Tavuk Göğsü

     (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Orta

Tam kıvamında ve leziz tadıyla Tavuk Göğsü tatlısı tarifi huzurlarınızda...

Bir muhallebi çeşidi olarak bilinen Tavuk Göğsü tatlısı hem lezzetli hem de son derece pratik bir tatlı. Türk mutfağının en sevilen tatlılarından Tavuk Göğsü tatlısını dondurma ve tarçınla servis edebilir, misafirlerinizin gönlünü fethedebilirsiniz. Üstelik en ağır yemeklerden sonra hafifliğiyle asla rahatsız etmez, tatlı keyfinize ferahlık katar!


Tavuk göğsü, Romalılardan Bizans’a oradan da Türklere geçmiş olan sütlü bir tatlıdır. Romalılar zamanında bu tatlının nasıl yapıldığını Tuğrul Şavkay, Şefin Sofrası’nda Romalı kitap yazarı Apicus’un tarifinden aktarmıştır. Romalılar şu şekilde yapmaktaymış bu nefis tatlıyı; “Genç bir horoz kesilir, haşlanır. Göğüs eti sıcakken didilir. Bu arada bir tencerede su kaynatılır. Diftilmiş tavuk göğüs eti bu sütün içine atılır ve bir tahta tokmakla dövüle dövüle pişirilir. Tavuk eti iyice süte karıştığında, koyultmak için yeterli miktarda dövülmüş badem eklenir ve yine karıştırılarak sütle karışıma yedirilir. Son aşamada ise tatlandırmak için içine biraz bal konulur.”

Romalılar Tavuk Göğsünü Nasıl Yapıyordu? 


Romalıların bu tatlıyı nasıl yaptığını Tuğrul Şavkay, 'Şefin Sofrası’ isimli kitabın Romalı yazarı Apicus’un tarifinden aktarıyor. Romalıların tatlıyı yapış şekliyse şu şekilde; “Genç bir horoz kesilir, haşlanır. Göğüs eti sıcakken didiliyor. Bu arada bir tencerede süt kaynatılıyor. Tiftiklenmiş tavuk göğüs eti bu sütün içine atılıyor ve bir tahta tokmakla dövüle dövüle pişiriliyor. Tavuk eti iyice süte karıştığında, koyultmak için yeterli miktarda dövülmüş badem ekleniyor ve yine karıştırılarak sütlü karışıma yediriliyor. Son aşamadaysa tatlandırmak için içerisine biraz bal konuluyor.” 


Bizans Zamanından Günümüze... 


Günümüze geldiğimizdeyse, içerisine çoğu zaman tavuk eti konmuyor. Onun yerine badem unu yerine nişasta, bal yerineyse şeker tercih ediliyor. Tarif değişse de lezzet değişmiyor. Tavuk göğsü her zaman sütlü tatlılar arasındaki yerini koruyor. Hazırsanız, malzemeleri hazırlamak üzere mutfağa bekleniyorsunuz.


Tavuk Göğsü Kaç Kalori?
Bir porsiyon Tavuk Göğsü tatlısı (200 gram), yaklaşık 165 kaloridir. İçerisinde 31,13 gram karbonhidrat, 6,28 gram protein, 0,2 gram yağ bulunur. Düşük kalorili tatlı alternatiflerinden biri olduğu için, tatlı krizlerinizde porsiyon kontrolüyle tüketebilirsiniz.

Tavuk Göğsü Malzemeleri

Ana malzemeler

1 adet
tavuk göğsü, haşlanmış
1 litre (l)
süt
300 gram (g)
şeker

Muhallebi için

125 gram (g)
buğday nişastası
200 mililitre (ml)
süt

Sunum için

40 gram (g)
tarçın, toz
1 yemek kaşığı
Algida Maraş Usulü Dondurma
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Tavuk Göğsü Püf Noktaları

Tavuk Göğsü yaparken kullanacağınız tavuk etinin çok taze olmasına özen gösterin. Özellikle dondurucudan çıkartılmış tavuk eti kullanmamaya özen gösterin. Aksi taktirde tatlınızda tavuk eti kokusunu hissedersiniz. Bir diğer püf noktası ise haşladığınız ve tiftiklediğiniz tavuk etini bir gece buzdolabında dinlendirmektir. Vaktiniz yoksa 2 saat dinlendirmeniz de yeterli olacaktır. Dilerseniz bir paket şekerli vanilin veya 1-2 damla vanilya özütü kullanabilirsiniz. Tavuk etinin tatlı içerisinde iyice kaybolması için piştikten sonra blender yardımıyla çekebilirsiniz.

Servis Önerisi

Tavuk Göğsü Servis Önerisi

Tavuk Göğsünü Algida Maraş Usulü Dondurma, antepfıstığı veya tarçın ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol