ARAMA YAP
15 dk
25 dk
Kolay
4 kişilik
23818

Sakatat sevenlerin favori yemeği olmaya aday Ciğer Kavurma tarifinin lezzeti damaklardan kolay kolay gitmeyecek!

Bayram sofralarına yakışan, lezzetiyle damakları şenlendiren Ciğer Kavurma tarifini henüz denemeyenler malzemeleri hazırlasın. Yanında bol soğan salatasıyla servis edeceğiniz, ev halkı ya da misafirlerinizin çok seveceği bir tarifle karşınızdayız. Evlerde sıkça yapılan Arnavut Ciğeriyle arasında ki fark Arnavut Ciğerinin isteğe göre soğuk ve garnitür olarak patatesle servis edilmesi geliyor. Doğu Anadolu bölgesinde sofraların baş tacı Ciğer Kavurmaysa yanında bol sumaklı soğan salatası, tırnak pide veya lavaşla servis ediliyor. Ciğer kavurmayı sevdiyseniz, onu neden bir pilav tarifine dahil etmiyorsunuz? Ciğerli iç pilav tarifimizi inceleyin, nasıl yapabileceğinizi hemen keşfedin!


Ciğer Nasıl Marine Edilir? 


Lokum kıvamında yumuşacık ciğer istiyorsanız marine ederken süt içinde 1 ya da 2 saat bekletmeniz bu kıvama ulaşmanız için yeterli olacaktır. 


Ciğer Pişirirken Koku Nasıl Önlenir? 


Ciğeri bulamak için kullanacağınız unun içine ekleyeceğiniz bir tutam kişniş kokuyu yok etmeye yarayacaktır. 

Ciğer Kavurma Kaç Kalori?


Bir porsiyon ciğer kavurmanın (100 gram), yaklaşık 191 kaloridir. İçerisinde 5.13 gram karbonhidrat, 29.08 gram protein, 5.26 gram yağ bulunmaktadır. B ve A vitamini, demir, fosfor ve magnezyum açısından çok zengin olan ciğer, çok yüksek oranda B12 vitaminine sahiptir. B12 vitamini ise kırmızı kan hücresi oluşumunu destekler ve hücresel fonksiyonları iyileştirir. Özellikle kansızlık problemi yaşayanlar için ciğer en iyi besinlerden biridir.

Pişirmeye Başla

Ciğer Kavurma


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
dana ciğer
500 gram (g)
maydanoz
yarım demet
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

• Birbirinden farklı pek çok ciğer tarifi olsa da, her sakatatta olduğu gibi ciğeri de pişirirken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. En başta lezzetli bir ciğer pişirmek için ciğeri doğru seçmek gerekiyor. Doğru tekniği bilmezseniz kuzu ciğerin kavrulurken ufalanabileceğini ve piştikten sonra sert kalabileceğini unutmayın. En fazla 2 günlük taze ciğerleri satın almanızı öneririz. Ciğer pişirmeden önce iyice temizleyin. Suda bekletmek yerine ciğerleri sudan geçirmeniz yeterli olacaktır. • Ciğerin lezzetli olması için sinirlerinin temizlenmesi gerekir. Elinizle ciğerin üzerine bastırarak sert gelen yerlerin sinir olduğunu anlayıp temizleyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Ciğer Kavurma Servis Önerisi:

Ciğer kavurmayı yanında sumaklı ve maydanozlu salata, kızarmış küp patates ve pilavla beraber servis edebilirsiniz.