Nohut, hem leziz hem de çok sağlıklı bir besin olmasıyla mutfaklarımızın demirbaşlarından biri. Bitkisel protein kaynaklarının en popüleri olan nohutla yapılacak yemekler de elimizin sık sık gittiği tarifleri oluşturuyor. :) 

Biz bugün, bir malzeme olarak nohut kullanmaya çok alışık olmayanlara klasik nohutlu yemeklerden ve nohudun farklı kullanıldığı nohutlu yemek çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Nohutlu yemekler tarifi en çok sorulan yemekler aynı zamanda. Lezzeti damak çatlatan ve yiyenlere tarif sorduran nohutlu yemekler için haydi hızlıca listemize göz atalım!

Akşam Yemeği Sofralarınızın Yıldızı Olacak Nohutlu Yemekler

Nohutlu yemek çeşitleri listemize geçiyoruz hazırsanız! Mutlaka bu listede kendinize göre bir yemek tarifi bulacaksınız! :)

1 – Nohutlu Fırın Tavuk Tarifi

Listemizin ilk yemeği, nohutlu fırın tavuk tarifi. Ana yemek olarak akşam yemeği sofralarınızda yer verebileceğiniz bu leziz yemek, favori tariflerinizden olacak.

2 – Nohutlu Pilav Tarifi

Sokakta seyyar arabalardan almayı çok sevdiğimiz bir tarif nohutlu pilav tarifi. Evet, dışarıda yediğimiz nohutlu pilavlar evdekilerden daha güzel oluyor. Bu tarifimizle durum değişiyor ama. :) Mutlaka denemelisiniz.

3 – Nohut ve Domatesli Erişte Tarifi

Erişte ve nohut ilginç bir ikili gibi gelebilir ilk etapta kulağa. Yerken fikriniz değişecek bizden söylemesi. :) Nohut ve domatesli erişte tarifimiz tabuları yıkacak.

4 – Nohut Dürüm Tarifi

Özellikle vejetaryen ve vegan beslenmeyi tercih edenlerin favorisi nohut dürüm tarifi, protein bakımından zengin ve oldukça doyurucu bir tarif.

5 – Etli Nohut Yemeği Tarifi

Tencere yemeklerinin en sevilenlerinden olan etli nohut tarifi olmadan bu liste eksik kalırdı. :) Bu enfes yemek Türk mutfağının şüphesiz favorilerinden.

6 – İşkembeli Nohut Tarifi

İşkembe konusunda insanlar ikiye ayrılıyor. Kimi çok severken kimi çok mesafeli. :) Biz her damak tarzına hitap eden bu işkembeli nohut tarifini böyle bırakalım, deneyenler çok beğenecek. :)

7 – Kıymalı Nohut Yemeği Tarifi

Tıpkı etli nohut yemeği tarifi gibi kıymalı nohut yemeği tarifi de vazgeçilmez tencere yemeklerinden biri. Parça ete göre daha ekonomik bir alternatif olan kıymanın hem bütçe dostu hem de leziz olmasının bunda payı var elbette. :)

8 – Etli Nohut Güveç Tarifi

Et sevenlere ve etsiz olmaz diyenlere hitap etmeye devam ediyoruz. :) Etli nohut güveç tarifi, fırın yemeği sevenlerle etli nohut yemeği sevenleri bir araya getiriyor. Yanında pilav da varsa yeme de yanında yat!

9 – Baharatlı Nohut Dürüm Tarifi

Nohut dürüm tarifinden yukarıda bahsettik aslında. Damak zevkinize göre dürümlerinize enfes baharatlar ve garnitürlerle eklemeler yapabilirsiniz. Leziz baharatları nasıl kombinleyeceğinizi bilemiyorsanız baharatlı nohut dürüm tarifimizden yararlanabilirsiniz. Sonrası tamamen size kalmış. :)

10 – Karidesli ve Nohutlu Dürüm Tarifi

Karides ve nohut bir arada görmeye çok alışık olduğumuz malzemeler değil açıkçası. Birini genellikle meze olarak balık sofralarında, diğerini ise geleneksel tencere yemeklerimizde tüketiriz. Bugün bir farklılık yapıp makarnada kullansak peki? Karidesli ve nohutlu makarna tarifi favori yeni makarna tarifiniz olacak. :)

11 – Kinoalı Nohutlu Tavuk Salatası Tarifi

Kinoalı tarifler bu aralar pek popüler. Özellikle bulgur yerine kısır tariflerinde kullanılıyor; enfes dokusuyla bulguru aratmıyor kinoa. :) Bugün de salatada kullanmanızı öneriyoruz. Kinoalı nohutlu tavuk salatası tarifi diyet yapanlara, sporculara, hafif beslenenlere, daha doğrusu herkese göre bir tarif. :)

12 – Nohutlu Bulgur Pilavı Tarifi

Nohutlu pilava alışkınız da bulgur pilavına? Bu lezzet başta şaşırtsa da kısa sürede kendisine alıştıracak yiyenleri. Nohutlu bulgur pilavı tarifine alalım sizleri!

13 – Nohutlu Pancar Sote Üzerinde Izgara Bonfile Dilimleri

Geldik listemizin son ve en şık yemek tarifine! Nohutlu pancar sote üzerinde ızgara bonfile dilimleri tarifi, yiyeceğiniz en leziz ana yemeklerden biri olacak.