Ciğer Kavurma

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Kolay

Sakatat sevenlerin favori yemeği olmaya aday Ciğer Kavurma tarifinin lezzeti damaklardan kolay kolay gitmeyecek! 

Bayram sofralarına yakışan, lezzetiyle damakları şenlendiren Ciğer Kavurma tarifini henüz denemeyenler malzemeleri hazırlasın. Yanında bol soğan salatasıyla servis edeceğiniz, ev halkı ya da misafirlerinizin çok seveceği bir tarifle karşınızdayız.  Evlerde sıkça yapılan Arnavut Ciğeriyle arasında ki fark Arnavut Ciğerinin isteğe göre soğuk ve garnitür olarak patatesle servis edilmesi geliyor. Doğu Anadolu bölgesinde sofraların baş tacı Ciğer Kavurmaysa yanında bol sumaklı soğan salatası, tırnak pide veya lavaşla servis ediliyor. 

Ciğer Kavurmanın Püf Noktaları

Birbirinden farklı pek çok ciğer tarifi olsa da, her sakatatta olduğu gibi ciğeri de pişirirken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. En başta lezzetli bir ciğer pişirmek için ciğeri doğru seçmek gerekiyor. Doğru tekniği bilmezseniz kuzu ciğerin kavrulurken ufalanabileceğini ve piştikten sonra sert kalabileceğini unutmayın. En fazla 2 günlük taze ciğerleri satın almanızı öneririz. Ciğer pişirmeden önce iyice temizleyin. Suda bekletmek yerine ciğerleri sudan geçirmeniz yeterli olacaktır. 

Ciğer Nasıl Marine Edilir? 

Lokum kıvamında yumuşacık ciğer istiyorsanız marine ederken süt içinde 1 ya da 2 saat bekletmeniz bu kıvama ulaşmanız için yeterli olacaktır. 

Ciğer Pişirirken Koku Nasıl Önlenir? 

Ciğeri bulamak için kullanacağınız unun içine ekleyeceğiniz bir tutam kişniş kokuyu yok etmeye yarayacaktır. 


Ciğer Kavurma Malzemeleri

500 gram (g)
dana ciğer
yarım demet
maydanoz
1 tatlı kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
karabiber
1 yemek kaşığı
tereyağı
yarım tatlı kaşığı
zeytinyağı
Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol