ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Orta
6 kişilik
191 kcal
19710

Sakatat sevmeyenler bile ciğer sever. Hayvanın sakatat harici etlerine en çok benzerlik gösteren et ciğerdir. Ben genelde kuzu ciğer tarif edenlerdenim, dana ciğer de tarif edebilirsiniz. Tavuk ciğeri de çok lezzetli olur, ancak bu tarif için önermiyorum, kremamsı dokusuyla daha çok pate gibi yemeklere çok yakışır.


Ciğer pişirirken yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Çünkü fırında, ızgarada, tavada pişirilebilir, hatta Lübnan’a ait bir yemekte ince dilimlenerek ciğ bile yeniliyor. Mesela İngilizler ciğer sadece sotelenmiş soğan ile servis ediyor, bu yemeğe de ‘Liver and Onion’, yani ‘Ciğer ve Soğan’ adını vermişler, mayısın 10’unda Ulusal Ciğer ve Soğan Günlerini kutluyorlar. Türkiye’de ise, hepimizin iyi bir ciğerin peşinde Edirne’ye giden tanıdıkları olduğunu düşünüyorum.


Ciğer sote, et sote veya tavuk sote gibi soğani sivri biber ve domates ile beraber ciğerin sotelenmesi ve pişirilmesi ile yapılır. Adı sote veya kavurmayla biten tüm yemekler gibi, suyuna ekmek banması çok güzeldir. Şimdi mutfağa geçelim ve ciğer soteye başlayalım!

Pişirmeye Başla

Ciğer Sote Tarifi

;

Malzemeler

- 6 kişi +
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
kırmızı soğan, piyazlık doğranmış
2 adet
sivri biber, halka kesilmiş
10 adet
ciğer
1 kilo (kg)
domates
yarım kilo (kg)
tuz
1 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
maydanoz, ince kıyılmış
1 demet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Ciğer sote yaparken tavaya her yeni malzeme eklediğinizde, tavanızın ısısı düşecektir. Bu yüzden bu tarifi yaparken kontrollü bir yüksek ateşi kullanmanızı öneriyoruz. Böylece hem sebzeler hem ciğerler hafif karamelize olacak şekilde sotelenmiş olur.

Servis Önerisi

Ciğer Sote Tarifi Servis Önerisi:

Patates püresi, bulgur pilavı ciğer sotenin yanına çok iyi gider. Ama öte yandan, bol malzemeli ciğer sote, garnitürsüz, sadece kızarmış ekşi maya ekmekle son derece yeterli olur.