ARAMA YAP
15 dk
10 dk
Kolay
4 kişilik
240 kcal
8245

Bence biz insanlar yemek konusunda ikiye ayrılırız, ne olsa yiyenler bir de seçici davrananlar. Birinci grup, bir de yemeğe meraklılarsa, iyi pişirilmiş her yemeği yerler veya denerler, ikinci grup ise çoğu yemeği yer, ancak deniz mahsulü, sakatat gibi ürünlerden uzak dururlar, bir de bu grubun alt kırılımı sakatat yemeyen, ancak ciğer yiyenler vardır. Nedendir bilinmez, belki de ete benzer dokusundandır, en seçiciler bile ciğerden uzak durmazlar.


Dana ciğeri, hem evde hem de dışarıda yemesi çok güzeldir. Evde Arnavut ciğer, yaprak ciğer yapılabilir, dışarıda ise özellikle akşam bir konser çıkışı, eve dönmeden önce yenilen ciğer şişin tadı bir başkadır.


Sakatatlar, ‘prime cuts’ denen yani bonfile, kontrfile gibi kısımlardan daha uygun fiyatlı olsa da faydalarının hiç aşağı kalır yanı yoktur. Mesela ciğer A ve B12 deposudur ve çok iyi bir demir kaynağıdır.


Şimdi mutfağa geçelim ve dana ciğer yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Dana Ciğer Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

dana ciğer, yaprak kesilmiş
500 gram (g)
ayçiçek yağı
5 su bardağı
un
1 su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı

Sos İçin

kurutulmuş kırmızı biber
10 adet
soğan, ince yarım dilim kesilmiş
2 adet
maydanoz, ince kıyılmış
6-8 dal
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
limon, suyu
yarım adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kuzu ciğer için gerekli değil ama dana ciğeri pişirmeden önce mutlaka kasabınız veya kendiniz üzerindeki zarı temizleyin. Zar kaldığı zaman, ağızda büyüyen bir dokusu olur.

Servis Önerisi

Dana Ciğer Tarifi Servis Önerisi:

Söğüş domates ve sumaklı soğan, bir de sıcak bir lavaş veya ekmek ile servis edebilirsiniz.