ARAMA YAP
30 dk
45 dk
Orta
4 kişilik
430 kcal
2555

Türk mutfağına ait geleneksel bir yemek olan tavuklu keşkek tarifi ile mutfaklarınıza konuk olup, sofralarınızı şenlendiriyoruz bugün.


İçerisinde tavuk eti ve ezilmiş buğday kullanılarak hazırlanan bu lezzetli yemek, özellikle Orta ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıkça tüketildiğini söylemek mümkün.


Evde tavuklu keşkek yapımı oldukça özen gerektiren bir süreçten geçer. İlk olarak tavuk etleri haşlanarak pişirilir ve didiklenir. Buğdaylar da ayrı bir tencerede sıcak suyla birlikte pişirilir ve ardından ezilir. Ezilmiş buğdaya tavuk suyu eklenerek karıştırılır ve yoğun bir kıvam oluşması sağlanır. Bu aşamada keşkek tamamlanmış olur. 


Aşağıya inerek kolay keşkek tarifi yapımına daha detaylı şekilde ulaşabilirsiniz.


Tavuklu keşkek, genellikle tabaklara veya servis kaselerine alınarak sıcak olarak servis edilir. Üzerine tereyağı veya sıcak yağ gezdirilerek daha lezzetli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 


Tavuklu keşkek yemeği doğal ve besleyici içeriği ile bilinir. Buğday içeriği sayesinde yüksek miktarda lif ve protein sağlamaktadır. Tavuk eti ise zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle, tavuklu keşkek doyurucu ve besleyici bir yemek olarak tercih edilmektedir.


Tavuklu keşkek, özel günlerde, düğünlerde, bayramlarda ve aile toplantılarında sıklıkla tüketilen bir yemektir. Geleneksel olarak büyük kazanlarda ve uzun süren hazırlık aşamalarıyla yapılır. Ancak günümüzde daha pratik yöntemler ve cihazlar kullanılarak daha kolay bir şekilde hazırlanabilir.


Hem görsel olarak güzel bir sunuma sahip olan, hem de doyurucu ve besleyici özellikleriyle sofraları süsleyen tavuklu keşkek nereye aittir bilmeyenler için hızlıca değinmek istiyoruz.


Tavuklu keşkek yemeği Çankırı ilimize ait bir lezzettir. Aydın ve Muğla gibi illerimizde de sıklıkla hazırlanmaktadır.


Türk mutfağının değerli bir parçası olan tavuklu keşkek yapımına geçiyoruz.


Buğday ve nohutları düdüklü tencereye alıp, üzerine tavukları ekliyoruz. Ardından içerisine suyu ilave edip, kapağını kapatıyoruz.


Orta ayarda 30 dakika pişirdikten sonra kapağını açıp, tavukları alıyoruz. Aldığımız tavukları didikleyip, kenara alıyoruz.


Tencereye tavukları ve tuzu ekleyip, orta ateşte kıvam alana dek tahta kaşıkla ezip, karıştırarak pişiriyoruz, kıvam alınca ocaktan alıyoruz.


Tereyağını küçük bir sahanda eritip, toz biberi ekleyip karıştırıyoruz ve keşkeği üzerine biberli yağ ile servis ediyoruz.


Tavuklu Keşkek Tarifi Servis Önerileri


Akşam yemeği için tavuklu keşkek hazırladıysanız bizden size bir minik servis önerisi var. Yemeğimizin yanında özellikle cacık ve çoban salata kesinlikle çok yakışmaktadır.


İçecek olarak da ayran ya da ev yapımı soğuk çay tercih edebilirsiniz.


Tavuklu Keşkek Tarifi Püf Noktaları


Tavuklu keşkek tarifinin dibinin tutmaması için sürekli olarak karıştırılması gerekmektedir.


Tavuklu Keşkek Tarifi Kaç Kaloridir?


Tavuklu keşkek kalori miktarını öğrenmeye geldi sıra. Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 430 kalori bulunmaktadır. Diyet menüleri için maalesef ki uygun bir tarif olmadığını söyleyebiliriz.


Tavuklu Keşkek Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Tavuklu keşkek tarifimizi sevenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


İlk olarak keşkek tarifi, ardından tavuklu mantı tarifi ve son olarak da düğün çorbası tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla