi

Geldik leziz iftar tatlıları listemizin son üyesine. Bu enfes tatlıların sonuncusu, leziz muzlu Magnolia tarifi. Magnolia tatlısı tarifi, ismini kökenlerinin dayandığı Magnolia Bakery’den alıyor. Halk arasında Manolya tatlısı olarak da bilinen bu leziz tatlı, hem çok pratik hem de çok hızlı. 

Ramazan ayının en çok sevilen tatlılarını sizler için bu listede sıraladık. Siz de hem pratik hem de ekonomik olan bu tatlıları gönül rahatlığıyla hazırlayabilirsiniz. Sevdiklerinizi mutlu etmeye de kendinizi şımartmaya da uygun bu hafif Ramazan tatlıları, sofralarınıza çok yakışacak. Ramazan bitmeden hepsini deneyin, hepsini keşfedin!