Ülkemizde sakatat çeşitleri arasından en çok tercih edilen ciğer, her yörede farklı şekillerde hazırlanıyor ve sofralarda sevenleriyle buluşuyor.

Özellikle ciğer denildiğinde aklımıza ilk olarak Edirne ilimiz geliyor. Edirne birçok lezzete ev sahipliği yapıyor ve bu lezzetlerin başında ise Edirne tava ciğeri geliyor.

Biz de bugün ciğer sevenler için birbirinden lezzetli ve lokum kıvamında ciğer tariflerini bir araya getirdik.

Hem ekonomik hem lezzetli hem de birçok faydası bulunan ciğeri akşam yemeğinde sevdiklerinizle buluşturmaya ne dersiniz?

Ciğerle neler yapılır diyenler için farklı ciğer tariflerini bir araya getirdik. Kısacası reçeteler bizden, karar verip hazırlaması sizden. :)

İşte lezzeti ve lokum kıvamıyla 8 ciğer tarifi!

Ciğer Kavurma

Doğu Anadolu bölgesinde sofraların baş tacı olan ciğer kavurma tarifi, özellikle bayram sofralarında sıkça rastladığımız bir tarif.

Lezzeti başınızı döndürecek, kokusu iştahları kabartacak ciğer kavurma, oldukça basit hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda yanında bol soğan salatasıyla servis edeceğiniz, ev halkı ya da misafirlerinizin çok seveceği bir tarif olduğunu da söylemek mümkün.

Yaprak Ciğer Tava

Edirne şehrine özgü, Trakya bölgesine ait bir lezzettir yaprak ciğer.

Geleneksel olarak dana ciğerinden yapılır, yanında kızartılmış acı kırmızı biber ve cacık ile servis edilir. Yaprak ciğer tava da yine pratikliği ile gönlünüzü fethedecek tariflerden. 

Ciğer Sote Tarifi

Ciğer pişirirken yine yaratıcılığınızı konuşturacağınız bir tarif ile karşınızdayız.

Ciğer sote tarifi, soğan sivri biber ve domatesle beraber ciğerin sotelenmesi ve pişirilmesi ile yapılır. Adı sote veya kavurmayla biten tüm yemekler gibi, suyuna ekmek banması çok güzeldir. 

Hemencecik mutfağa geçip bu enfes lezzeti denemelisiniz.

Dana Ciğer Tarifi

Dana ciğeri hem evde hem de dışarıda yemesi en zevkli yemeklerden bir tanesi. Evde Arnavut ciğer, yaprak ciğer yapılabilir. Dışarıda ise özellikle akşam bir konser çıkışı, eve dönmeden önce yenilen ciğer şişin tadı bir başkadır.

Ciğer tarifleri dana eti ile bir başka lezzetli oluyor diyorsanız mutlaka dana ciğer tarifimize göz atın deriz!

Arnavut Ciğeri Tarifi

Kökeni Osmanlı İmparatorluğuna dayanan Arnavut Ciğeri tarifi, lezzeti ve besleyiciliği ile sofralarınıza tat ve sağlık getiriyor. Soğuk ya da sıcak servis edilen; kızgın yağda hazırlanan dışı kıtır kıtır, içi yumuşacık Arnavut ciğeri tarifini yapmak oldukça pratik.

Akşam yemeğinde davetlileriniz varsa böyle geleneksel bir tarife mutlaka sofranızda yer vermelisiniz.

 

Tavuk Ciğeri Tarifi

Sakatat, kimileri için etin en lezzetli yeri kimileri için ise ‘’asla yemem’’ dediği bir tat. İçerdiği zengin protein ve mineraller sayesinde kırmızı etin yerini tutabilen tavuk ciğeri, sakatat tüketme konusunda mesafeli kişilerin dahi sevebildiği bir yiyecek

‘’Ciğer tarifleri tavukla yapıldığında bir başka lezzetli oluyor.’’ Diyenler için tavuk ciğeri tarifini buraya bırakıyoruz. 

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Ciğerli Pilav Tarifi

Oldukça farklı bir etli pilav tarifini paylaşalım şimdi de sizlerle! Besleyicilik değeri yüksek olan dana ciğer ile çok leziz bir ciğerli pilav hazırlamak mümkün. Tek başına bir ana yemek olacak kadar lezzetli ve doyurucu ciğerli pilav tarifi ile sofranızı şenlendirmeye ne dersiniz?

 

Ciğerli İç Pilav

Kuş üzümü ve dolmalık fıstık ile hazırlanan ciğerli iç pilav tarifi hem doyurucu hem de farklı! Ciğerli iç pilav tarifi, geleneksel tatları sevenleri mutlu edecek ve ciğer sevenlerin de oldukça hoşuna gidecek.

İç pilavlar bizim genelde özel günlerde, davetlerde, düğünlerde ve bayramlarda tercih ettiğimiz yemeklerdendir. Ciğerli iç pilav da zengin içeriğiyle tam bir şölen yemeğidir ve sevilerek tüketilir. Tavuk ya da et kavurma ile iç pilavlarınızı servis etmekten sıkıldıysanız ciğerli iç pilav harika bir seçim olacaktır.